Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim…
2019-05-12, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem

Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim
12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ze specjalistą chirurgii onkologicznej, lek. med. Tomaszem Sachańbińskim z Opolskiego Centrum Onkologii rozmawialiśmy więc o tym, jak skutecznie redukować zagrożenie zachorowania na ten nowotwór skóry.
Z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim rozmawia Ewa Skrabacz
- W Polsce czerniak nie występuje tak często, jak w Australii czy Teksasie. Częstość występowania tego nowotworu w naszym kraju to 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Natomiast dynamika jest bardzo duża. Porównując lata 80. XX wieku i obecną dekadę, to częstość występowania czerniaka wzrosła niemal trzykrotnie – informował doktor Sachańbiński.

- Przyczyna wzrostu liczby zachorowań jest wieloczynnikowa. To na pewno sposób spędzania wolnego czasu – dziś dużą część aktywności spędzamy na dworze. Należy uwzględnić również trendy dotyczące ubioru – wcześniej zakrywaliśmy więcej niż obecnie, więc coraz większa powierzchnia ciała narażona jest na promieniowanie ultrafioletowe – wskazywał chirurg.

- Zwróćmy również uwagę na to, że znaczną część czasu spędzamy w pomieszczeniach, nasze ciało nie ma kontaktu ze słońcem, a później jedziemy na dwutygodniowy wypoczynek i nasza skóra nagle dostaje potężną dawkę promieniowania ultrafioletowego, podczas gdy nie jest na to przygotowana – dodał Sachańbiński.

- Należy przede wszystkim unikać oparzeń słonecznych, nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeżeli już korzystamy ze słońca, to stosujmy różnego rodzaju bariery, czyli kapelusze, koszulki, kremy z filtrem – uwrażliwiał lekarz.

- Zwracajmy też uwagę na znamiona skórne. Nawet duża ich liczba nie oznacza, że dana osoba musi zachorować na czerniaka, ale warto co jakiś czas pójść do dermatologa, czy do onkologa, by przeglądnął te znamiona - informował doktor Sachańbiński.

Zobacz także

2020-07-14, godz. 09:38 Tomasz Kostuś o krajobrazie powyborczym i sytuacji w partii - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy – stwierdził w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o wyniki I i II tury wyborów… » więcej 2020-07-13, godz. 09:52 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka komentuje wynik wyborów prezydenckich – Noc mam nieprzespaną, noc była pełna emocji i zaciskania kciuków, żeby wygrał nasz kandydat – mówiła w porannej rozmowie Danuta Jazłowiecka, senator Platformy… » więcej 2020-07-13, godz. 09:29 WYBORY 2020: Violetta Porowska komentuje wynik wyborów prezydenckich – To wielkie zwycięstwo, bo mieliśmy prawie 70 procentową frekwencję, a więc 70% ludzi, którzy mieli uprawnienia poszło do wyborów i to jest bardzo, bardzo mocny… » więcej 2020-07-12, godz. 08:25 Karol Brandys o oszustwach i łatwowierności ofiar – Nie ma właściwie dnia, by oszuści nie dzwonili do osób starszych – przyznał podkomisarz Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. » więcej 2020-07-11, godz. 08:25 Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami – Generalnie chodzi o obszar cennych informacji, głównie dla biznesu – powiedział Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-07-10, godz. 10:36 Adrian Czubak o finale kampanii wyborczej Adrian Czubak, wojewoda opolski Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Na to pytanie odpowiedzą sobie Polacy przy urnach wyborczych w niedzielę, a piątek to ostatni… » więcej 2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »