Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odby ...
2019-04-22, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego

Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego

Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej

22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Zawadzkiego wyruszyła konna procesja. O uczestnikach procesji i o corocznej modlitwie o urodzaj, opowiadał ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej.

- Pojedziemy dziś po raz 34. W poprzednich latach była jedna przerwa, ze względu na pogodę. Jednego przejazdu nie było, bo nasypało dużo śniegu. Ruszamy o godz. 14:00. Pojedziemy ul. Stawową, Opolską, do pierwszego krzyża, a potem tradycyjnie do Zawadzkiego, zatrzymując się przy przydrożnych krzyżach i modląc się o urodzaje – opowiadał ks. Rafał.

- Modlimy się, by dobry Bóg pobłogosławił zasiew tegoroczny i aby ziarno, które zostało zasiane, wydało plon obfity. Ta tradycja jest znana na Śląsku od ponad osiemdziesięciu lat. Cała idea przyszła do nas z Niemiec – informował ks. Przybyła.

- W procesji biorą udział jeźdźcy jadący wierzchem, a także część osób jedzie bryczkami. Nie każdy może jechać konno, są tacy, którzy są np. po kontuzjach, więc jest taka ewentualność, by jechać bryczką – dodał duszpasterz miłośników koni.

- Jeżdżę konno właściwie od dziecka. Później była przerwa na seminarium, ale wróciłem do pasji z dzieciństwa. Przyjeżdżam do Żędowic, ponieważ w czasie, gdy byłem wikarym w Lublińcu, nawiązałem kontakt z mieszkańcami tej wioski. Przyjęli mnie, zaprzyjaźniliśmy się i nie tylko jeżdżę w tamtejszej procesji, ale także dzięki tym ludziom powstało stowarzyszenie miłośników koni, które prowadzę – mówił ks. Przybyła.

Zobacz także

2019-05-21, godz. 09:52 Rozmowy z Markiem Witkiem oraz dr. hab. Robertem Geislerem o różnorodności kulturowej Opolszczyzny Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Wielokulturowości - Konferencja ma dać sygnał w naszym województwie, że temat nie jest nam obojętny i tyczy s ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:43 Rozmowy z Krzysztofem Dryndą oraz Michałem Kramarzem o programie "Cała Polska Strefą Ekonomiczną" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - To jest zupełnie nowa jakość. Dzisiaj inwestor, który myśli o rozwoju swojego przed ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:45 Rozmowa z Romanem Szczepankiem o Kulturalnym Śniadaniu w ramach Dni Opola Trwają Dni Opola. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta jest także niedzielne Kulturalne Śniadanie (19 maja, godz. 11:00-17:00, pl. Jan ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:15 Rozmowa z Grażyną Sokołowską o ofercie eukacyjnej Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu działa od września zeszłego roku, ale w sobotę, 18 maja br. oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. O of ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:30 Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził mie ... » więcej 2019-05-16, godz. 09:43 Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem Białokurem o tym, jak wielkie znaczenie ma tak zwana polityka history ... Prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Historia jest bardzo żywa, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. ... » więcej 2019-05-15, godz. 09:30 Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem u ... » więcej 2019-05-14, godz. 10:51 Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych. Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustaw ... » więcej 2019-05-15, godz. 08:30 Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostat ... Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu - U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień leka ... » więcej 2019-05-12, godz. 09:00 Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem 12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ze specjalistą chirurgii onkologicznej, lek. med. Tomaszem Sachańbińskim z Opolskiego Centrum Onkologii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »