Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks…
2019-11-03, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie

Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie
3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, poprowadził nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie.
– Spora grupa osób jechała na pogrzeb z Opolszczyzny: z Nysy, Prudnika, z Kędzierzyna. Z Opola też było parę osób. Prosiliśmy o to, że kto może, niech pojedzie na pogrzeb ks. Jerzego. Oczywiście nie mogliśmy zorganizować wyjazdu w zwartej grupie, bo SB pilnowała i byłyby zatrzymania, moglibyśmy nie dojechać. A zatem indywidualnie, z flagami Solidarności pojechali nasi przedstawiciele – wspominał Marek Stelmach.

– Pomysł na moją książkę „Męczennik za wiarę, prawdę i godność człowieka. Kult Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na Opolszczyźnie” wiązał się z 35. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego. Na Opolszczyźnie mamy bardzo dużo miejsc kultu ks. Popiełuszki, niektóre powstały zaraz po jego śmierci w 1984 r. To pamiątki, tablice czy pomniki wówczas wznoszone. Chciałem skatalogować te wszystkie miejsca, przedmioty, które są rozproszone po całym województwie – relacjonował autor książki.

– Książka jest wydana przez Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, za co bardzo dziękuję. Jest ona albumem, który nie jest przeznaczony do sprzedaży. Rozesłaliśmy ją do bibliotek, szkół, a także do muzeum ks. Jerzego. Jeśli ktoś nie otrzymał jej w dniu promocji, 19 października, może przyjść do naszej siedzimy na ul. Damrota 4 i o nią poprosić. Mamy jeszcze egzemplarze – zachęcał Marek Stelmach.

Zobacz także

2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »