Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Ewą Kossowską-Korniak oraz Romanem Jar ...
2019-06-06, 09:17 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Ewą Kossowską-Korniak oraz Romanem Jarosińskim o mediacji

Ewa Kossowska-Korniak o mediacji
Ewa Kossowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji
- To najprostsza i najszybsza metoda na rozwiązywanie konfliktów - powiedziała Ewa Kossowska-Korniak, dyrektor Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu. CAiM działające w całej Polsce, razem z prezesami Izb Gospodarczych wystosowały apel do prezesów sądów, aby częściej kierowali oni spraw do mediacji.

Mniej niż 1% spraw wpływających do sądu jest kierowanych do mediacji, a taka droga postępowania jest możliwa. - Sędzia musi mieć świadomość mediacji i korzyści jakie to daje - powiedziała dyrektor Kossowska-Korniak. - Dyskutujemy na ten temat w czasie paneli dyskusyjnych, które odbywają się w różnych miastach naszego regionu - dodała.

Jednym z wniosków z takich spotkań jest konieczność edukowania o mediacjach już w szkołach, szczególnie w szkołach zawodowych. - To absolwenci tych szkół zakładają działalność gospodarczą i później mogą trafić na przykład na nieuczciwych kontrahentów. Trzeba im pokazać, że nie zawsze trzeba iść w takiej sytuacji do sądu - wyjaśnił gość Radia Opole.
Roman Jarosiński o arbitrażu
Roman Jarosiński, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji
- Najbliższy panel dyskusyjny odbędzie się w Kluczborku, 11 czerwca o godzinie 11.00 w kinie Bajka. Zapraszamy przedsiębiorców, prawników, mediatorów - zapowiedział Roman Jarosiński, prezes Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu.

Zwrócił on uwagę także na to, że w naszym regionie rzadko wykorzystywane są sądy arbitrażowe. - Postępowanie w takim sądzie trwa znacznie krócej, po kilku posiedzeniach sprawa jest rozstrzygana. Wyrok sądu arbitrażowego ma taką samą moc prawną niż wyrok sądu powszechnego - podkreślał.

Zobacz także

2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:34 Rozmowy z Maciejem Stefańskim i Moniką Czech-Tańczuk o programie "Czyste powietrze" - Jeżeli chodzi o WFOŚ to w radzie nadzorczej jestem dwa lata i jestem zorientowany co Fundusz robi, na co wydaje pieniądze i komu pomaga - powiedział w poran ... » więcej 2019-07-07, godz. 08:40 Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro p ... » więcej 2019-07-06, godz. 08:40 Artur Góralczyk o Atlantis Biegu Opolskim Pierwsza sobota lipca to od 17 lat termin Biegu Opolskiego. Oznacza to, że miłośnicy biegania po raz kolejny, tym razem 6 lipca, opanują Wyspę Bolko. O niepow ... » więcej 2019-07-05, godz. 09:17 Rozmowy z Edytą Wencel-Borkowską i Andrzejem Kruczkiewiczem o drugiej edycji programu e-usługi geodezyjne Edyta Wencel-Borkowska, naczelnik wydziału i geodeta powiatu opolskiego Oznacza to, że nie wychodząc z domu, będziemy mogli sprawdzić wszystkie dane związane ... » więcej 2019-07-04, godz. 09:34 Łukasz Sowada i Przemysław Pospieszyński o łączeniu dzielnic i ustanowieniu stref taryfowych dla taksówek Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - To projekt wypracowany przez zespół, odbyły się także konsultacje społeczne i jesteśmy ciekawi, jak radni mi ... » więcej 2019-07-03, godz. 09:49 Piotr Pospiszyl i Antoni Konopka o suszy w Województwie Opolskim Piotr Pospiszyl, sadownik - Sadownicy, którzy mają nawodnienie, bo takich już mamy na Opolszczyźnie jakoś sobie radzą, ale koszty związane z tym związane są o ... » więcej 2019-07-02, godz. 10:47 Zofia Kucharska i Bernadeta Trawka o zawieszeniu oddziałów neonatologicznych Zofia Kucharska, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii - Brakuje neonatologów - tak powody zawieszania oddziałów neonatologicznych skomentowała w po ... » więcej 2019-07-01, godz. 10:02 Jan Krzesiński i Robert Tistek o przygotowaniach do jesiennych wyborów Jan Krzesiński, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego PSL, Prezes Struktur Powiatowych - Od początku mówiliśmy, że z Wiosną nam nie po drodze - powiedział w poranne ... » więcej 2019-06-27, godz. 13:44 Olga Koszil i Marta Gabriel o organizacji Ławka Festiwal 3 lipca rusza w Winowie drugi już Ławka Festiwal, czyli inspirujące spotkania z gośćmi, warsztaty, koncerty, modlitwa i… spanie w namiotach. O wakacyjnej prop ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »