Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach…
2019-11-05, 10:05 Autor: Joanna Matlak

Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa

Zbigniew Kubalańca o możliwych zmianach w zarządzie województwa
W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej.

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i polityk Platformy Obywatelskiej
– To jest wewnętrzna spraw PSL. My jako zarząd województwa stanowimy koalicje. Rok temu jak konstruował się zarząd województwa to pan marszałek Rakoczy został desygnowany jako przedstawiciel PSL-u w ramach zarządu województwa i dzisiaj w tej formule zarząd dalej trwa. Jeśli ze strony PSL-u będą jakieś zmiany to jako koalicję będziemy to rozpatrywać. Myślę, że przy panu Konopce nie byłoby większych kontrowersji – mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i polityk Platformy Obywatelskiej.
Pojawiły się także plotki, że na stanowisko marszałka rozważane są inne kandydatury np. Marcina Oszańcy czy Agnieszki Zagoli. Ponadto, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku Martyna Nakonieczny niedawno wskazała, że dobrze by do zarządu trafiła kobieta. – Kobieta zawsze byłaby wśród mężczyzn pozytywnie odbierana – stwierdził Kubalańca i dodał, że ma nadzieję, że te spekulacje i cała sytuacja rozwiążą się do końca roku.

Zapytaliśmy też o pozycję Romana Kolka, który był mocno atakowany podczas kampanii do wyborów parlamentarnych. Pojawia się pytanie, czy te ataki nie wzbudziły wątpliwości koalicjantów?

– Festiwal kłamstw i oszczerstw został wylany na marszałka Kolka. Prawica próbowała zdyskredytować w sposób haniebny. Marszałek Kolek ma największe doświadczenie jeśli chodzi o nas wszystkich, na pewno z naszej strony jest wsparcie i pełna akceptacja tej osoby. Dopóty Roman Kolek będzie miał siłę zasiadać w zarządzie województwa, dopóty będzie w niej zasiadał – dodał Zbigniew Kubalańca. W kolejnych częściach rozmowy pytaliśmy o przymiarki do wyborów prezydenckich i kwestię wyłonienia nowego przewodniczącego PO.
Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej
Drugim gościem porannej rozmowy był Ryszard Galla, którego także pytaliśmy o sytuację w zarządzie, a także o zbliżające się wybory prezydenckie.

– Każdy z koalicjantów ma prawo desygnować swoich przedstawicieli, jestem przekonany że układ koalicyjny będzie miał się dobrze co najmniej do końca kadencji. Nie widzę niespodzianek, nie czuję ich w tej chwili. Dyskusja wokół marszałka Rakoczego, pytanie jak oni do tego podejdą, w zarządzie jest miejsce dla przedstawiciela PSL-u – mówił Galla.

Zapytaliśmy też o pozycję Romana Kolka, który był mocno atakowany podczas kampanii do wyborów parlamentarnych.

– Ja myślę, że marszałek Kolek to dobry specjalista jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Potrafi zdefiniować problemy które występują, potrafi je eksponować choćby na forum związku województw. Dla koalicjantów taki członek zarządu jest cenny, bo bierze na siebie kawał ciężkiej roboty.

Ryszarda Gallę poprosiliśmy także o komentarz do pierwszych przymiarek dotyczących wyłonienia kandydatów na prezydenta. Przypomnijmy, kandydatem Zjednoczonej Prawicy ma być Andrzej Duda, natomiast w weekend odezwali się przedstawiciele PSL-u. Naturalnym kandydatem wydaje się Władysław Kosiniak Kamysz, on sam mówi jednak, że jest otwarty na rozmowy z opozycją. Zaapelował by opozycja wyłoniła jednego, wspólnego kandydata.

– Mniejszość Niemiecka jako obywatele RP, którzy mają mandat wybierania jest otwarta na kandydatów. Dzisiaj tym wyraźnym kandydatem jest obecny prezydent, więc to jest dla mnie osobiście zbyt mały wybór. Jest to także mój prezydent jako obywatela Polski, ale jestem troszeczkę zawiedziony – mówił Galla i wytłumaczył, że prezydent nie podpisał ustawy, którą przygotowywał Galla, a która była nowelizacją ustawy o mniejszościach. Poseł Mniejszości Niemieckiej pozytywnie ocenił z kolei Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Na koniec podpytaliśmy o konferencję w Toruniu, w której uczestniczył poseł Galla. Była to konferencja organizowana przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą „racjonalizacja procesów zmiany granic gmin”.
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak
Z Ryszardem Gallą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »