Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o…
2018-12-20, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Herbertem Czają i Tomaszem Wiciakiem o zasadności protestu rolników kierowanych przez Michała Kołodziejczaka

Herbert Czaja o tym, że rolnicy muszą wyeliminować pośredników
Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej
- Przecież protestujący powinni mieć świadomość, że rząd nie bardzo może im pomóc. Bo co może minister? Nie ma ubojni, nie prowadzi skupu, może co najwyżej apelować do rolników, by wzięli sprawy w swoje ręce: organizowali się, przejęli ubojnie, przejęli skupy i wyeliminowali pośredników, którzy w tej chwili robią wielkie pieniądze, bo z jednej strony narzucają niskie ceny skupu, a z drugiej czyszczą kieszenie klientów. Jeśli Michał Kołodziejczak udaje, że tego nie wie, to znaczy, że jest to sprawa polityczna - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu, pytany o ostatnie rolnicze protesty na A2.

Zdaniem naszego gościa, rzeczywistym problemem są jednak bardzo niskie ceny trzody, co w połączeniu z problemami wynikającymi z afrykańskim pomorem świń (choćby kosztami bioasekuracji czy koniecznością wybijania stad) sprawia, że hodowcy faktycznie mają powody do niepokoju. - My, rolnicy, w jakiejś mierze sami jesteśmy sobie winni. Bo oczekujemy wsparcia a sami nie chcemy kandydować, na przykład w wyborach samorządowych. Jeśli popieramy nauczycieli czy lekarzy, z całym szacunkiem dla tych zawodów, to nie oczekujmy, że będą dobrze rozumieli problemy, z jakimi borykają się rolnicy - dodał Czaja.
Tomasz Wiciak o problemach z szacowaniem strat w uprawach
Tomasz Wiciak, wicestarosta powiatu namysłowskiego
- W ciężkiej sytuacji są sadownicy, warzywnicy i hodowcy trzody, wcale się nie dziwię, że wychodzą i protestują. Jeśli ktoś w skupie dostaje za pietruszkę 50 groszy a potem widzi ją w hipermarkecie za 5 zł, to ma prawo się wkurzyć. W przypadku hodowców trzody problemem jest ASF i koszty bioasekuracji oraz bardzo niskie ceny skupu - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Wiciak, wicestarosta namysłowski a zarazem rolnik z Kowalowic.

Wiciak, który gospodarzy na 50 hektarach, nie ma produkcji zwierzęcej, miał za to problemy z suszą i z metodami szacowania strat. - Był spór o dwie metody: czy szacować straty w burakach według kontraktacji czy według plonów wieloletnich. U mnie strat nie uznano i tego odszkodowania nie dostałem, tymczasem, jak sobie policzyłem, z powodu suszy mój przychód był o 80 tysięcy złotych niższy - mówił nasz gość, dodając, że o ile na poziomie gminy wójt czy burmistrz może umorzyć podatki rolnikowi dotkniętemu jakimś kataklizmem, to starostwo takich możliwości prawnych nie ma.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »