Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Manfredem Grabelusem i Moniką Czech-Ta ...
2019-01-23, 09:46 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Manfredem Grabelusem i Moniką Czech-Tańczuk o jakości powietrza w Opolu

Manfred Grabelus o tym, skąd pochodzi najwięcej zanieczyszczeń powietrza
Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO
- Z indywidualnego ogrzewania pochodzi najwięcej zanieczyszczeń i to właśnie decyduje o tym, że mamy złe powietrze - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego. - Przemysł z reguły ma wyższe kominy, więc te zanieczyszczenia są na większej wysokości i wiatr roznosi je po większej przestrzeni - dodał.

Województwo opolskie przygotowało projekt programu walczącego z zanieczyszczeniem powietrza warty 2,8 mln euro, który w 55% może sfinansować Komisja Europejska. Wymagany wkład własny miał sfinansować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wczoraj zarząd województwa otrzymał informację, że tak się nie stanie. - Nie dostaliśmy uzasadnienia, mamy tylko informację ustną. Dofinansowanie wkładu własnego miało wynosić 4.5 mln złotych, do końca stycznia musimy złożyć wniosek do Komisji Europejskiej. Teraz nie zdążymy go zmienić, nawet jeśli zmienilibyśmy montaż finansowy - zaznaczył dyrektor Grabelus. To może oznaczać, że kompleksowy system zarządzania jakością powietrza w samorządach regionu nie będzie realizowany.
Monika Czech-Tańczuk o tym jak ruchy powietrza wpływają na jakość opolskiego powietrza
Monika Czech-Tańczuk, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska
W "Poglądach i osądach" Monika Czech-Tańczuk, wicenaczelnik wydziału ochrony środowiska urzędu miasta Opola wyjaśniła, że ogromne znaczenie w kwestii jakości powietrza w stolicy regionu mają ruchy powietrza. - Wczoraj doskonale było widać jak wędrowały do nas masy powietrza z aglomeracji katowickiej. 80-90% przyczyn zanieczyszczenia to powietrze napływające z zewnątrz - powiedziała.

Dzisiaj (23.01) w Opolu powietrze jest czyste. - Niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli niskie temperatury, słońce ogrzewające powietrze, które chce unieść się do góry, ale zostaje zatrzymane przez zimne powietrze w wyższych warstwach a do tego brak wiatru powoduje kumulację zanieczyszczenia nad miastem - wyjaśniła.
Stolica regionu od kilku lat dofinansowuje wymianę starych zanieczyszczających powietrze źródeł ogrzewania. Zainteresowanie jest coraz więcej, ale i tak przeznaczone na ten cel pieniądze nie są do końca wykorzystywane. - Z ubiegłego roku zostało 300 tysięcy złotych. Zostały one przeniesione na ten rok - powiedziała Monika Czech-Tańczuk.

Zobacz także

2019-02-17, godz. 08:35 Rozmowa z Sebastianem Smolińskim o Międzynarodowym Dniu Kota W Międzynarodowym Dniu Kota zapytaliśmy przede wszystkim o obecne w opolskiej przestrzeni miejskiej koty wolno żyjące. O tym, jakie inicjatywy podejmowane są ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:35 Rozmowa z Karoliną Kowal z Wypożyczalni dla Dzieci - Pokój Bajek, MBP w Opolu O cotygodniowych spotkaniach dla dzieci i rodziców „Sobota z Mamą i Tatą”, a także o rzadszym, ale również cyklicznym wydarzeniu, czyli o „Giełdzie Kultury na ... » więcej 2019-02-14, godz. 10:34 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji – Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć ... » więcej 2019-02-13, godz. 10:41 Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek Adrian Czubak, wojewoda opolski – To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z kari ... » więcej 2019-02-12, godz. 09:53 Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami cz ... » więcej 2019-02-11, godz. 10:06 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof. Moniki Ożóg Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Jeden bilet do wszystkich placówek kultury to już niedługo powinien być standard. Marzy mi się, żeb ... » więcej 2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »