Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców…
2019-07-30, 10:15 Autor: Marek Świercz

Mariusz Wysiński i Sebastian Szczurek o pracy obcokrajowców na terenie województwa opolskiego

Mariusz Wysiński o tym, kiedy obcokrajowcy pracują legalnie
Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu
- Prawo do kontrolowania cudzoziemców ma straż graniczna oraz inspekcja pracy. Kontrolujemy praktycznie to samo, choć są różnice, bo straż bada także legalność pobytu, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kończy się dla cudzoziemca zobowiązaniem do opuszczenia kraju, czyli przysłowiowym "misiem". My kontrolujemy legalność zatrudnienia oraz warunki pracy i płacy. Czasem straż służy nam asystą, bo dochodziło do sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa inspektorów pracy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Kiedy cudzoziemiec pracuje legalnie? Jak wyjaśnia nasz gość, musi mieć przede wszystkim jakiś tytuł pobytowy w naszym kraju (na przykład nie może pracować na wizie turystycznej) a następnie zezwolenie na pracę (zezwolenie wydane przez wojewodę lub oświadczenie o powierzeniu pracy). Najczęściej cudzoziemcy (w opolskich realiach to przede wszystkim Ukraińcy) pracują na umowę cywilnoprawną i zależy im na tym, by pracować jak najdłużej, nawet kilkanaście godzin na dobę. - Zdarza się, że dostają informację, że ktoś na drugim końcu Polski płaci złotówkę więcej na godzinę i jadą tam, nie patrząc na to, gdzie powierzono im pracę. Liczą, że im się uda, kończy się to różnie - mówi nasz gość. Wysiński należy do działającego przy wojewodzie zespołu do spraw handlu ludzi. Tu chodzi o sytuacje, zwykle trudne do udowodnienia, polegające na tym, że pracodawca w jakiś sposób ogranicza wolność pracowników, na przykład odbierając im dokumenty i zakazując opuszczania miejsca zakwaterowania.
Sebastian Szczurek o tym, skąd pochodzą cudzoziemcy, którzy pracują na terenie województwa opolskiego
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu
- Nie ma przesady w stwierdzeniu, że na Opolszczyźnie pracuje pół świata. Oprócz Ukraińców, którzy stanowią 88,6 procent zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców, mamy pracowników z 83 krajów. W skali całej Polski to aż 172 kraje. Coraz częściej pracują u nas, zwykle prowadząc własny biznes, obywatele bogatych krajów unii, coraz więcej jest także pracowników z krajów dość egzotycznych. Na Opolszczyźnie mamy na przykład jednego Australijczyka - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Także przybysze z Ukrainy coraz chętniej zakładają na Opolszczyźnie własne firmy. Ilość cudzoziemców rośnie lawinowo: w latach 2009 - 2014 liczba obcokrajowców zarejestrowanych z ZUS wzrosła o 59 tysięcy, po roku 2014 - już o 445 tysięcy.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »