Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym…
2019-11-07, 00:00 Autor: Joanna Matlak

Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020

Bartłomiej Stawiarski o żłobkach i budowie obwodnicy w Namysłowie
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa
Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100 miejsc i dostajemy 300 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Łatwo policzyć, że w ramach subwencji przekazujemy 300 tys. złotych do żłobka. Wtedy rodzice mniej płacą i wychodzi nam stawka 350 złotych. Myślę, że to niewiele. W tej sytuacji 300 złotych spada na samorząd – mówił w porannej rozmowie Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Namysłów ma w swoich zasobach około 250 miejsc w żłobkach.

– To zaspokaja nasze potrzeby – mówił Stawiarski, dodając że trwają przygotowania do rozbudowy jednego z przedszkoli. Jak się okazuje w gminie w tym roku trzeba było awaryjnie przyszykować około 100 miejsc dla dzieci. – Wcześniej był problem ze żłobkami, te dzieci które wyszły z wieku żłobkowego weszły w wiek przedszkolny, a nikt wcześniej nie analizował demografii – dodaje burmistrz.

Rodzice, których dzieci uczęszczają do przedszkola, korzystają z aplikacji 4Parents dzięki której mogą poinformować o ewentualnej nieobecności dziecka, otrzymują komunikaty od pań prowadzących i maja pełny wgląd do tego kto np. odebrał dziecko.

Bartłomiej Stawiarski jest także członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych poparł Janusza Kowalskiego, który jest kojarzony ze środowiskiem Solidarnej Polski, choć do niej także nie należy.

– Janusz Kowalski złożył konkretne deklaracje dotyczące wsparcia gminy Namysłów, to przede wszystkim temat obwodnicy. W przyszłym roku GDDKiA rozpocznie modernizację drogi krajowej nr 39. To 3 kilometry, kwota około 30 mln złotych, będą ronda i ułatwienia w ruchu. Podczas prowadzenia tej inwestycji czyli w ciągu 2-3 lat, chcemy przygotować dokumentację pod obwodnicę Namysłowa o której się mówi od 20-30 lat. Potrzebni nam są posłowie, którzy będą za tym lobbować. Nie ma znaczenia, kto z jakiego jest ugrupowania, najważniejsze jak będzie pracował dla regionu. Dla mnie to kontynuacja bo współpracowałem z Patrykiem Jakim zarówno kiedy byłem w Sejmie jak i teraz kiedy jestem burmistrzem – mówił Bartłomiej Stawiarski.
Mieczysław Wojtaszek o dofinansowaniu w ramach programu Maluch+ 2020
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Program Maluch Plus wpisuje się w cały program polityki wspierania polskich rodzin. Te działania, które były i są podejmowane obejmują całe kompleksowe wsparcie rodzin, nie tylko Maluch, ale też 500 plus, Dobry Start, stołówki, dofinansowanie pobytu osób starszych w klubach seniora czy domach dziennego pobytu – mówił w „Poglądach i osądach” Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że do 13 listopada 2019 r. samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „MALUCH+” 2020. Na realizację zadań związanych z programem w 2020 roku przeznaczono 400 mln zł.

- Na przestrzeni 3 lat od 2016 do 2019 roku w naszym województwie przeznaczono 27,6 mld złotych na utworzenie 1416 nowych miejsc w żłobkach. Wspieramy samorządy, ale też osoby indywidualne, które chcą tworzyć żłobki. - W ramach programu są też opiekunowie dzienni, można powiedzieć, że to taka niania domowa, która również zajmuje się dziećmi. Wzrost nakładów w latach 2016 – 2018 mamy wzrost 2000%.

Zobacz także

2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »