Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Ojciec Miron Górecki, gwardian klasztoru francis ...
2019-09-22, 08:35 Autor: Joanna Matlak

Ojciec Miron Górecki, gwardian klasztoru franciszkanów w Opolu o 20. Jarmarku Franciszkańskim i potrzebach remontowych

Ojciec Miron Górecki o 20. Jarmarku Franciszkańskim
Podczas tego weekendu w centrum Opola odbywa się Jarmark Franciszkański. To 20 jubileuszowa edycja, w ramach której przy ratuszu i kościele franciszkanów ustawiono dwie sceny, na których odbywają się pokazy artystyczne, a dookoła rynku ustawione są różne stoiska, m.in. tradycyjny chleb ze smalcem. W tym roku przygotowano okolicznościowy album, który można oglądać przed wejściem do klasztoru, a także wystawę, która pokazuje coroczne edycje Jarmarku. Nowym pomysłem jest także prezentacja patronów: świętych i Sług Bożych. W tym roku przybliżana jest postać o. Wenantego Katarzyńca.
Gościa rozmowy "W cztery oczy” pytaliśmy o początki i przyczynę organizacji jarmarku.

- Początki były takie, że dach kościoła wymagał remontu. Okazało się, że to duże przedsięwzięcie, zawiązała się nawet taka organizacja, która miała wspomóc ten remont i w łonie tego stowarzyszenia zrodził się pomysł czy nie można by zrobić charytatywnej imprezy, z której pozyskane dochody trafiłyby właśnie na remont. Spróbowano tego w 2000 roku i okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę. W kolejnych edycjach pieniądze też były przeznaczane na remont dachu. Dzisiaj mamy już kościół cały wyremontowany, od dachu przez elewację zewnętrzną, podobnie jest z wnętrzem kościoła. Powoli zbieramy fundusze na remont dachu na klasztorze i od dachu schodzimy w dół, żeby remontować klasztor – mówił niedzielny gość Radia Opole.

A co z remontem podziemia? – To miało być w czasie remontu kościoła, ale zabrakło funduszy unijnych. A to chyba najcenniejsza część naszego kompleksu kościelno-klasztornego, czyli krypta ze szczątkami piastowskimi – mówił o. Miron Górecki.

Zobacz także

2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »