Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o…
2019-08-27, 09:19 Autor: Marek Świercz

Prof. Mirosław Lenart i prof. Marek Białokur o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski" oraz tematyce powstań śląskich w nauczaniu historii

Prof. Mirosław Lenart o otwieranej wystawie "Śląsk był polski - będzie polski"
Prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu
- Archiwa Państwowe w Polsce, nie tylko w Opolu i Katowicach, które organizują dzisiejszą wystawę, są predestynowane do tego celu, bo ty mamy materiały archiwalne, które pozwalają na skonstruowanie prawdziwej i interesującej opowieści o powstaniach śląskich. I nawet jeśli te materiały nie zawsze były dla Niemców wygodne, to pamiętajmy, że to właśnie w Opolu działała międzynarodowa komisja plebiscytowa, tu stacjonowały tak zwane wojska rozjemcze, więc nie ma się co dziwić, że te dokumenty spływały do Opola - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, które dziś zaprasza na wernisaż wystawy "Śląsk był polski - będzie polski".

Nasz gość zaznaczył, że wystawa jest w dużej mierze nastawiona nie tyle na prezentację zdarzeń, co postaci związanych z tymi zdarzeniami, dlatego też z wystawą połączona jest prezentacja portalu powstancyslascy.pl, który umożliwia - między innymi - sprawdzenie, czy nasi przodkowie brali udział w powstaniach śląskich.
Nasz gość podkreśla, że historia powstańczych archiwaliów była niezwykle ciekawa - w 1930 roku ich część została ewakuowana najpierw do Rumunii a potem znalazła się w Stanach Zjednoczonych.

- Ewakuowano ja, bo były tam nazwiska powstańców i istniały poważne obawy, że Niemcy wykorzystają te dokumenty do ich prześladowania - dodaje prof. Lenart.
Prof. Marek Białokur o tym, jak wygląda tematyka powstań śląskich w nauczaniu historii
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Jak wygląda obraz powstań śląskich w szkolnej edukacji historycznej? Przed programem przejrzałem najpopularniejsze podręczniki i stwierdziłem, że opis powstań jest dość pełny, choć oczywiście zaprezentowanie tego materiału na jednej lekcji, a tak jest w tej chwili, może nie być łatwe. Kiedyś możliwe było realizowanie regionalnych ścieżek historycznych, czyli poświęcenie dziejom Śląska nawet kilkudziesięciu godzin - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Marek Białokur, Uniwersytetu Opolskiego.

Zdaniem naszego gościa, należy wykorzystywać lekcje historii oraz konferencji historyczny, by zachęcić młodych do samodzielnego poszukiwania wiedzy.

- Ale tu ciekawostka: w polskiej Wikipedii powstania śląskie są opisane w sposób zadowalający, ale już w wersji anglojęzycznej kończą się stwierdzeniem, że były przejawem polskiego nacjonalizmu. Nie brak też informacji, że Polska prześladowała Żydów - dodaje prof. Białokur.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »