Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską…
2019-09-06, 09:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską o Dniach Dziedzictwa

Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
- Europejskie Dni Dziedzictwa startują w Otmuchowie już 7 września o godzinie 12:00, zaczynamy od wizyty w zakładach przemysłu cukierniczego, do najmłodszego działu produkcji żelek. Bardzo duże zainteresowanie, mamy już komplet. Zależało mi na tym, by w tym roku urozmaicić program zwiedzania miasta i pokazać, że w dziedzictwo Otmuchowa wpisują się nie tylko zabytki, ale też zakłady cukiernicze, które działają od roku 1952 – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa.

Jak mówi nasz gość, także 7 września o 18:00 w sali wystawienniczej Sezam wernisaż wystawy „Otmuchów na starej pocztówce” połączony z prezentacją katalogu wystawy.

- To są widokówki z okresu 1900 – 1945, które gromadziłem przez 25 lat. Około 50 pocztówek na plakatach, w katalogu będzie ich 150. Najwięcej pocztówek zdobyłem na aukcjach niemieckich, unikaty kosztują nawet tysiąc złotych – mówi Dwornicki.

Będzie okazja, by zobaczyć, jak bardzo zmienił się Otmuchów. Nasz gość mówi, że w 1945 roku żołnierze sowieccy zniszczyli około 90 procent zabudowań rynku.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego

- Archeolodzy czytają z ziemi, nasze dziedzictwo kulturowe mieści się i tam. Historycy czytają w archiwach, my tworzymy źródła. W programie EDD będzie sporo wątków archeologicznych, nie tylko przygotowanych przez nasz Instytut Historii UO, ale także przez zaprzyjaźnione instytucje. My będziemy prezentować nasze badania wykopaliskowe – mówiła w ”Poglądach i osądach” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Jak mówi nasz gość, będzie okazja do prezentacji metod, które są wykorzystywane nie tylko w archeologii, takich na przykład jak skaner czy drukarka 3D. Nasz gość będzie opowiadał na spotkaniu w Brzegu, że archeologia, to coś, co może zmienić życie.

- My spotykamy się nie tylko z tym, co znajdujemy w ziemi, prowadzimy także dialog z ludźmi, którzy przychodzą do nas na wykopaliska, podejmujemy czasem tematy trudne. Bo archeologia, to nie tylko badanie znalezisk sprzed tysięcy lat, ale na przykład tych z ostatnich wojen. Dla ludzi to część ich rodzinnej historii – mówi nasz gość.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! Porannym gościem Radia Opole był dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humannum, z którym oceniliśmy ostatnie wydarzenia w sejmie, czyli głosowanie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej 2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***