Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu…
2019-05-02, 09:05 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jerzym Czerwińskim o obchodach wybuchu III rocznicy Powstania Śląskiego i Ryszardem Jóźwickim o Pikniku Kawaleryjskim

Jerzy Czerwiński o obchodach rocznicy wybuch III Powstania Śląskiego
Jerzy Czerwiński, senator PiS
- Jest grupa ludzi, która przez kilka a nawet kilkanaście lat świętowała kolejne rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny. Ja jestem jedną z tych osób, jest także senator Grzegorz Peczkis, jest stowarzyszenie Polski Śląsk z panią Alicją Nabzdyk-Kaczmarek, jest pan profesor Franciszek Marek, jest pan Maciej Ślęczek, miejscowy polski Ślązak, jest też środowisko młodych ludzi z Kędzierzyna-Koźla oraz wielu ludzi z całego regionu, którzy mówią i myślą po polsku – stwierdził w rozmowie „W cztery oczy” senator PiS Jerzy Czerwiński.

Przypomnijmy: oddolne obchody pod patronatem Jerzego Czerwińskiego były organizowane w latach, gdy oficjalne uroczystości 3 maja zostały ograniczone do złożenia kwiatów przed Pomnikiem Czynu Powstańczego o obchody organizowane przez samorząd województwa przełożone na koniec maja, czyli w rocznicę bitwy o Górę św. Anny.

- Pytanie, kto wygrał tę bitwę i co wtedy świętujemy? – pyta retorycznie Czerwiński. – Gdy zmieniła się władza, te obchody zyskały wsparcie urzędu wojewódzkiego, wojewoda objął je patronatem. Obchody są społeczne, ale ze wsparciem czynników oficjalnych. W tym roku rozpoczynamy 3 maja o 10:00 od mszy w bazylice, potem schodzimy pod pomnik, tam są wystąpienia okolicznościowe a na finał skromny poczęstunek.

Nasz gość zwrócił też uwagę na nowe społeczne inicjatywy – w tym roku własne obchody organizują także mieszkańcy Leśnicy.
Ryszard Jóźwicki o tegorocznym Pikniku Kawaleryjskim
Ryszard Jóźwicki z Klubu Jeździeckiego Ostroga Opole
- Służę w Opolskim Ochotniczym Szwadronie Kawalerii, ona łączy stowarzyszenia kultywujące tradycje różnych pułków kawalerii II RP, a dokładnie to działam w sekcji kawaleryjskiej Ludowego Klubu Jeździeckiego Ostroga, w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego – mówił w „Poglądach i osądach” Ryszard Jóźwicki, który zjawił się w Radiu Opole, by zaprosić wszystkich na piknik kawaleryjski, który tradycyjnie organizowany jest na błoniach, pod tak zwaną „górką”, na osiedlu Armii Krajowej.

W kawaleryjskich grupach rekonstrukcyjnych działa ponad 100 osób, w tym – amazonki. Prezentacje tradycji kawaleryjskich ruszyły w 2010 roku i na trwałe wpisały się w kalendarz opolskich imprez. W tym roku piknik startuje godzinie, ma bardzo bogaty program (do sprawdzenia na stronie opolskiego samorządu). Opolscy kawalerzyści tradycyjnie wezmą także udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »