Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Danutą Łuczak o 'Narodowym Czytaniu'
2019-09-07, 08:50 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z Danutą Łuczak o "Narodowym Czytaniu"

Rozmowa z Danutą Łuczak o "Narodowym Czytaniu"
7 września po raz ósmy, z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, organizowane jest Narodowe Czytanie. Również w Opolu wybrzmią w tym dniu wybrane nowele polskie, stanowiące kanon naszej literatury. O wartości i atrakcyjności Narodowego Czytania przekonywała Danuta Łuczak, kierownik Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

- Miejska Biblioteka Publiczna była aktywna we wszystkich edycjach Narodowego Czytania. Osiem lat temu bardzo nas ucieszyła ta propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego i z wielką radością przyjęliśmy również informację, że aktualny prezydent Andrzej Duda kontynuuje tę akcję – mówiła D. Łuczak.

- Czy jest coś lepszego do promocji dobrych książek, dobrej literatury, jeśli nie taka ogólnopolska akcja? Narodowe Czytanie jest o tyle interesujące, że oczywiście głównym dniem jest pierwsza sobota września, ale ono rozkłada się w czasie, różne instytucje przekładają je na inne terminy i zwykle trwa ono do połowy września, a czasem i dłużej – stwierdziła kierownik Działu Promocji MBP.

- W Opolu będą czytane cztery z ośmiu nowel, które zostały wybrane do Narodowego Czytania: „Sachem” H. Sienkiewicza, „Katarynka” B. Prusa, „Orka” W. S. Reymonta i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza. Do czytania zawsze zapraszamy przedstawicieli wszystkich szczebli władzy, które są w mieście, aktorów, dziennikarzy, muzyków. Tak będzie i w tym roku, już od godz. 15:00 – informowała Danuta Łuczak.
Z Danutą Łuczak rozmawia Ewa Skrabacz

Zobacz także

2019-09-19, godz. 09:44 Rozmowy z Przemysławem Dacą o walce z suszą i nowelizacji prawa wodnego oraz Aleksandrą Czerkawską o Jesiennej Konfere ... Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Mam tę przyjemność, że mogę Państwu zakomunikować, że mamy proces negocjacji za sobą, ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:19 Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. – Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach ... » więcej 2019-09-17, godz. 09:59 Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej Adrian Czubak, wojewoda Opolski - Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale takż ... » więcej 2019-09-16, godz. 10:23 Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym Patryk Jaki, europoseł PiS – Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszcz ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:30 Agnieszka Kamińska o projekcie „Zaczytane Opolskie” Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu Wystartowała trzecia edycja projektu „Zaczytane Opolsk ... » więcej 2019-09-14, godz. 08:35 Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC - Nie wskazywałabym żadnej kategorii wiekowej, ale raczej chodzi o nasz sposób postrzegania świata. Nasz festiwal jest d ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:20 Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodarczych kontaktach naszego regionu z Chinami Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - W ostatnim czasie Chińczycy ograniczają inwestycje zagraniczne, mniej więcej od 2016 roku. ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:23 Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu - Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z teg ... » więcej 2019-09-11, godz. 10:01 Marcelina Zawisza i Janusz Kowalski o programie wyborczym Lewicy Razem Marcelina Zawisza z Lewicy Razem - Nie przyjechałam namawiać kobiety do aborcji. Przyjechałam, by mówić o tym, jak rozwiązać problem brakujących porodówek, za ... » więcej 2019-09-10, godz. 09:05 Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy minimalnej Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym - Nasz program gospodarczy jest bardzo prosty: trzeba wrócić do kor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »