Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o…
2019-11-07, 00:00 Autor: Joanna Matlak

Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020

Bartłomiej Stawiarski o żłobkach i budowie obwodnicy w Namysłowie
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa
Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100 miejsc i dostajemy 300 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Łatwo policzyć, że w ramach subwencji przekazujemy 300 tys. złotych do żłobka. Wtedy rodzice mniej płacą i wychodzi nam stawka 350 złotych. Myślę, że to niewiele. W tej sytuacji 300 złotych spada na samorząd – mówił w porannej rozmowie Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Namysłów ma w swoich zasobach około 250 miejsc w żłobkach.

– To zaspokaja nasze potrzeby – mówił Stawiarski, dodając że trwają przygotowania do rozbudowy jednego z przedszkoli. Jak się okazuje w gminie w tym roku trzeba było awaryjnie przyszykować około 100 miejsc dla dzieci. – Wcześniej był problem ze żłobkami, te dzieci które wyszły z wieku żłobkowego weszły w wiek przedszkolny, a nikt wcześniej nie analizował demografii – dodaje burmistrz.

Rodzice, których dzieci uczęszczają do przedszkola, korzystają z aplikacji 4Parents dzięki której mogą poinformować o ewentualnej nieobecności dziecka, otrzymują komunikaty od pań prowadzących i maja pełny wgląd do tego kto np. odebrał dziecko.

Bartłomiej Stawiarski jest także członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych poparł Janusza Kowalskiego, który jest kojarzony ze środowiskiem Solidarnej Polski, choć do niej także nie należy.

– Janusz Kowalski złożył konkretne deklaracje dotyczące wsparcia gminy Namysłów, to przede wszystkim temat obwodnicy. W przyszłym roku GDDKiA rozpocznie modernizację drogi krajowej nr 39. To 3 kilometry, kwota około 30 mln złotych, będą ronda i ułatwienia w ruchu. Podczas prowadzenia tej inwestycji czyli w ciągu 2-3 lat, chcemy przygotować dokumentację pod obwodnicę Namysłowa o której się mówi od 20-30 lat. Potrzebni nam są posłowie, którzy będą za tym lobbować. Nie ma znaczenia, kto z jakiego jest ugrupowania, najważniejsze jak będzie pracował dla regionu. Dla mnie to kontynuacja bo współpracowałem z Patrykiem Jakim zarówno kiedy byłem w Sejmie jak i teraz kiedy jestem burmistrzem – mówił Bartłomiej Stawiarski.
Mieczysław Wojtaszek o dofinansowaniu w ramach programu Maluch+ 2020
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Program Maluch Plus wpisuje się w cały program polityki wspierania polskich rodzin. Te działania, które były i są podejmowane obejmują całe kompleksowe wsparcie rodzin, nie tylko Maluch, ale też 500 plus, Dobry Start, stołówki, dofinansowanie pobytu osób starszych w klubach seniora czy domach dziennego pobytu – mówił w „Poglądach i osądach” Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że do 13 listopada 2019 r. samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „MALUCH+” 2020. Na realizację zadań związanych z programem w 2020 roku przeznaczono 400 mln zł.

- Na przestrzeni 3 lat od 2016 do 2019 roku w naszym województwie przeznaczono 27,6 mld złotych na utworzenie 1416 nowych miejsc w żłobkach. Wspieramy samorządy, ale też osoby indywidualne, które chcą tworzyć żłobki. - W ramach programu są też opiekunowie dzienni, można powiedzieć, że to taka niania domowa, która również zajmuje się dziećmi. Wzrost nakładów w latach 2016 – 2018 mamy wzrost 2000%.

Zobacz także

2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej 2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »