Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława…
2018-10-10, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa ze Stanisławem Szwedem i komentarz Mieczysława Wojtaszka

Stanisław Szwed o programie 'Rodzina 500 plus'
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
- Pieniędzy na pewno nie zabraknie, polityka socjalna jest dla rządu PiS niezwykle ważna. Rocznie na program 'Rodzina 500 plus' wydajemy około 22 miliardów zł. Korzysta z niego 2 700 tysięcy rodzin, beneficjentami jest 3 miliony 750 tysięcy dzieci. Na Opolszczyźnie w ramach tego programu do rodzin trafiło już 1 miliard 200 mln zł - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wyjaśnił nasz gość, pozwoliło to zmniejszyć wskaźnik skrajnego ubóstwa z 6,5 do 4,3 procent (na Opolszczyźnie nawet do poziomu 3,4 procent). - Kolejny efekt to wzrost dzietności. W 2015 roku wskaźnik dzietności w Polsce wynosił 1,29, co sytuowało nas na 215. miejscu na 222 kraje, co znaczy, że byliśmy naprawdę na szarym końcu. W zeszłym roku ten wskaźnik wyniósł już 1,47. To wciąż za mało, ale udało nam się przekroczyć magiczną granicę 400 tysięcy narodzin - wyliczał wiceminister Szwed.
Mieczysław Wojtaszek o nakładach na politykę społeczną
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Nakłady na politykę społeczną wzrosły w Polsce z 1,78 do 3,11 procent PKB. Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, gdzie odnotowanoby taki wzrost. To nie tylko program 'Rodzina 500 Plus', ale także programy adresowane do seniorów i najmłodszych: 'Senior Plus', 'Maluch Plus' czy 'Dobry start' - stwierdził w "Poglądach i osądach" Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że Opolszczyzna zajmuje drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o odsetek osób powyżej 60. roku życia. - Często są to ludzie samotni, których nie można pozostawić bez pomocy. To z myślą o nich samorządy tworzą kluby seniora czy domy dziennego pobytu. Tu mamy do czynienia ze współpracą rządu i samorządów. Rozmawiamy także z opolskim Kościołem o wykorzystaniu dawnych salek katechetycznych. Tylko w tym roku rząd przekazał na ten cel 1 milion 450 tysięcy zł - dodał nasz gość.

Zobacz także

2020-06-05, godz. 13:10 Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów - Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert… » więcej 2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »