Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i Januszem Wójcikiem…
2019-02-20, 09:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i Januszem Wójcikiem o tablicy na opolskim ratuszu upamiętniającej pierwsze częściowo wolne wybory

Arkadiusz Wiśniewski o terminie organizacji 56. KFPP
- Lech Wałęsa już został doceniony - jest honorowym obywatelem miasta, a także doktorem Honoris Causa UO - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. W ten sposób odpowiedział na pytanie o negatywne ustosunkowanie się przez radę miasta do petycji wysłanej przez opozycjonistów z lat 1980-1989, w której wnioskowali o pamiątkową tablicę poświęconą Lechowi Wałęsie w związku z 30 rocznicą pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

- Chcemy uhonorować wielu innych bohaterów, bo dojście przez Polskę do wolności jest zasługą wielu osób - dodał. Dlatego w Opolu powstanie Izba Pamięci Solidarności, która będzie honorowała wielu liderów opozycji, również tych z Opola - dodał.
Janusz Wójcik o tym dlaczego powinniśmy świętować zwycięstwa a nie porażki
W "Poglądach i osądach" Janusz Wójcik, jeden z sygnatariuszy petycji stwierdził, że Lech Wałęsa rzeczywiście jest uhonorowany, natomiast w tym roku obchodzimy 30 rocznicę wyborów z 4 czerwca. Komitet wyborczy przy Lechu Wałęsie wprowadził tylu ilu mógł kandydatów do sejmu i 99 na 100 kandydatów do senatu. - Jest co fetować, jest to zwycięstwo pod przewodnictwem Lecha Wałęsy a nie Franka Kimono - powiedział Janusz Wójcik. Zaznaczył jednocześnie, że cieszy się z przygotowywania przez miasto Opole obchodów wspomnianej rocznicy, ale wypowiedź prezydenta Wiśniewskiego odebrał jako małostkową. - Z pewnym zażenowaniem słuchałem tego jak tu pominąć Lecha Wałęsę, jak umniejszyć jego zasługi - powiedział gość "Poglądów i osądów". Janusz Wójcik pozytywnie ocenił tworzenie Izby Pamięci Solidarności.

Zobacz także

2019-11-20, godz. 09:42 Barbara Kamińska i Małgorzata Wilkos o roli kobiet w polskiej polityce Barbara Kamińska, opolska radna Koalicji Obywatelskiej. - Czas na kobietę, czas na Małgosię Kidawę Błońską – mówiła w porannej rozmowie „ W cztery oczy” Barbara… » więcej 2019-11-19, godz. 09:43 Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające… » więcej 2019-11-18, godz. 10:04 Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny… » więcej 2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »