Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich…
2019-11-01, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego
1 listopada zatrzymaliśmy się nad znaczeniem Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Istotę tych dni, perspektywę Kościoła katolickiego przybliżył ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej parafii katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
– Pierwsze dni listopada zawsze kojarzą się z modlitwą za zmarłych, odwiedzaniem grobów. To dla mnie święto pełne nostalgii, tym bardziej, że – jak wszyscy – odwiedzam swoich najbliższych na cmentarzach. Zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych, jak i Dzień Zaduszny to spotkanie z tymi, którzy już odeszli – mówił ks. Klinger.

– Święto 1 listopada poświęcone jest wszystkim wiernym zmarłym, czyli tym, którzy sięgnęli już po świętość. Nam święci kojarzą się z tymi, którzy mają przed imieniem „święty” lub „błogosławiony”, natomiast według nauki Kościoła i naszej wiary, świętymi są również i ci, bezimienni, którzy już w życiu doczesnym zdołali osiągnąć taki poziom spotkania z Bogiem – stwierdził proboszcz opolskiej katedry.

– 2 listopada, Dzień Zaduszny to fantastyczne przejście ze stanu duchowego nasyconego obecnością Boga, w stan pewnego zawieszenia. Katolicy wierzą w czyściec. I to jest kluczowe zagadnienie, które odróżnia nas od innych chrześcijan. Inni, szczególnie protestanci, porzucili wiarę w to, że można pomóc zmarłym. Pojęcie czyśćca pomaga nam, katolikom zrozumieć, że mamy wpływ na życie wieczne – dodał ks. Klinger.

Zobacz także

2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »