Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej…
2019-09-29, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej sezon letni

Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
Już po raz siódmy Muzeum Wsi Opolskiej organizuje Święto Plonów. Impreza kończąca sezon letni została zaplanowana na ostatnią niedzielę września (29.09). Wśród atrakcji m.in. korowód dożynkowy, występy zespołów folklorystycznych i Targi Miodów. Do udziału w imprezie zachęcała Ewa Olbryt, kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.
Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
- To druga w ciągu roku największa impreza plenerowa, która kończy nie tylko sezon letni, ale powoli zamyka też nasz sezon pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej. Ze względów atmosferycznych muzeum w pełni jest udostępnione od połowy kwietnia do połowy października. Wówczas można zwiedzać wszystkie obiekty, korzystać z przewodników. Od 14 października można już zwiedzać tylko tereny parkowe – informowała Olbryt.

- Targi Miodów mają dłuższą tradycję, bo są organizowane przynajmniej od 20 lat, natomiast Święto Plonów organizowane jest po raz siódmy. Nie do końca można powiedzieć, że są to dożynki. Myślę, że mieszkańcy wsi mogliby się obrazić na stwierdzenie, że w muzeum są dożynki. Nasza impreza ma bardziej teatralny wydźwięk, raczej pokazujemy, jak wyglądały, jak wyglądają te uroczystości na wsi – wyjaśniała Ewa Olbryt.

- Centralnym punktem programu jest korowód dożynkowy, który wzbudza spore zainteresowanie wśród gości. Rusza on o godz. 14:30 spod bramy i przejdzie przez teren całego muzeum, by wszyscy mogli go zobaczyć. Kończymy przy zabytkowym kościele z Gręboszowa, gdzie zaplanowano nabożeństwo z poświęceniem plonów – mówiła kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.

- Zapraszamy na pokazy, prezentacje. Będzie około 15 pokazów w dawnej zagrodzie. Są one w pewnym sensie ożywieniem naszej ekspozycji muzealnej. Nasi twórcy ludowi, rzemieślnicy są już w pełnej gotowości. Pokazy z rękodzieła ludowego, garncarstwa czy kowalstwa cieszą się duża popularnością – zachęcała Ewa Olbryt.

Zobacz także

2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***