Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji…
2019-10-21, 10:21 Autor: Marek Świercz

Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa

Aleksandra Magiera o dopłatach bezpośrednich i odszkodowaniach suszowych
Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
– Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił uwagę dyrektorów oddziałów agencji na opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków o dotacje inwestycyjne. Tu w grę wchodziły przede wszystkim dotacje do zakupu maszyn rolniczych i rzeczywiście rozpatrywanie ich przez dwa lata było niedopuszczalne. O ile wiem, jest dyspozycja, by wszystkie te zaległe sprawy rozpatrzyć do końca listopada – powiedziała w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pytana o sprawę tak zwanych „taśm Ardanowskiego”.
Ta sprawa często poruszana była w kampanii wyborczej. Niektórzy politycy opozycji zarzucali także agencjom rolnym, że nie radzą sobie z wypłatą dopłat bezpośrednich. Nasz gość stanowczo temu zaprzeczył.

– 16 października już po raz czwarty agencja rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. W naszym województwie te zaliczki trafią do 22,5 tysiąca gospodarstw. Mamy czas do końca listopada, w skali kraju mamy na to 15 miliardów złotych, przyznano już 6 miliardów złotych – mówiła Magiera. – Rolnik otrzyma 70 procent z danego schematu pomocowego, o który się ubiega. W tym, to nowość, rolnicy otrzymają także zaliczki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

O jakich kwotach mówimy? Po dodaniu różnych elementów składowych rolnik może otrzymać do hektara dopłatę w wysokości 973 złotych.
Naszego gościa pytaliśmy także o wypłatę odszkodowań za straty spowodowane suszą. To też był temat poruszany w kampanii wyborczej. Jak wyjaśnia Magiera, szacowanie szkód wymagało przestrzegania określonych procedur, ale wypłata odszkodowań już ruszyła. Na Opolszczyźnie do ARiMR złożono już około 1800 wniosków, agencja wydała około 500 decyzji i na konta poszkodowanych rolników przelała 5 mln zł. Dodatkowe 850 tys. zł wypłacono rolnikom w ramach pomocy de minimis, która należy się tym gospodarzom, u których straty były niższe niż 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej.

– Suszę mamy ostatnio co roku. Tym razem była wyjątkowo dotkliwa i oceniamy, że wniosków może być dwa a nawet trzy razy więcej niż przed rokiem, myślę, że co najmniej 4 tysiące – mówi Magiera. – Minister rolnictwa poszedł rolnikom na rękę i przedłużył termin składania wniosków do 19 listopada. Ponieważ agencja musi się trzymać zaplanowanych na dany rok kwot, część poszkodowanych otrzyma zapewne odszkodowania w przyszłym roku.
Krzysztof Pieroń o tym, jak pracę ARiMR postrzegają rolnicy
Krzysztof Pieroń, polityk PSL a zarazem zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opolskim urzędzie marszałkowskim
– Bardzo krytycznie oceniamy pracę agencji rolnych o tak zwane „taśmy Ardanowskiego” pokazały, że jest jeszcze gorzej, niż myśleliśmy. Ale nie może być inaczej, skoro dokonuje się tak głębokich zmian kadrowych i usuwa z agencji pracowników merytorycznych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Na Opolszczyźnie wymieniono nie tylko dyrekcję, która odpowiada za kwestie strategiczne, ale także pracowników operacyjnych średniego szczebla, w tym kierowników wszystkich praktycznie oddziałów terenowych – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Pieroń, polityk PSL a zarazem zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Rozmawialiśmy jednak nie tylko o politycznych animozjach, ale także o tym, jak w ostatnich latach zmieniła się opolska wieś. – W czasach komuny udało nam się w Polsce uratować na wsi własność prywatną, co nie udało się na przykład w Czechosłowacji, gdzie kolektywizację doprowadzono do końca i gdzie po zmianie systemu nie było chętnych, by przejąć ziemię należącą do państwowych gospodarstw – mówił nasz gość.

– My zresztą też mieliśmy kłopot. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa musiała znaleźć chętnych do wydzierżawienia ziemi po zlikwidowanych PGR-ach. Ci, którzy wtedy zaryzykowali, dziś są często bardzo dobrze prosperującymi farmerami.

Pieroń mówi przy tym, że ilość rolników żyjących przede wszystkim z uprawy ziemi czy hodowli drastycznie spadła, często we wsi jest może dwóch czy trzech prawdziwych gospodarzy. – Dlatego trzeba robić wszystko, by zmienić sposób myślenia o wsi i stworzyć takie warunki, by mieszkańcy nie uciekali do miast, tylko chcieli zostać – tłumaczy.

– W jaki sposób? Można na przykład postawić na agroturystykę. Nasi rolnicy bardzo często mają duże możliwości lokalowe, bo zbudowali dom z myślą o dzieciach a dzieci wyjechały na studia i zamieszkały w dużych miastach. Te wolne pokoje można wynajmować turystom. Można też zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe różne już nie używane budynki gospodarcze. Słyszałem, że pojawiła się moda na wesela w stodole. Zamiast wynajmować lokal czy szukać pałacu państwo młodzi zapraszają swoich gości na wieś, bo jest dopiero prawdziwy fun.
Z Aleksandrą Magierą rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Pieroniem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »