Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodac ...
2019-09-05, 09:37 Autor: Marek Świercz

Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach Opolskich Dni Osób niepełnosprawnych i programie 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Małgorzata Kozak o Opolskich Obchodach Dni Osób Niepełnosprawnych
Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
- Bardzo się cieszymy, że Radio Opole towarzyszy naszym imprezom. Wczoraj byliście na wyjątkowym ogólnopolskim przeglądzie piosenki osób niewidomych. Zwycięzcy zaśpiewają na finale w Krakowie, w którym wezmą udział artyści z 46 krajów z całego świata. Dziś jesteście z nami na placu Wolności, na XIX Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych. To impreza przygotowana przez osoby z niepełnosprawnościami, ale adresowana do całych rodzin, także do tych osób, które chcą się dowiedzieć, jak zyskać pomoc dla osób niepełnosprawnych albo znaleźć im pracę. Będą pracodawcy, którym organizujemy swego rodzaju randki z potencjalnymi pracownikami - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Nasz gość mówi, że problem z różnymi niepełnosprawnościami ma około 10 procent mieszkańców Opola, czyli kilkanaście tysięcy osób.
- Byłoby ich pewnie więcej, gdyby doliczyć osoby starsze, których przypadłości wynikają z zaawansowanego wieku i chorób. Ale to jest grupa, która ma świadczenia emerytalne i rzadko zabiega o dotacje przynależne niepełnosprawnym - mówi Kozak.
Zdaniem wiceszefowej MOPR, opolscy niepełnosprawni mogą liczyć nie tylko na pomoc ze strony powołanych do tego urzędów, ale także na działania samopomocowe.
- Mamy rozbudowaną i świetnie działającą sieć różnego rodzaju organizacji pozarządowych - tłumaczy.
Na szerokie wsparcie mogą także liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Sebastian Szczurek o programach 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i Mama 4 plus
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.
- Od poniedziałku uruchomiliśmy program 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tych wszystkich, którzy wymagają stałej opieki i pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności. Jeśli te doświadczenia, które otrzymuje dziś, nie przekraczają 1 100 zł, dostaną pełne 500 zł netto. Jeśli są wyższe, otrzymają różnicę - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

Według wstępnych szacunków, takich osób może być w Polsce około 850 tysięcy (na Opolszczyźnie około 21 tysięcy), ale nie wiadomo, czy wszystkie one wystąpią o nowe świadczenie.
Naszego gościa zapytaliśmy także o program Mama4 500 plus.
- Ostatecznie wydaliśmy około 1250 pozytywnych decyzji i 94 decyzje odmowne. Dotyczą oczywiście głownie kobiet, ale na liście mamy także sześciu panów - dodaje Szczurek.

Zobacz także

2019-09-19, godz. 09:44 Rozmowy z Przemysławem Dacą o walce z suszą i nowelizacji prawa wodnego oraz Aleksandrą Czerkawską o Jesiennej Konfere ... Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Mam tę przyjemność, że mogę Państwu zakomunikować, że mamy proces negocjacji za sobą, ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:19 Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. – Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach ... » więcej 2019-09-17, godz. 09:59 Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej Adrian Czubak, wojewoda Opolski - Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale takż ... » więcej 2019-09-16, godz. 10:23 Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym Patryk Jaki, europoseł PiS – Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszcz ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:30 Agnieszka Kamińska o projekcie „Zaczytane Opolskie” Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu Wystartowała trzecia edycja projektu „Zaczytane Opolsk ... » więcej 2019-09-14, godz. 08:35 Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC - Nie wskazywałabym żadnej kategorii wiekowej, ale raczej chodzi o nasz sposób postrzegania świata. Nasz festiwal jest d ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:20 Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodarczych kontaktach naszego regionu z Chinami Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - W ostatnim czasie Chińczycy ograniczają inwestycje zagraniczne, mniej więcej od 2016 roku. ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:23 Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu - Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z teg ... » więcej 2019-09-11, godz. 10:01 Marcelina Zawisza i Janusz Kowalski o programie wyborczym Lewicy Razem Marcelina Zawisza z Lewicy Razem - Nie przyjechałam namawiać kobiety do aborcji. Przyjechałam, by mówić o tym, jak rozwiązać problem brakujących porodówek, za ... » więcej 2019-09-10, godz. 09:05 Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy minimalnej Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym - Nasz program gospodarczy jest bardzo prosty: trzeba wrócić do kor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »