Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza…
2019-02-12, 09:53 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego

Roman Kolek o tym jak ważna jest fuzja pomiędzy UO i PMWSZ
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego
- Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami często stoją jakieś niedomówienia, być może zabrakło rozmowy przed wydaniem, oficjalnego komunikatu. Połączenie tych dwóch uczelni jest korzystne dla obu, także finansowo - tak Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia, skomentował zawieszenie rozmów o fuzji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Nasz gość przypomniał, że Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na UO praktycznie uzależnił od połączenia obu tych opolskich uczelni.

Kolek dodał, że Zarząd Województwa gotów jest wystąpić w roli mediatora i skłonić poróżnionych partnerów, by wznowili rozmowy o fuzji uczelni. Przypomniał także, że samorząd województwa nie tylko wspierał kierunek lekarski finansowo, ale przede wszystkim przekazał UO szpital (WCM) o wartości 170 mln zł.
Prof. Tomasz Halski o tym, dlaczego nie doszło do fuzji między PMWSZ a UO
Prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu
- Warunki połączenia uczelni zostały jasno sprecyzowane w jednobrzmiących uchwałach senatów obu uczelni podjętych kolejno 8 i 15 listopada 2018 roku. Wypracowano wtedy taki model połączenia, który gwarantował nam zachowanie naszej kultury organizacyjnej pracy. Porozumienie, które otrzymaliśmy od Uniwersytetu Opolskiego zawierało inne zapisy, co łatwo sprawdzić porównując te dokumenty. Dlatego nasz senat podjął uchwałę o wycofaniu się z rozmów o połączeniu naszych uczelni - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu, podkreślając, że to autonomiczna decyzja senatu autonomicznej uczelni.

Zapytanym, czy nie obawia się jakichś retorsji ze strony wicepremiera Jarosława Gowina i resortu szkolnictwa wyższego, stwierdził, że minister ma pełne prawo do podjęcia takich decyzji, jakie uzna za stosowne. Halski sporo mówił o sukcesach założonej w 2003 roku PMWSZ, przekonywał, że na edukacyjnym rynku jest miejsce dla opolskich uczelni związanych ze zdrowiem. - Czy fizjoterapeuci czy pielęgniarki mają jakikolwiek problem ze znalezieniem pracy? - pytał retorycznie.

Nasz gość dyplomatycznie nie skomentował też ostrych słów, jakie padły pod jego adresem ze strony rektora UO prof. Marka Masnyka.

Zobacz także

2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »