Rozmowa z Adamem Panczochem i Bolesławem Bezegiem o obecnych strukturach ZHP
- To był zlot w nietypowych okolicznościach i naprawdę nietypowe formie, gdyż poprzednich kilka zlotów było organizowanych przez nasze hufce, czyli struktury powiatowe. W tym roku postanowiliśmy trochę odświeżyć tę formułę, wyjść z poziomu chorągwi i tak zwanych referatów, które zajmują się sprawami programowymi. No i zrobić go w formie rajdu zastępów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" podharcmistrz Adam Panczocha, członek komendy Opolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, relacjonując przebieg VI Zlotu Chorągwi Opolskiej.
Typowy zlot, jak mówi nasz gość, ma charakter bardziej stacjonarny: harcerze są zakwaterowani w jednym miejscu i tam odbywają się wszystkie zaplanowane zajęcia, takie jak gra pokazująca walory danego regionu.
- W tym roku trasa harcerska zaczynała się w Krzywej Górze, starszoharcerska w Zagwiździu. Zuchowie, czyli najmłodsze dzieciaczki były ulokowane w szkole w Pokoju. W sobotę spotkaliśmy się wszyscy w Ładzy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego - mówi Panczocha.
Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nadzwyczajny zjeździe ZHP, który zaczyna się jutro (26 września) w Warszawie. Zwołany został na wniosek sześciu chorągwi, w programie jest między innymi odwołanie Naczelnika oraz Kwatery Głównej (pięciu z ośmiu jej członków nie otrzymało absolutorium). Chorągiew opolska nie wnioskowała o zjazd i zdystansowała się od trybu jego zwołania.
Naszego gościa pytaliśmy także o to, jak silna jest opolska struktura ZHP. Harcerze działają w 9 opolskich powiatach, zrzesza ponad dwa tysiące skautów. W całym kraju ZHR liczy sobie ponad 110 tysięcy członków.