Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Miecz ...
2018-10-10, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława Wojtaszka

Stanisław Szwed o programie 'Rodzina 500 plus'
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
- Pieniędzy na pewno nie zabraknie, polityka socjalna jest dla rządu PiS niezwykle ważna. Rocznie na program 'Rodzina 500 plus' wydajemy około 22 miliardów zł. Korzysta z niego 2 700 tysięcy rodzin, beneficjentami jest 3 miliony 750 tysięcy dzieci. Na Opolszczyźnie w ramach tego programu do rodzin trafiło już 1 miliard 200 mln zł - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wyjaśnił nasz gość, pozwoliło to zmniejszyć wskaźnik skrajnego ubóstwa z 6,5 do 4,3 procent (na Opolszczyźnie nawet do poziomu 3,4 procent). - Kolejny efekt to wzrost dzietności. W 2015 roku wskaźnik dzietności w Polsce wynosił 1,29, co sytuowało nas na 215. miejscu na 222 kraje, co znaczy, że byliśmy naprawdę na szarym końcu. W zeszłym roku ten wskaźnik wyniósł już 1,47. To wciąż za mało, ale udało nam się przekroczyć magiczną granicę 400 tysięcy narodzin - wyliczał wiceminister Szwed.
Mieczysław Wojtaszek o nakładach na politykę społeczną
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Nakłady na politykę społeczną wzrosły w Polsce z 1,78 do 3,11 procent PKB. Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, gdzie odnotowanoby taki wzrost. To nie tylko program 'Rodzina 500 Plus', ale także programy adresowane do seniorów i najmłodszych: 'Senior Plus', 'Maluch Plus' czy 'Dobry start' - stwierdził w "Poglądach i osądach" Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że Opolszczyzna zajmuje drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o odsetek osób powyżej 60. roku życia. - Często są to ludzie samotni, których nie można pozostawić bez pomocy. To z myślą o nich samorządy tworzą kluby seniora czy domy dziennego pobytu. Tu mamy do czynienia ze współpracą rządu i samorządów. Rozmawiamy także z opolskim Kościołem o wykorzystaniu dawnych salek katechetycznych. Tylko w tym roku rząd przekazał na ten cel 1 milion 450 tysięcy zł - dodał nasz gość.

Zobacz także

2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:34 Rozmowy z Maciejem Stefańskim i Moniką Czech-Tańczuk o programie "Czyste powietrze" - Jeżeli chodzi o WFOŚ to w radzie nadzorczej jestem dwa lata i jestem zorientowany co Fundusz robi, na co wydaje pieniądze i komu pomaga - powiedział w poran ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »