Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o…
2019-04-24, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o nowych zadaniach jakie stoją przed urzędami pracy

Maciej Kalski o raporcie na temat sytuacji na rynku pracy, który przedstawi na sesji sejmiku
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Sytuacja na opolskim rynku pracy jest naprawdę dobra, mamy w tej chwili 22. tysiące bezrobotnych, czyi stopa bezrobocia wynosi 6,2 procent i jest minimalnie wyższa od krajowej średniej. Najgorzej jest w powiecie głubczycki, gdzie mamy bezrobocie na poziomie 9,5 proc., podobnie jest w prudnickim, gdzie bez pracy pozostaje 8,9 proc. osób w wieku produkcyjnym. Ale już w Opolu to tylko 3,2 procent - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, nowy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który dziś na sesji sejmiku przedstawi radnym raport na temat opolskiego rynku pracy.
Nasz gość stwierdził jednak, że widać także pewne niepokojące symptomy, na przykład w pierwszym kwartale tego roku liczba ofert w urzędach jest o 1 700 niższa niż w pierwszym kwartale minionego roku. Problemem pozostaje także bezrobocie wśród kobiet, zwłaszcza bezrobocie długotrwałe.

Naszego gościa pytaliśmy także o znaczenie Ukraińców dla opolskiego rynku pracy. Przypomnijmy: w kraju liczba ukraińskich pracowników lekko spada, na Opolszczyźnie rośnie (w minionym roku wydano 65 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy).
- Dlaczego tak lubią nasz region? Może dlatego, że mamy bardzo dużo doświadczonych agencji pracy, które kiedyś wysyłały Polaków na Zachód a teraz ściągają pracowników z Ukrainy - mówi Kalski.
Tomasz Kwiatek o bezrobociu w Opolu i na Opolszczyźnie
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
- Można twierdzić, że 3,2 procent to bezrobocie sanitarne, ale to nadal 2 500 osób bez pracy, w tym połowa to osoby długotrwale bezrobotne. Jeśli dodać do tego 2 300 bezrobotnych w powiecie opolskim, to mamy 4 800 osób, które należy nadal aktywizować. To są dla nas najtrudniejsi klienci - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

Naszego gościa pytaliśmy także o pracowników z Ukrainy. Okazuje się, w zeszłym roku opolski PUP wydał im 41 697 oświadczeń o powierzeniu pracy a w pierwszym kwartale tego roku - już 21 149. Czyli do końca roku może być ich tylu, ilu rok temu w całym regionie. - Zgadzam się z tezą, że to efekt skuteczności naszych agencji pracy. Wyspecjalizowały się w kompleksowym podejściu, zapewniają pracownikom na przykład miejsce zamieszkania. Jedna agencja kupiła akademik na Solskiego, inna zastanawia się nad budową modułów mieszkalnych - dodaje Kwiatek.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »