Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Małgorzatą Kozak
2019-04-25, 10:14 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Małgorzatą Kozak

Adrian Czubak o podsumowaniu trzeciej rocznicy wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus
Adrian Czubak, wojewoda opolski
– Mija trzecia rocznica wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus, więc jest dobra okazja do jego podsumowania. Zrobimy to dziś w Namysłowie. Bilans jest taki, że do opolskich rodzin trafiło w tym okresie prawie 1,5 miliarda złotych, a do rodzin w całym kraju 67 miliardów złotych – mówił w rozmowie „W cztery oczy” wojewoda opolski Adrian Czubak. Nasz gość przypomniał, że wprowadzenie tego programu w znaczący sposób zmniejszyło problem ubóstwa, dało też efekt demograficzny. – Było to szczególnie widać w roku 2017, zaraz po wprowadzeniu programu. Rok później dzietność nieco spadła, ale i tak była wyższa niż w 2016 roku. Fachowcy twierdzą, że takie wahania to rzecz normalna i około roku 2020 liczba urodzeń znowu wzrośnie – mówił wojewoda Czubak. Gość Radia Opole stwierdził także, że nie wyobraża sobie, by zapowiadany na lipiec strajk pracowników socjalnych mógł wpłynąć na wypłatę świadczeń na pierwsze dziecko. – Wszyscy o to zabiegali, trudno uwierzyć, że urzędnicy mogliby działać przeciwko rodzinom, którym należy się to świadczenie – stwierdził. Czubak zachęcał także uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie „Katyń – zbrodnia bez kary”, który jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Opolu i Opolski Urząd Wojewódzki pod auspicjami Polskiej Fundacji Narodowej. Nagrodą jest wyjazd do Katynia i Smoleńska.
Małgorzata Kozak o tym, jak program Rodzina 500 Plus wpłynął na zachowania opolskich rodzin
Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
– Program Rodzina 500 Plus wpłynął na zachowania opolskich rodzin. Te, które korzystały z naszego wsparcia, np. w postaci darmowych obiadów szkołach, bezpłatnych kolonii czy dopłat do szkolnej wyprawki – stwierdzili, że już tej pomocy nie potrzebują. Takich obiadów kupowaliśmy 400, ich liczba spadła o połowę – mówiła w „Poglądach i osądach” Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.
Nasz gość dodał jednak, że są także przykłady zjawisk negatywnych, rodzin, w których pieniądze z programu Rodzina 500 Plus wydawane są na cele inne niż zakładał program. W takim przypadku, po kontroli pracowników socjalnych, gotówka zamieniana jest na świadczenia rzeczowe. Kozak poinformowała, że – niezależnie od środków rządowych – Opole z własnego budżetu wydaje na pomoc społeczną około 30 mln zł rocznie.

Zobacz także

2019-05-27, godz. 09:58 Rozmowa z Agnieszką Mikucką i Rafałem Bartkiem Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Mamy naprawdę rekordową frekwencję, do urn poszło 37,91 procent uprawn ... » więcej 2019-05-26, godz. 08:35 Rozmowa z Izabelą Maciałek o tym, jak to jest być mamą w Opolu W Dniu Matki rozmawialiśmy o tym, jak to jest być mamą w Opolu. Iza Maciałek ze Stowarzyszenia Mamy z Opola opowiedziała o skutecznej współpracy opolskich mam ... » więcej 2019-05-25, godz. 08:35 Rozmowa z Justyną Wicińską o opolskiej Senioradzie W sobotni poranek zapraszaliśmy na opolską Senioradę (25.05, godz. 15:00-18:30). Po raz kolejny organizatorzy postanowili zainspirować zarówno seniorów, jak i ... » więcej 2019-05-24, godz. 10:03 Rozmowy z Violettą Porowską i Rafałem Tkaczem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Będziemy dzisiaj uroczyście otwierali Centrum Obsługi Cudzoziemców. Bardzo nowoczesne, bardzo przyjazne – powiedział ... » więcej 2019-05-23, godz. 10:12 Rozmowa z Mateuszem Rakiem i Romanem Kolkiem o nowej, stałej bazie LPR Mateusz Rak, kierownik bazy HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu - Już nie mogliśmy się doczekać, baza była budowana w sąsiedztwie tymczasowej i prze ... » więcej 2019-05-22, godz. 11:25 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Justyna Soppą Aleksandra Zwarycz z Centrum Dialogu Obywatelskiego opolskiego ratusza - Nic nie jest pewne dopóki nie zakończymy całego procesu, przed nami bardzo ważny etap ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:52 Rozmowy z Markiem Witkiem oraz dr. hab. Robertem Geislerem o różnorodności kulturowej Opolszczyzny Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Wielokulturowości - Konferencja ma dać sygnał w naszym województwie, że temat nie jest nam obojętny i tyczy s ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:43 Rozmowy z Krzysztofem Dryndą oraz Michałem Kramarzem o programie "Cała Polska Strefą Ekonomiczną" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - To jest zupełnie nowa jakość. Dzisiaj inwestor, który myśli o rozwoju swojego przed ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:45 Rozmowa z Romanem Szczepankiem o Kulturalnym Śniadaniu w ramach Dni Opola Trwają Dni Opola. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta jest także niedzielne Kulturalne Śniadanie (19 maja, godz. 11:00-17:00, pl. Jan ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:15 Rozmowa z Grażyną Sokołowską o ofercie eukacyjnej Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu działa od września zeszłego roku, ale w sobotę, 18 maja br. oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. O of ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »