Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Janusz Oszytko o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ...
2019-03-24, 08:45 Autor: Ewa Skrabacz

Janusz Oszytko o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Janusz Oszytko o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Rok temu ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Janusza Oszytko z Delegatury IPN w Opolu zapytaliśmy o genezę tego święta, a także o jego znaczenie w kontekście ostatnich napięć w relacjach polsko-izraelskich.
Z Januszem Oszytką rozmawia Ewa Skrabacz
- Dzisiejsze święto będzie obchodzone dopiero po raz drugi, bo zostało ustanowione rok temu, ustawą z dnia 6 marca 2018 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wskazany dzień, czyli 24 marca jest związany właśnie z ratowaniem Żydów przez Polaków. Tego dnia, dokładnie 75 lat temu, zamordowana została przez Niemców rodzina Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywani przez nich Żydzi – wyjaśniał Janusz Oszytko.

- Upamiętnione wydarzenie przypomina, że za pomoc dla Żydów płaciło się najwyższą cenę, cenę własnego życia. Dotyczyło to nie tylko osoby, która bezpośrednio pomagała, ale także całej jej rodziny. Wydaje mi się, że nie jest to do końca doceniane w przestrzeni historycznej i mam nadzieję, że działania IPN spowodują, że będą to fakty powszechnie znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie – dodał przedstawiciel opolskiej Delegatury IPN.

- To, że dziś iskrzy w relacjach polsko-izraelskich, to w jakimś stopniu jest normalne, ze względu na zaawansowanie polityki historycznej po jednej i po drugiej stronie. My musimy przede wszystkim uświadamiać skalę naszej pomocy dla Żydów, a także przedstawić sytuację ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Myślę, że nasze relacje będą się normalizować, jestem dobrej myśli – stwierdził Janusz Oszytko.

Zobacz także

2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »