Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józef ...
2018-08-20, 10:39 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józefa Kotysia

Michał Wieczorek o tym, że Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw
Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
– W piątek minął termin zgłaszania kandydatów w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny. Dostaliśmy kilkanaście zgłoszeń, w tym kilka zupełnie nowych i naprawdę ciekawych, które mają szansę nie tylko na certyfikat OROT-u, ale także Polskiej Organizacji Turystycznej. Przypomnę, że taki certyfikat ma między innymi Muzeum Polskiej Piosenki.

Zamek w Niemodlinie wygrał w prestiżowym internetowym konkursie POT a JuraPark w Krasiejowie zgarnął wszystkie praktycznie nagrody, ze Złotym Certyfikatem POT włącznie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do której należy w tej chwili 150 różnych podmiotów, od instytucji samorządowych przez stowarzyszenia po przedsiębiorców z branży turystycznej. Zgłoszenia zostaną teraz zweryfikowane a następnie ocenione przez kapitułę. Jednym z kryteriów, jak mówi nasz gość, jest nastawienie na komercjalizację oferty – produkt turystyczny ma po prostu przynosić zyski.

Jak dodaje Wieczorek, Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw, którzy chętnie wybierają Opole (hitem jest Muzeum Polskiej Piosenki i ZOO, które odwiedza ponad 200 tysięcy osób rocznie). Turystów przyciąga też JuraPark, zamek w Mosznej (blisko 250 tysięcy gości) czy okolice Góry św. Anny (nawet pól miliona turystów i pielgrzymów).
Józef Kotyś o tym, dlaczego postawił na rozwój turystyki, gdy był burmistrzem Kolonowskiego
Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego
– Lata 90-te to był czas gospodarczej zapaści. Upadł węzeł kolejowy w Fosowskiem, zaczęły się zwolnienia w hutach w Zawadzkiem i Ozimku. Szukaliśmy jakiegoś nowego pomysłu i pod wpływem doświadczeń po wizytach w partnerskiej gminie pod Hanowerem postanowiliśmy postawić na turystykę. Zostałem swego rodzaju liderem projektu, w którym wzięło udział siedem samorządów. Wytyczyliśmy o oznaczyliśmy trasy rowerowe od rogatek Opola po granice powiatów lublinieckiego i gliwickiego. W sumie 370 km leśnych duktów – mówił w „Poglądach i osądach” Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego. Kolejnym pomysłem były spływy kajakowe. – Co roku takie spływy organizowała u nas grupa zapaleńców z Gliwic, od nich dowiedzieliśmy się, że Mała Panew jest jedną z trzech nizinnych rzek w Polsce, która ma charakterystykę rzeki górskiej – wspomina nasz gość.

Kajakarstwo wpisano do strategii rozwoju gminy i dziś, dzięki prywatnym podmiotom, na terenie gminy jest około 700 miejsc kajakowych. By wypożyczyć kajak na weekend, trzeba się zgłosić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Kotyś był także jednym z pomysłodawców i wiceprezesem OROT-u a potem, jako wicemarszałek odpowiedzialny za unijne dotacje, przekonał Komisje Europejską, by pozwoliła samorządowi regionu na organizowanie konkursów adresowanych do podmiotów zainteresowanych rozbudową branży turystycznej. – Bruksela nie chciała się zgodzić, bo uważała, że turystyka jest mało innowacyjna, ale ostatecznie udało mi się unijnych urzędników przekonać – dodaje nasz gość.
Z Józefem Kotysiem rozmawia Marek Świercz
Z Michałem Wieczorkiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej 2019-10-08, godz. 09:22 Barbara Pawlos i Katarzyna Czochara o stanie rehabilitacji dzieci i młodzieży w regionie Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ – W tej chwili rehabilitacja dzienna dla dzieci prowadzona jest wyłącznie w ośrodku w Kup przy Stobra ... » więcej 2019-10-07, godz. 08:28 Łukasz Fomicz i Rafał Tkacz o obawach wyborców przed fałszowaniem wyników wyborów Łukasz Fomicz, kandydat Konfederacji do Sejmu - Akcja pilnujwyborów.pl to inicjatywa, która pozwoli nam zweryfikować to, czy państwa wybory są odzwierciedlane ... » więcej 2019-10-06, godz. 08:35 Barbara Chyłka o tegorocznej kampanii „Hospicjum to też życie” Po raz XVI wystartowała kampania „Hospicjum to też życie”. To coroczna szansa, by porozmawiać o charakterze i wyzwaniach opieki hospicyjnej. Ideę akcji przybl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »