Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Roman Kolek i dr Wiesława Błudzin o kontroli przepisywania…
2019-07-25, 09:19 Autor: Marek Świercz

Roman Kolek i dr Wiesława Błudzin o kontroli przepisywania antybiotyków

Roman Kolek o rozporządzeniu dotyczącym działania oddziałów ratunkowych
Wicemarszałek Roman Kolek
- Brałem udział w posiedzenie zespołu do spraw służby zdrowia i polityki społecznej, który działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Rozmawialiśmy o kontrowersyjnym rozporządzeniu dotyczącym działania szpitalnych oddziałów ratunkowych, które mówi, że pacjent powinien być w całości zaopatrzony przez szpital, do którego trafił na SOR. Wiele szpitali sobie z tym nie poradzi - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Roman Kolek. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o finansowaniu pielęgniarek pracujących w domach pomocy społecznej (te z Opolszczyzny zarabiają nawet 600 zł mniej niż ich koleżanki z innych stron kraju). Z Kolkiem rozmawialiśmy także o raporcie w NIK na temat nadużywania antybiotyków. Przypomniał, że opolski oddział NFZ już w 2007 roku, współpracując z Narodowym Programem Ochrony Antybiotyków, realizował program tzw. szybkich testów na wymaz z gardła, które pozwalały w znaczący sposób ograniczyć liczbę przepisywanych antybiotyków. - To był bardzo dobry program, niestety nie dało się go upowszechnić - wspomina Kolek. Naszego gościa pytaliśmy także o plany polityczne. W kuluarach mówi się, że mógłby być kandydatem Mniejszości Niemieckiej do Senatu. Kolek stwierdził, że Senat byłby dobrym miejscem do debaty o poprawie funkcjonowania polskiej służby zdrowia, ale decyzja o ewentualnym starcie w wyborach jeszcze nie zapadła.
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu
- Kontrolerzy NIK mają racje: zbyt często sięgamy po antybiotyki. Zwłaszcza w tych krajach, gdzie jest łatwy dostęp do nich, zdecydowanie ich nadużywamy, co prowadzi do rosnącej lekooporności bakterii. Nie jest problemem to, by wynaleźć nowe antybiotyki, tylko używać tych, które już mamy, antybiotyki są naprawdę bardzo skuteczne. Ale, jak pokazuje doświadczenie, doszło do rozprzestrzenienia się takich bakterii, które są na wszystko odporne. I wtedy żaden antybiotyk nie działa i wielu pacjentów po prostu zmarło - mówiła w "Poglądach i osądach" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Z raportu NIK wynika, że w ciągu dwóch badanych lat odnotowano z tego tytułu około 3,5 tysiąca zgonów. - Statystyka nie jest dokładna, trudno w karcie zgonu napisać, że zmarł z powodu nadużywania antybiotyków, bezpośrednią przyczyną jest zapalenie płuc czy sepsa - tłumaczy nasz gość. - Często ludzie sięgają po antybiotyki, które im zostały po ostatniej kuracji albo wymuszają na lekarzach przepisanie antybiotyków, bo chcą się jak najszybciej wyleczyć i wrócić do pracy. To nie jest metoda. Po antybiotyki powinniśmy sięgać w ostateczności – dodaje dr Błudzin.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »