Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji…
2019-10-21, 10:21 Autor: Marek Świercz

Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa

Aleksandra Magiera o dopłatach bezpośrednich i odszkodowaniach suszowych
Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
– Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił uwagę dyrektorów oddziałów agencji na opóźnienia w rozpoznawaniu wniosków o dotacje inwestycyjne. Tu w grę wchodziły przede wszystkim dotacje do zakupu maszyn rolniczych i rzeczywiście rozpatrywanie ich przez dwa lata było niedopuszczalne. O ile wiem, jest dyspozycja, by wszystkie te zaległe sprawy rozpatrzyć do końca listopada – powiedziała w rozmowie „W cztery oczy” Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pytana o sprawę tak zwanych „taśm Ardanowskiego”.
Ta sprawa często poruszana była w kampanii wyborczej. Niektórzy politycy opozycji zarzucali także agencjom rolnym, że nie radzą sobie z wypłatą dopłat bezpośrednich. Nasz gość stanowczo temu zaprzeczył.

– 16 października już po raz czwarty agencja rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. W naszym województwie te zaliczki trafią do 22,5 tysiąca gospodarstw. Mamy czas do końca listopada, w skali kraju mamy na to 15 miliardów złotych, przyznano już 6 miliardów złotych – mówiła Magiera. – Rolnik otrzyma 70 procent z danego schematu pomocowego, o który się ubiega. W tym, to nowość, rolnicy otrzymają także zaliczki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

O jakich kwotach mówimy? Po dodaniu różnych elementów składowych rolnik może otrzymać do hektara dopłatę w wysokości 973 złotych.
Naszego gościa pytaliśmy także o wypłatę odszkodowań za straty spowodowane suszą. To też był temat poruszany w kampanii wyborczej. Jak wyjaśnia Magiera, szacowanie szkód wymagało przestrzegania określonych procedur, ale wypłata odszkodowań już ruszyła. Na Opolszczyźnie do ARiMR złożono już około 1800 wniosków, agencja wydała około 500 decyzji i na konta poszkodowanych rolników przelała 5 mln zł. Dodatkowe 850 tys. zł wypłacono rolnikom w ramach pomocy de minimis, która należy się tym gospodarzom, u których straty były niższe niż 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej.

– Suszę mamy ostatnio co roku. Tym razem była wyjątkowo dotkliwa i oceniamy, że wniosków może być dwa a nawet trzy razy więcej niż przed rokiem, myślę, że co najmniej 4 tysiące – mówi Magiera. – Minister rolnictwa poszedł rolnikom na rękę i przedłużył termin składania wniosków do 19 listopada. Ponieważ agencja musi się trzymać zaplanowanych na dany rok kwot, część poszkodowanych otrzyma zapewne odszkodowania w przyszłym roku.
Krzysztof Pieroń o tym, jak pracę ARiMR postrzegają rolnicy
Krzysztof Pieroń, polityk PSL a zarazem zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opolskim urzędzie marszałkowskim
– Bardzo krytycznie oceniamy pracę agencji rolnych o tak zwane „taśmy Ardanowskiego” pokazały, że jest jeszcze gorzej, niż myśleliśmy. Ale nie może być inaczej, skoro dokonuje się tak głębokich zmian kadrowych i usuwa z agencji pracowników merytorycznych z kilkunastoletnim doświadczeniem. Na Opolszczyźnie wymieniono nie tylko dyrekcję, która odpowiada za kwestie strategiczne, ale także pracowników operacyjnych średniego szczebla, w tym kierowników wszystkich praktycznie oddziałów terenowych – mówił w „Poglądach i osądach” Krzysztof Pieroń, polityk PSL a zarazem zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Rozmawialiśmy jednak nie tylko o politycznych animozjach, ale także o tym, jak w ostatnich latach zmieniła się opolska wieś. – W czasach komuny udało nam się w Polsce uratować na wsi własność prywatną, co nie udało się na przykład w Czechosłowacji, gdzie kolektywizację doprowadzono do końca i gdzie po zmianie systemu nie było chętnych, by przejąć ziemię należącą do państwowych gospodarstw – mówił nasz gość.

– My zresztą też mieliśmy kłopot. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa musiała znaleźć chętnych do wydzierżawienia ziemi po zlikwidowanych PGR-ach. Ci, którzy wtedy zaryzykowali, dziś są często bardzo dobrze prosperującymi farmerami.

Pieroń mówi przy tym, że ilość rolników żyjących przede wszystkim z uprawy ziemi czy hodowli drastycznie spadła, często we wsi jest może dwóch czy trzech prawdziwych gospodarzy. – Dlatego trzeba robić wszystko, by zmienić sposób myślenia o wsi i stworzyć takie warunki, by mieszkańcy nie uciekali do miast, tylko chcieli zostać – tłumaczy.

– W jaki sposób? Można na przykład postawić na agroturystykę. Nasi rolnicy bardzo często mają duże możliwości lokalowe, bo zbudowali dom z myślą o dzieciach a dzieci wyjechały na studia i zamieszkały w dużych miastach. Te wolne pokoje można wynajmować turystom. Można też zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe różne już nie używane budynki gospodarcze. Słyszałem, że pojawiła się moda na wesela w stodole. Zamiast wynajmować lokal czy szukać pałacu państwo młodzi zapraszają swoich gości na wieś, bo jest dopiero prawdziwy fun.
Z Aleksandrą Magierą rozmawia Marek Świercz
Z Krzysztofem Pieroniem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »