Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Adamem Panczochem i Bolesławem Bezegiem…
2019-09-25, 09:43 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Adamem Panczochem i Bolesławem Bezegiem o obecnych strukturach ZHP

Adam Panczoch "W cztery oczy" (25.09.2019)
Adam Panczocha, członek komendy Opolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego
- To był zlot w nietypowych okolicznościach i naprawdę nietypowe formie, gdyż poprzednich kilka zlotów było organizowanych przez nasze hufce, czyli struktury powiatowe. W tym roku postanowiliśmy trochę odświeżyć tę formułę, wyjść z poziomu chorągwi i tak zwanych referatów, które zajmują się sprawami programowymi. No i zrobić go w formie rajdu zastępów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" podharcmistrz Adam Panczocha, członek komendy Opolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, relacjonując przebieg VI Zlotu Chorągwi Opolskiej.

Typowy zlot, jak mówi nasz gość, ma charakter bardziej stacjonarny: harcerze są zakwaterowani w jednym miejscu i tam odbywają się wszystkie zaplanowane zajęcia, takie jak gra pokazująca walory danego regionu.
- W tym roku trasa harcerska zaczynała się w Krzywej Górze, starszoharcerska w Zagwiździu. Zuchowie, czyli najmłodsze dzieciaczki były ulokowane w szkole w Pokoju. W sobotę spotkaliśmy się wszyscy w Ładzy w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego - mówi Panczocha.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nadzwyczajny zjeździe ZHP, który zaczyna się jutro (26 września) w Warszawie. Zwołany został na wniosek sześciu chorągwi, w programie jest między innymi odwołanie Naczelnika oraz Kwatery Głównej (pięciu z ośmiu jej członków nie otrzymało absolutorium). Chorągiew opolska nie wnioskowała o zjazd i zdystansowała się od trybu jego zwołania.
Naszego gościa pytaliśmy także o to, jak silna jest opolska struktura ZHP. Harcerze działają w 9 opolskich powiatach, zrzesza ponad dwa tysiące skautów. W całym kraju ZHR liczy sobie ponad 110 tysięcy członków.
Z Bolesławem Bezegiem rozmawiał Marek Świercz
Harcmistrz Bolesław Bezeg, komendant Chorągwi Harcerzy ZHR
- Czym ZHR różni się od ZHP? Strukturą i sposobem wykorzystywania harcerskiej metody wychowawczej. Strukturą, bo Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to jest związek dwóch organizacji: organizacji harcerek i organizacji harcerzy. Nie jesteśmy koedukacyjni, tak to działało w okresie międzywojennym, kiedy powstawało polskie harcerstwo. Uważamy, że dla młodego mężczyzny lepszym wzorem jest mężczyzna a dla dziewcząt - kobieta. - mówił w "Poglądach i osądach" harcmistrz Bolesław Bezeg, komendant Chorągwi Harcerzy ZHR.

Nas gość mówi, że skauting w każdym kraju jest nieco inny, bo swoje znaczenie mają lokalne uwarunkowania. O ile kraje anglosaskie a także dawne kolonie brytyjskie pozostają w kręgu tradycji Roberta Baden-Powella, to na przykład dla polskiego harcerstwa legendarną postacią jest Andrzej Małkowski, człowiek, który jeszcze w okresie zaborów należał do kilkunastu patriotycznych organizacji a potem przetłumaczył na język polski książkę Baden-Powella o skautingu dla chłopców i postanowił zaszczepić te idee na polski grunt.
ZHR, jak opowiada nasz gość, narodził się w roku 1980 w kręgu organizacji instruktorów harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. W Opolu był to 4 szczep działający przy Szkole Podstawowej nr 12.

- To były środowiska, które pracowały z dawnym przedwojennym prawem harcerskim, z przedwojennym przyrzeczeniem, staraliśmy się też wprowadzać te rozdzielność płciową - wspomina Bezeg.
W tej chwili na Opolszczyźnie ZHR liczy około 500 harcerek i 300 harcerzy.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »