Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr Katarzyną Książek o Światowym Dniu …
2019-01-20, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr Katarzyną Książek o Światowym Dniu Śniegu

Dr Katarzyna Książek o tym dlaczego śnieg jest biały
- Jeśli chodzi o śnieg i w ogóle to, co się dzieje zimą, to mamy do czynienia z czystą fizyką. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszędzie otacza nas fizyka – w Światowym Dniu Śniegu (20.01) tłumaczyła dr Katarzyna Książek, fizyk z Uniwersytetu Opolskiego.
Z dr Katarzyną Książek rozmawia Ewa Skrabacz
- Jako fizyk, gdy mówię „śnieg”, to myślę „ciało stałe”. Jestem fizykiem ciała stałego, więc bardzo mnie interesują przemiany fazowe, jakie zachodzą w trakcie powstawania śniegu. Kiedy może powstać? Jaki on jest? Co się z nim dzieje, kiedy opadnie na ziemię? – mówiła dr Książek.

- Woda zmienia swój stan skupienia w temperaturze 0 stopni. Kiedy na zewnątrz jest zimno, woda zaczyna być ciałem stałym, kryształem. Śnieg powstaje jednak w temperaturze nieco niższej, od -3 do -15 stopni. A powstaje on w górnych warstwach atmosfery, gdzie im wyżej tym chłodniej. Jeśli temperatura pary zostanie tam nieco obniżona, poniżej -3 stopni i dojdzie do niewielkiego zaburzenia, to osiągamy stan metastabliny, w którym para już powinna być ciałem stałym, ale jeszcze nie jest i wtedy powstaje śnieg – tłumaczyła dr Książek.

- Są teorie, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu, ale ja znam trochę statystykę i wiem, że to nie jest możliwe. Jednak gdy my będziemy się przyglądać śniegowi, to raczej nie znajdziemy takich samych płatków. A zanim się mu dobrze przyjrzymy, to i tak już go nie będzie, bo zmieni się w wodę. Intensywnie zachodzą tu przemiany fazowe – mówiła Katarzyna Książek.

- Śnieg ma trudną i specyficzną strukturę krystaliczną. Gdy się krystalizuje, jego gęstość się najpierw zmniejsza, czyli jest inaczej, niż w przypadku innych materiałów klasycznych. Dlatego możemy na przykład pić piękne drinki z lodem na wierzchu, a nie na dole – dodała dr Książek.

Zobacz także

2019-11-16, godz. 09:00 Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »