Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą…
2018-09-27, 09:57 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Ireneuszem Racławickim i Mirosławem Patołą o programie i kandydatach do zbliżających sie wyborów

Ireneusz Racławicki o tym kto tworzy KWW Obywatele dla Opola
Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola
- Nie jesteśmy dość silni, by wystawiać własnego kandydata na prezydenta, choć o tym myśleliśmy. Niełatwo było także znaleźć kandydatów na radnych, bo założenie było takie, że muszą to być osoby bezpartyjne, nie związane z żadnymi układami - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Ireneusz Racławicki z KWW Obywatele dla Opola.
Nasz gość przypomniał, że ten nowy ruch powstał z połączenia trzech stowarzyszeń: Komitetu Obrony Demokracji, Demokratyczne Państwo Prawne i Na Swoim z Dobrzenia Wielkiego. - Od razu przyjęliśmy założenie, że członkowie zarządów stowarzyszeń nie kandydują. Chcemy w ten sposób podkreślić, że nie kandydujemy dla kariery, tylko po to, by pomóc w mądrym rządzeniu miastem - mówi nasz gość.

Racławicki zapowiada, że w najbliższym czasie KWW Obywatele dla Opola zaprezentuje filary swojego programu. - Jeden z filarów dotyczy rozwiązania problemów komunikacyjnych Opola. Myślimy o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Miasto na to stać a przykład 60 miast w Polsce pokazuje, że to działa - zapewnia, dodając, że przejechanie kilkukilometrowego odcinka z Wrzosek do Radia Opole zajęło po 40 minut.
Mirosław Patoła o przesłaniu jakie niesie hasło "Nasze podatki na nasze wydatki"
Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej
- Nasze główne hasło to "Nasze podatki na nasze wydatki". Chcemy, żeby 3 procent podatku VAT zostawało w regionie. W przypadku Opolszczyzny to 150 mln zł - mówił w "Poglądach i osądach" Mirosław Patoła ze Śląskiej Partii Regionalnej, która w tych wyborach wystawia na Opolszczyźnie kandydatów do sejmiku we wszystkich okręgach a do tego ponad 20 kandydatów na radnych oraz kandydata na wójta Reńskiej Wsi i burmistrza Ujazdu.

Patoła mówi ze Śląska Partia Regionalna została stworzona na bazie kilkunastu organizacji śląskich, z których dwie największe to Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski. - Mamy też konkurencję w postaci ugrupowania Ślonzoki Razem - dodaje.
Nasz gość mówi że ŚPR jest otwarta na rozmowy z innymi organizacjami regionalnymi także z Mniejszością Niemiecką. - Niestety na Opolszczyźnie tego dialogu nie ma. A potencjał finansowy MN, wspieranej przez Warszawę i Berlin jest o wiele większy niż jakiejkolwiek organizacji śląskiej - mówi Patoła, dodając, że Ślązacy nie są uznani za mniejszość a gwara śląska za regionalny język, więc nie może liczyć na dotacje, które trafiają do uznanych mniejszości narodowych i etnicznych.
Z Ireneuszem Racławickim rozmawia Marek Świercz
Z Mirosławem Patołą rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »