Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską…
2018-12-03, 09:50 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Piotrem Mielcem i Agnieszką Żurakowską o rozwoju organizacji turystycznej

Rozmowa z Piotrem Mielcem o rozwoju organizacji turystycznej
Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Rada do spraw Kompetencji Sektora Turystyki została powołana przy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu i ma na celu rozpoznania najważniejszych potrzeb branży turystycznej. Podzieliliśmy tematykę na cztery główne działy: hotelarstwo, gastronomię, biura podróży oraz piloci i przewodnicy, czyli osoby animujące czas wolny. Tu zostaną opracowane szczegółowe programy nauczania, które pozwolą na różnych poziomach edukacji za zunifikowanie umiejętności - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Nasz gość mówił, że w czasach PRL branża turystyczna była branżą prestiżową, bo dawała szansę na wyjazd za granicę, kontakt z wielkim światem. Po roku 1989 podupadła i teraz - jak twierdzi Mielec - trzeba ją stopniowo odbudować, bo właściciele hoteli i lokali gastronomicznych skarżą się na brak wykwalifikowanych kadr.

W konferencji poświęconej określeniu potrzeb szkoleniowych, która odbędzie się dziś w Opolu weźmie, udział około 40 osób. To eksperci, przedstawiciele branży turystycznej i samorządowcy.
Agnieszka Żurakowska o zmaganiach związanych z prowadzeniem hotelu
Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze"
- Mamy poważny problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Z tego, co się orientuję, na Opolszczyźnie mamy jedną szkolą gastronomiczną w zespole szkół na ulicy Hallera w Opolu oraz pracownię gastronomiczną przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Ale absolwenci szukają praktyk poza regionem, w takich centrach turystycznych jak Zakopane - mówiła w "Poglądach i osądach" Agnieszka Żurakowska, właścicielka hotelu "Dębowe Wzgórze" w Pokrzywnej u podnóża Gór Opawskich.

Nasz gość mówił także o współpracy z czeskimi partnerami - polscy narciarze mieszkają w polskich hotelach, ale korzystają ze stoków w Czechach, bo próba stworzenia stoku na zboczach Biskupiej Kopy została skutecznie storpedowana przez ekologów i urzędników odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Zobacz także

2020-02-28, godz. 09:07 Piotr Moc o rekompensacie dla mediów publicznych i spotkaniu z prezydentem - Zapytaliśmy prezydenta czy już podjął decyzję, a on odpowiedział, że nie spotkałby się z nami, gdyby już wiedział co z tym zrobić - mówił w porannej rozmowie… » więcej 2020-02-27, godz. 09:42 Sławomir Batko o tym, jak widzi swoją nową role w radzie i kto przejmie stery w Komisji Rewizyjnej - Chciałbym mieć szerszy wpływ na samo prowadzenie sesji, ale też Rada ma możliwość szerszego reprezentowania miasta w różnego rodzaju wydarzeniach czy wyjazdach… » więcej 2020-02-26, godz. 09:51 Kordian Kolbiarz o powstaniu nowego zakładu firmy UMICORE Największa zagraniczna inwestycja w regionie i jedna z większych w Polsce. Dzień po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład UMICORE w Radzikowicach… » więcej 2020-02-25, godz. 09:39 Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa – To szkoła policealna i ona przy dzisiejszym rynku edukacyjnym cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Dyrekcja próbowała wprowadzać nowe kierunki, ale nie… » więcej 2020-02-24, godz. 08:47 Władysław Kosiniak-Kamysz o kampanii prezydenckiej i jego wizycie na Opolszczyźnie - Zostawiam na Opolszczyźnie pozytywny przekaz, że jest nadzieja dla Polski - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes… » więcej 2020-02-23, godz. 08:20 Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo -Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu procentach… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej 2020-02-20, godz. 08:50 Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa… - Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania… » więcej 2020-02-19, godz. 09:58 Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew - Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »