Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych roz…
2018-11-20, 09:32 Autor: Marek Świercz

Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych rozmowach

Piotr Regeńczuk o współpracy samorządów z OCRG
Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- Mniej więcej połowa opolskich samorządów z sobie znanych przyczyn z nami nie współpracuje. Nie wiem dlaczego, być może uważają, że nie potrzebują na swoim terenie nowych inwestycji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, dodając, że są w regionie samorządy - na przykład Opola, Skarbimierza czy Kluczborka - które bardzo profesjonalnie podchodzą do ściągania inwestorów.

Nasz gość dodaje, że OCRG pomaga gminom w przygotowaniu oferty i jest jednym z kanałów (nie jedynym, bo gminy szukają też same albo utrzymują kontakt z Polską Agencją Inwestycji i Handlu).

Regeńczuk będzie jednym z prelegentów na konferencji poświęconej wpływowi Specjalnych Stref Ekonomicznych na rozwój gospodarki, także w kontekście stworzenia modelu tzw. Polskiej Strefy Inwestycji, czyli objęcia całej Polski możliwością uzyskania statusu SSE i zyskania zwolnień podatkowych.

- Firma nie musi budować zakładu na terenie istniejącej strefy, czasem daleko od pierwotnego miejsca funkcjonowania. Może zabiegać o to, by zyskać zwolnienia dla inwestycji planowanej w najbliższej okolicy. Oczywiście po spełnieniu określonych warunków, nie zawsze łatwych - dodaje nasz gość. To między innymi 80 procent pracowników na etatach czy współpraca z miejscowymi szkołami technicznymi.
Leszek Patrzek o idei Polskiej Strefy Inwestycji
Leszek Patrzek z firmy Ernst and Young Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa
- Co do założenia idea Polskiej Strefy Inwestycji jest bardzo dobrym rozwiązaniem i zawiera najkorzystniejszą ofertę dla firm, przede wszystkim polskich, także tych małych i mikro. Problemem może być spełnienie szeregu kryteriów, które warunkują zwolnienia z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego - mówił w "Poglądach i osądach" Leszek Patrzek z EY Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa.

Przykłady? Na terenie o niskim bezrobociu (poniżej 60 procent średniej krajowej) duża firma zyska ulgę, gdy zainwestuje 100 mln zł a to - jak mówi nasz gość - może być problemem nawet dla poważnego inwestora zagranicznego. Ale na terenie o wysokim bezrobociu oraz w 122 miastach zagrożonych utratą funkcji gospodarczych (oraz otaczających gminach) zainwestowane kwoty mogą być znacząco niższe, a w zwolnieniach podatkowych można odzyskać do 55 procent nakładów.

Patrzek, który od lat współpracuje z różnymi instytucjami otoczenia biznesu, stwierdził także, że Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest w jego ocenie najsprawniejszą w kraju instytucją tego typu. - Ma znakomity i zaangażowany zespół - twierdzi.

Zobacz także

2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-02, godz. 09:18 Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów Adrian Czubak, Wojewoda Opolski - W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »