Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku…
2019-07-18, 09:14 Autor: Marek Świercz

Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich

Adam Berbelicki o naborze podwójnego rocznika
Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
- Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wciąż pokazywać się na obszarze Opolszczyzny i być widocznym. To jest możliwość, by większa rzesza ludzi o naszej szkole usłyszała. Mamy dwa roczniki, do których staramy się dotrzeć z naszą ofertą, żeby pokazać im, co robimy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Adam Berbelicki, trener piłkarski z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w podopolskim Prószkowie.

Prószkowska Pomologia, kiedyś legendarne technikum ogrodnicze, od 15 lat kojarzone jest przede wszystkim jako szkoła sportowa, ale ma także klasy mundurowe: policyjne i strażackie. Jak tłumaczy nasz gość, stara się pozyskać młodych ludzi zainteresowanych piłką nożną mieszkających na terenie całej Opolszczyzny (ci, którzy nie są w stanie dojeżdżać, mogą skorzystać z bursy położonej o 50 metrów od szkoły). I tu muszą rywalizować z innymi szkołami średnimi, które coraz chętnie otwierają ostatnio klasy sportowe (przykładem jest nowe IX LO w Opolu, gdzie patronem klas sportowych jest Odra Opole).

- Jak sobie radziliśmy do tej pory? Staraliśmy się pokazywać nasze wyniki sportowe i przekonywać młodych ludzi, że warto nas wybrać - mówi Berbelicki.
Warto dodać, że w szkole w Prószkowie uczy się także kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy.
Ewa Pinkawa o naborze podwójnego rocznika do szkół średnich
Ewa Pinkawa, naczelniczka Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich
- Jest podwójny nabór, ale mamy ośrodki, które sobie doskonale poradzą z tym podwójnym naborem. My otworzyliśmy dodatkowo 14 klas i wciąż mamy jeszcze wolne miejsca - mówiła w "Poglądach i osądach" Ewa Pinkawa, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich.

Jak mówi nasz gość, strzeleckie szkoły średnie muszą rywalizować z większymi ościennymi ośrodkami. Do Opola dojeżdżają uczniowie nie tylko z Izbicka, ale także z samych Strzelec Opolskich. Młodzież z Ujazdu chętnie wybiera szkoły w Kędzierzynie-Koźlu, a ta z Kielczy czy Zawadzkiego - szkoły w Tarnowskich Górach.

- Oceniamy, że szkoły poza terenem powiatu strzeleckiego wybiera około 24 procent absolwentów z naszego terenu - mówi nam Pinkawa.
Jak informuje nasz gość, w tegorocznym naborze praktycznie wszyscy uczniowie, którzy wybrali szkoły na terenie powiatu, znajdą w nich swoje miejsce. Co więcej, są jeszcze wolne miejsca.

Zobacz także

2021-01-16, godz. 08:30 Łukasz Berlik o historii Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Zrzesza lokalnych miłośników przyrody, edukuje i popularyzuje przyrodoznawstwo, a kiedy trzeba interweniuje - Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze w styczniu obchodzi… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Maciej Stefański o realizacji programu Czyste Powietrze - Rok temu realizacja wniosków programu Czyste Powietrze na Opolszczyźnie była na poziomie 32%, dzisiaj jest to 97%. W lipcu ubiegłego roku byliśmy pod tym… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Monika Bartel o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Takie spisy powszechne prowadzone są co dziesięć lat, żeby zebrać informacje o ludności, sytuacji społeczno-ekonomicznej czy zasobach mieszkaniowych -… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 Piotr Giertych o Orszaku Trzech Króli w czasach pandemii - Orszaki się odbędą, ale w innej formie niż dotychczas - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Giertych rzecznik i przewodniczący Rady Fundacji… » więcej 2021-01-03, godz. 08:30 Monika Bartel o podobieństwach w poziomie życia i rozwoju w Polsce i Czechach Bezrobocie, migracja, demografia - opolski GUS we współpracy z partnerami w Czechach przebadał trzy sąsiadujące ze sobą regiony: województwo opolskie, region… » więcej 2021-01-02, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o rejestracji umów o dzieło przez ZUS w 2021 roku - Wniosek będzie należy złożyć do siedmiu dni od zawarcia umowy o dzieło. Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, a w jednym… » więcej 2021-01-01, godz. 08:30 Psycholog, Anna Tarka, o postanowieniach noworocznych - Musimy się zastanowić, dlaczego w ogóle tego chcemy? To jest clou wszystkiego – mówiła w porannej rozmowie Anna Tarka, psycholog, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-12-31, godz. 08:38 Dr Bartłomiej Machnik o wydarzeniach politycznych w 2020 roku - Zaskakujący, wymagający i nieobliczalny – taki był ten rok w polityce w ocenie porannego gościa Radia Opole dr Bartłomieja Machnika, politologa z Collegium… » więcej 2020-12-30, godz. 08:42 Jarosław Kończyło o pierwszych szczepieniach kadry medycznej przeciw koronawirusowi O szczepieniu na koronawirusa, pierwszych zaszczepieniach kadry medycznej i miejscach, gdzie można to zrobić, rozmawialiśmy w środowy poranek z gościem Radia… » więcej 2020-12-29, godz. 08:50 Dariusz Madera o akcji szczepień przeciw koronawirusowi Około 80 procent personelu medycznego naszego szpitala zadeklarowało chęć udziału w szczepieniach - ujawnił w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor Uniwersyteckiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »