Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej…
2019-09-29, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Ewa Olbryt o Święcie Plonów, czyli imprezie kończącej sezon letni

Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
Już po raz siódmy Muzeum Wsi Opolskiej organizuje Święto Plonów. Impreza kończąca sezon letni została zaplanowana na ostatnią niedzielę września (29.09). Wśród atrakcji m.in. korowód dożynkowy, występy zespołów folklorystycznych i Targi Miodów. Do udziału w imprezie zachęcała Ewa Olbryt, kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.
Z Ewą Olbryt rozmawia Ewa Skrabacz
- To druga w ciągu roku największa impreza plenerowa, która kończy nie tylko sezon letni, ale powoli zamyka też nasz sezon pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej. Ze względów atmosferycznych muzeum w pełni jest udostępnione od połowy kwietnia do połowy października. Wówczas można zwiedzać wszystkie obiekty, korzystać z przewodników. Od 14 października można już zwiedzać tylko tereny parkowe – informowała Olbryt.

- Targi Miodów mają dłuższą tradycję, bo są organizowane przynajmniej od 20 lat, natomiast Święto Plonów organizowane jest po raz siódmy. Nie do końca można powiedzieć, że są to dożynki. Myślę, że mieszkańcy wsi mogliby się obrazić na stwierdzenie, że w muzeum są dożynki. Nasza impreza ma bardziej teatralny wydźwięk, raczej pokazujemy, jak wyglądały, jak wyglądają te uroczystości na wsi – wyjaśniała Ewa Olbryt.

- Centralnym punktem programu jest korowód dożynkowy, który wzbudza spore zainteresowanie wśród gości. Rusza on o godz. 14:30 spod bramy i przejdzie przez teren całego muzeum, by wszyscy mogli go zobaczyć. Kończymy przy zabytkowym kościele z Gręboszowa, gdzie zaplanowano nabożeństwo z poświęceniem plonów – mówiła kierownik Działu Udostępniania i Edukacji Muzeum Wsi Opolskiej.

- Zapraszamy na pokazy, prezentacje. Będzie około 15 pokazów w dawnej zagrodzie. Są one w pewnym sensie ożywieniem naszej ekspozycji muzealnej. Nasi twórcy ludowi, rzemieślnicy są już w pełnej gotowości. Pokazy z rękodzieła ludowego, garncarstwa czy kowalstwa cieszą się duża popularnością – zachęcała Ewa Olbryt.

Zobacz także

2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »