Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską ...
2018-12-03, 09:50 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską o rozwoju organizacji turystycznej

Rozmowa z Piotrem Mielcem o rozwoju organizacji turystycznej
Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Rada do spraw Kompetencji Sektora Turystyki została powołana przy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu i ma na celu rozpoznania najważniejszych potrzeb branży turystycznej. Podzieliliśmy tematykę na cztery główne działy: hotelarstwo, gastronomię, biura podróży oraz piloci i przewodnicy, czyli osoby animujące czas wolny. Tu zostaną opracowane szczegółowe programy nauczania, które pozwolą na różnych poziomach edukacji za zunifikowanie umiejętności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Nasz gość mówił, że w czasach PRL branża turystyczna była branżą prestiżową, bo dawała szansę na wyjazd za granicę, kontakt z wielkim światem. Po roku 1989 podupadła i teraz - jak twierdzi Mielec - trzeba ją stopniowo odbudować, bo właściciele hoteli i lokali gastronomicznych skarżą się na brak wykwalifikowanych kadr.

W konferencji poświęconej określeniu potrzeb szkoleniowych, która odbędzie się dziś w Opolu weźmie, udział około 40 osób. To eksperci, przedstawiciele branży turystycznej i samorządowcy.
Agnieszka Żurakowska o zmaganiach związanych z prowadzeniem hotelu
Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze"
- Mamy poważny problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Z tego, co się orientuję, na Opolszczyźnie mamy jedną szkolą gastronomiczną w zespole szkół na ulicy Hallera w Opolu oraz pracownię gastronomiczną przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Ale absolwenci szukają praktyk poza regionem, w takich centrach turystycznych jak Zakopane - mówiła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze" w Pokrzywnej u podnóża Gór Opawskich.

Nasz gość mówił także o współpracy z czeskimi partnerami - polscy narciarze mieszkają w polskich hotelach, ale korzystają ze stoków w Czechach, bo próba stworzenia stoku na zboczach Biskupiej Kopy została skutecznie storpedowana przez ekologów i urzędników odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Zobacz także

2019-02-14, godz. 10:34 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji – Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć ... » więcej 2019-02-13, godz. 10:41 Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek Adrian Czubak, wojewoda opolski – To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z kari ... » więcej 2019-02-12, godz. 09:53 Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami cz ... » więcej 2019-02-11, godz. 10:06 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof. Moniki Ożóg Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Jeden bilet do wszystkich placówek kultury to już niedługo powinien być standard. Marzy mi się, żeb ... » więcej 2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej 2019-02-06, godz. 09:57 Rozmowy z Wacławem Bortnikiem i dr. Witoldem Potworą Wacław Bortnik, Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Kontrole doraźne są niezapowiedziane, mogą być o każdej porze dnia i nocy – powiedział w porannej rozmowie „W ... » więcej 2019-02-05, godz. 09:26 Rozmowa z Małgorzatą Kozak o emeryturach matczynych Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie - Nie mamy danych, jak wiele mieszkanek Opola skorzysta z tzw. emerytury matczynej. S ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »