Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym…
2019-10-18, 10:29 Autor: Marek Świercz

Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika i jak wygląda sytuacja przedstrajkowa

Agnieszka Buganik-Pszczyńska o dzisiejszej debacie w II LO "Jaka szkoła?"
Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu
– Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświacie dzieje obecnie i co się działo w kwietniu. Stawiamy pytanie: co dalej? Ta debata pokłosie zachowania społeczeństwa, zachowania nauczycieli, zachowania rodziców w czasie tamtych zdarzeń. Żeby sobie poradzić z sytuacją, jaką mamy w oświacie teraz, trzeba po prostu zacząć ze sobą rozmawiać – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, która zaprasza wszystkich zainteresowanych na debatę „Jaka szkoła?” (II LO, godzina 17:00).

Przypomnijmy, że ZNP zapowiedziało na przyszły tydzień wznowienie strajku, tym razem w formie tak zwanego strajku włoskiego. Zapytaliśmy naszego gościa czy nauczyciele II LO przystąpią do tego protestu.

– Nie wiem, to decyzja nauczycieli, tu musiałby się wypowiedzieć ktoś ze związku zawodowego. Natomiast nie wydaje mi się, żebyśmy chcieli przystąpić do tego strajku. Bardzo bym odwodziła od tego nauczycieli, bo celem szkoły powinno być dobro ucznia a celem strajku włoskiego na pewno nie jest dobro ucznia – stwierdził nasz gość. – Bo do czego dojdziemy? Będziemy się przekomarzać, czy to jest zadanie statutowe czy nie? Na czym taki strajk włoski miałby polegać?

Zdaniem naszego gościa, warto podyskutować o zróżnicowaniu nauczycielskiego pensum, bo inny wkład pracy wnosi nauczyciel przygotowujący ucznia na poziomie akademickim a inny taki, który może pójść na zajęcia niejako z marszu.

– Czego oczekują po tej debacie? Przede wszystkim tego, że zaczniemy rozmawiać, że nie będą to pojedyncze głosy. Bo na co dzień, mimo istnienia na przykład rady szkoły, takiego dialogu nie ma – stwierdziła dyrektor II LO.
Naszego gościa zapytaliśmy, jak „dwójka” poradziła sobie z reformą.

– Otworzyliśmy 12 klas, sześć dla uczniów po gimnazjum i sześć dla uczniów po podstawówce. Widzimy, że ci młodzi ludzie bardzo się od siebie różnią. Ci po podstawówce są grzeczniejsi, bardziej poukładani, ci po gimnazjum sprawiają więcej kłopotów. Ale czy to na pewno źle? Może po prostu szybciej dojrzeli i zrozumieli, że mają prawo walczyć o swoje prawa? – pyta retorycznie nasz gość.

Dyrektor II LO stwierdziła także, że coraz większym problemem jest znalezienie nauczycieli. – Boję się, co by się stało, gdyby pracujący u nas emeryci nagle postanowili zrezygnować, bo nie wiem czy znalazłby się ktoś na ich miejsce – mówi.
Michał Siek o tym, dlaczego nie wybiera się na debatę w II LO
Michał Siek, opolski kurator oświaty
– Nie wybieram się na debatę w II LO, bo uważam, że takie dyskusje, choć cenne dla samej szkoły, która je organizuje, niewiele wniosą do dyskusji o polskiej szkole. Przypominam, że mieliśmy nasz opolski oświatowy okrągły stół, w którym wzięły udział różne środowiska, spisaliśmy wnioski, nad którymi pracuje teraz ministerstwo. Podejrzewam, że wnioski z tej dzisiejszej debaty będą podobne – mówił w „Poglądach i osądach” opolski kurator oświaty Michał Siek.

Naszego gościa zapytaliśmy, jak z perspektywy kuratorium wygląda zapowiadany na przyszły tydzień nauczycielski strajk włoski.

– Nie mamy tu konkretnych informacji, ale z sygnałów, które do nas docierają, wynika, że nauczyciele nie są zainteresowani. Gdy wiosną prezes ZNP mówił, że zawiesza strajk, tłumaczyliśmy, że nie ma takiej formuły i po wakacjach nie można strajku odwiesić, trzeba by całą strajkową procedurę wszczynać od nowa. A ponieważ ZNP chyba czuło, że nauczyciele w to nie wejdą, wymyśliło strajk włoski – ocenia sytuację Siek.

– To się nie uda, bo nauczyciele wiedzą, czym to grozi. Każdemu zdarza się czasem spóźnić do pracy, poprosić o coś dyrektora. Jeśli teraz nauczyciel stwierdzi, że pracuje tylko „od do” a dyrektor zacznie się stosować do tych samych twardych zasad, to nauczyciel szybko sam z takiego strajku się wycofa. Szkoła musi pewne zadania wypełnić i nie da się wszystkiego zapisać, że coś jest obowiązkowe a coś nie. Rodzice też zaczną się upominać o to, co szkoła powinna zapewnić ich dzieciom.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, jak ocenia wdrożenie reformy oświaty w regionie. Siek stwierdził, że nie rozumie dramatycznych doniesień, że szkoły są przepełnione i dzieci uczą się do późna.

– Sprawdziliśmy i okazało się, że tam, gdzie lekcje trwają dłużej, podobna sytuacja miała miejsce w poprzednich latach, reforma znacząco niczego nie zmieniła – twierdzi kurator.

– Są też szkoły, które nadal mają rezerwy. Święto edukacji obchodziliśmy w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie, gdzie kiedyś uczyło się 700 osób a dziś ponad 500. są też szkoły, które dzięki podwójnemu rocznikowi się wzmocniły. Wymagało to oczywiście pewnego organizacyjnego wysiłku, ale było warto. Nie odnotowaliśmy też większej ilości skarg czy próśb o interwencję.

Zobacz także

2019-11-16, godz. 09:00 Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »