Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz…
2019-03-01, 09:55 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską oraz wicewojewodą Violettą Porowską

Violetta Porowska o wizycie minister edukacji Anny Zalewskiej
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- Dla Opolszczyzny 1 marca to bardzo ważny dzień. Po pierwsze dlatego, że przyjeżdża do nas minister edukacji Anna Zalewska, by od Opola rozpocząć cykl konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu. To sfera, która jest dla niej bardzo ważna. Po drugie świętujemy dzień Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych a inicjatywa ustanowienia takiego święta wyszła właśnie z Opola, jej autorem był ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak. Zapraszamy wszystkich na uroczystości - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Nasz gość mówił także o czwartkowym spotkaniu konwentu starostów województwa opolskiego na temat powiatowych szpitali.

- To było dobre spotkanie, rozmawialiśmy o tym, czy nie warto się zastanowić nad pewną optymalizacją obecnej sieci szpitali. Taką, która spraw, że będziemy mądrzej wydawać pieniądze a przy okazji doprowadzony do tego, że będzie mniejszy problem z brakiem kadry. Bo jeśli mamy szpitale, w których rodzi się rocznie 280 dzieci, to może nie warto utrzymywać w nich porodówki a stworzyć w jej miejsce dobrą ginekologię? - pytała retorycznie Porowska.

Wicewojewoda skomentowała także ostatnie wypowiedzi Ruchu Autonomii Śląska na temat potrzeby utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw opolskiego i śląskiego.

- Ten temat co rusza wraca, gdy zbliża się kampania wyborcza. Jest absurdalny, mieszkańcy Opolszczyzny nie mają żadnej wymyślonej tożsamości górnośląskiej, co potwierdzili, gdy bronili samodzielności województwa przy okazji reformy administracyjnej. Niech województwo śląskie zajmie się własnymi problemami, których mu nie brakuje - stwierdziła Porowska.
Anna Zalewska o politycznych planach, strajku nauczycieli oraz reformie edukacji
Anna Zalewska, minister edukacji
- Od budowa szkolnictwa zawodowego jest absolutną koniecznością, aż 48 procent przedsiębiorców twierdzi, że ma problem z pozyskaniem pracowników. Nasze plany skonsultowaliśmy nie tylko z tym środowiskiem, ale także z fachowcami z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Musimy iść w stronę nauczania dualnego, łączenia edukacji z praktyką, szkoła musi współpracować z biznesem a szkoły branżowe powinny stać się praktycznie małymi przedsiębiorstwami, będą mogły na takiej kooperacji zarabiać a nauczycielom zawodu firmy współpracujące ze szkołą będą mogły dodatkowo płacić, już są takie prawne możliwości - mówiła w "Poglądach i osądach" minister edukacji zawodowej Anna Zalewska, dodając, że w Opolu zaczyna cykl 16 regionalnych konferencji poświęconych szkolnictwu zawodowemu.

Nasz gość dodał, że kluczowe jest także przekonanie rodziców, że wybór szkoły branżowe czy technikum jest dla ich dziecka dobrym życiowym wyborem.

- Dlatego przywracamy system doradztwa zawodowego, nie tylko w klasie siódmej czy ósmej, ale nawet - choć to może zabrzmi dziwnie - pewnego przeddoradztwa w przedszkolu - tłumaczyła minister edukacji.

Zapytana o zapowiadany strajk nauczycieli, Zalewska stwierdziła, że nie wyobraża sobie takiej akcji w czasie egzaminów, bo uderzało by to w uczniów, przekonywała także, że należy się spotkać w pół drogi a planowane przez resort podwyżki stopniowo podniosą zarobki nauczycieli tak, by zahamować proces finansowej degradacji zawodu.

- Od początku mamy świadomość, że jest taka potrzeba - zapewniała. Nasz gość uspokajał także, że mimo tak zwanej podwójnej rekrutacji (do szkół średnich idą w tym roku dwa roczniki) nie będzie kłopotu z miejscami w szkołach.

- Mamy to wszystko dokładnie wyliczone. Może to zabrzmi jak oksymoron, ale w tym roku spotkają się dwa najwyższe niże demograficzne, dzieci jest mniej niż w roku 2010 - wyliczała.

Minister edukacji zapytaliśmy także o pogłoski, że są rodzice, którzy chcą, by ich dzieci dostały jedynki (o co proszą nauczycieli) i zostały na drugi rok, żeby uniknąć podwójnej rekrutacji. - Niemożliwe, w szkole nie zawiera się takich umów, w szkole obowiązują standardy. Poza tym nie wierzę, że jakiś rodzic chciałby własnemu dzieci zrobić taką krzywdę - stwierdziła Zalewska.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »