Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych roz ...
2018-11-20, 09:32 Autor: Marek Świercz

Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych rozmowach

Piotr Regeńczuk o współpracy samorządów z OCRG
Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- Mniej więcej połowa opolskich samorządów z sobie znanych przyczyn z nami nie współpracuje. Nie wiem dlaczego, być może uważają, że nie potrzebują na swoim terenie nowych inwestycji - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, dodając, że są w regionie samorządy - na przykład Opola, Skarbimierza czy Kluczborka - które bardzo profesjonalnie podchodzą do ściągania inwestorów.

Nasz gość dodaje, że OCRG pomaga gminom w przygotowaniu oferty i jest jednym z kanałów (nie jedynym, bo gminy szukają też same albo utrzymują kontakt z Polską Agencją Inwestycji i Handlu).

Regeńczuk będzie jednym z prelegentów na konferencji poświęconej wpływowi Specjalnych Stref Ekonomicznych na rozwój gospodarki, także w kontekście stworzenia modelu tzw. Polskiej Strefy Inwestycji, czyli objęcia całej Polski możliwością uzyskania statusu SSE i zyskania zwolnień podatkowych.

- Firma nie musi budować zakładu na terenie istniejącej strefy, czasem daleko od pierwotnego miejsca funkcjonowania. Może zabiegać o to, by zyskać zwolnienia dla inwestycji planowanej w najbliższej okolicy. Oczywiście po spełnieniu określonych warunków, nie zawsze łatwych - dodaje nasz gość. To między innymi 80 procent pracowników na etatach czy współpraca z miejscowymi szkołami technicznymi.
Leszek Patrzek o idei Polskiej Strefy Inwestycji
Leszek Patrzek z firmy Ernst and Young Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa
- Co do założenia idea Polskiej Strefy Inwestycji jest bardzo dobrym rozwiązaniem i zawiera najkorzystniejszą ofertę dla firm, przede wszystkim polskich, także tych małych i mikro. Problemem może być spełnienie szeregu kryteriów, które warunkują zwolnienia z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego - mówił w "Poglądach i osądach" Leszek Patrzek z EY Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa.

Przykłady? Na terenie o niskim bezrobociu (poniżej 60 procent średniej krajowej) duża firma zyska ulgę, gdy zainwestuje 100 mln zł a to - jak mówi nasz gość - może być problemem nawet dla poważnego inwestora zagranicznego. Ale na terenie o wysokim bezrobociu oraz w 122 miastach zagrożonych utratą funkcji gospodarczych (oraz otaczających gminach) zainwestowane kwoty mogą być znacząco niższe, a w zwolnieniach podatkowych można odzyskać do 55 procent nakładów.

Patrzek, który od lat współpracuje z różnymi instytucjami otoczenia biznesu, stwierdził także, że Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jest w jego ocenie najsprawniejszą w kraju instytucją tego typu. - Ma znakomity i zaangażowany zespół - twierdzi.

Zobacz także

2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowa z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej 2018-12-05, godz. 09:00 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Bogusławem Januszko o szkolnictwie zawodowym i branżowym Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji - Sześć lat temu założyliśmy Klub Dyrektora Szkoły Zawodowej i z satysfakcją muszę s ... » więcej 2018-12-04, godz. 10:18 Rozmowy z Bożeną Kalecińską i Tomaszem Kwiatkiem Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW – Przychodzą do nas młodzi Ukraińcy, którzy studiują albo pracują na Opolszczyźn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »