- To druga w ciągu roku największa impreza plenerowa, która kończy nie tylko sezon letni, ale powoli zamyka też nasz sezon pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej. Ze względów atmosferycznych muzeum w pełni jest udostępnione od połowy kwietnia do połowy października. Wówczas można zwiedzać wszystkie obiekty, korzystać z przewodników. Od 14 października można już zwiedzać tylko tereny parkowe – informowała Olbryt.
- Targi Miodów mają dłuższą tradycję, bo są organizowane przynajmniej od 20 lat, natomiast Święto Plonów organizowane jest po raz siódmy. Nie do końca można powiedzieć, że są to dożynki. Myślę, że mieszkańcy wsi mogliby się obrazić na stwierdzenie, że w muzeum są dożynki. Nasza impreza ma bardziej teatralny wydźwięk, raczej pokazujemy, jak wyglądały, jak wyglądają te uroczystości na wsi – wyjaśniała Ewa Olbryt.
- Centralnym punktem programu jest korowód dożynkowy, który wzbudza spore zainteresowanie wśród gości. Rusza on o godz. 14:30 spod bramy i przejdzie przez teren całego muzeum, by wszyscy mogli go zobaczyć. Kończymy przy zabytkowym kościele z Gręboszowa, gdzie zaplanowano nabożeństwo z poświęceniem plonów – mówiła kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.
- Zapraszamy na pokazy, prezentacje. Będzie około 15 pokazów w dawnej zagrodzie. Są one w pewnym sensie ożywieniem naszej ekspozycji muzealnej. Nasi twórcy ludowi, rzemieślnicy są już w pełnej gotowości. Pokazy z rękodzieła ludowego, garncarstwa czy kowalstwa cieszą się duża popularnością – zachęcała Ewa Olbryt.