Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Eur ...
2019-05-12, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem

Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim
12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ze specjalistą chirurgii onkologicznej, lek. med. Tomaszem Sachańbińskim z Opolskiego Centrum Onkologii rozmawialiśmy więc o tym, jak skutecznie redukować zagrożenie zachorowania na ten nowotwór skóry.
Z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim rozmawia Ewa Skrabacz
- W Polsce czerniak nie występuje tak często, jak w Australii czy Teksasie. Częstość występowania tego nowotworu w naszym kraju to 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Natomiast dynamika jest bardzo duża. Porównując lata 80. XX wieku i obecną dekadę, to częstość występowania czerniaka wzrosła niemal trzykrotnie – informował doktor Sachańbiński.

- Przyczyna wzrostu liczby zachorowań jest wieloczynnikowa. To na pewno sposób spędzania wolnego czasu – dziś dużą część aktywności spędzamy na dworze. Należy uwzględnić również trendy dotyczące ubioru – wcześniej zakrywaliśmy więcej niż obecnie, więc coraz większa powierzchnia ciała narażona jest na promieniowanie ultrafioletowe – wskazywał chirurg.

- Zwróćmy również uwagę na to, że znaczną część czasu spędzamy w pomieszczeniach, nasze ciało nie ma kontaktu ze słońcem, a później jedziemy na dwutygodniowy wypoczynek i nasza skóra nagle dostaje potężną dawkę promieniowania ultrafioletowego, podczas gdy nie jest na to przygotowana – dodał Sachańbiński.

- Należy przede wszystkim unikać oparzeń słonecznych, nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli już korzystamy ze słońca, to stosujmy różnego rodzaju bariery, czyli kapelusze, koszulki, kremy z filtrem – uwrażliwiał lekarz.

- Zwracajmy też uwagę na znamiona skórne. Nawet duża ich liczba nie oznacza, że dana osoba musi zachorować na czerniaka, ale warto co jakiś czas pójść do dermatologa, czy do onkologa, by przeglądnął te znamiona - informował doktor Sachańbiński.

Zobacz także

2019-06-26, godz. 08:59 Rozmowa z Jackiem Niesłuchowskim i Joanną Filipczyk o zagospodarowaniu przestrzennym Opola Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu - Zachęcamy wszystkich do udziału w ... » więcej 2019-06-25, godz. 10:53 Rozmowy z Iwoną Zyman i prof. Piotrem Stecem Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli - Wszelkie skojarzenie z inspekcją robotniczo-chłopską są niewłaściwe. Naszym zadaniem nie ... » więcej 2019-06-24, godz. 09:45 Robert Socha i Jerzy Mika o wakacyjnych obozach i koloniach Robert Socha, rzecznik Kuratorium Oświaty w Opolu -Organizator wypoczynku dzieci i młodzieży musi się zalogować na specjalnej platformie pod nazwą wypoczynek. ... » więcej 2019-06-23, godz. 08:35 Sandra Murzicz o Międzynarodowym Dniu Etno-Designu w Muzeum Wsi Opolskiej Opolskie Dziouchy wpadły na pomysł, by w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, w przepięknych okolicznościach przyrody zapoznać mieszkańców Opolszczyzny ... » więcej 2019-06-22, godz. 08:35 Janusz Trzepizur o 14. Opolskim Festiwalu Skoków Opole to miasto bez wątpienia festiwalowe. Tym razem, w ramach XIV Opolskiego Festiwalu Skoków (22-23.06) można śledzić sportowe zmagania wyjątkowych zawodnik ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:29 Katarzyna Tincel i Sebastian Szczurek o zasadach zatrudniania w czasie wakacji młodzieży Katarzyna Tincel, pracownik Państwowej Inspekcji Pracy - Nie ma dolnej granicy wieku podejmowania pracy dzieci - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery ocz ... » więcej 2019-06-20, godz. 08:35 Ks. Łukasz Knosala o X Koncercie Uwielbienia w Opolu Boże Ciało to w Kościele katolickim to dzień uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem. W Opolu, już od 10 lat, to także wieczór Koncertu Uwielbienia na ... » więcej 2019-06-19, godz. 08:21 Rozmowa z Michałem Siekiem i Ireną Koszyk o mijającym roku szkolny Michał Siek, opolski kurator oświaty - To był bardzo trudny rok, było bardzo dużo zadań do realizacji. Kwiecień i maj to był okres bardzo wytężonej pracy po t ... » więcej 2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »