Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józefa…
2018-08-20, 10:39 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Michałem Wieczorkiem i komentarz Józefa Kotysia

Michał Wieczorek o tym, że Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw
Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
– W piątek minął termin zgłaszania kandydatów w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny. Dostaliśmy kilkanaście zgłoszeń, w tym kilka zupełnie nowych i naprawdę ciekawych, które mają szansę nie tylko na certyfikat OROT-u, ale także Polskiej Organizacji Turystycznej. Przypomnę, że taki certyfikat ma między innymi Muzeum Polskiej Piosenki.

Zamek w Niemodlinie wygrał w prestiżowym internetowym konkursie POT a JuraPark w Krasiejowie zgarnął wszystkie praktycznie nagrody, ze Złotym Certyfikatem POT włącznie – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Michał Wieczorek, który odpowiada za informację w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do której należy w tej chwili 150 różnych podmiotów, od instytucji samorządowych przez stowarzyszenia po przedsiębiorców z branży turystycznej. Zgłoszenia zostaną teraz zweryfikowane a następnie ocenione przez kapitułę. Jednym z kryteriów, jak mówi nasz gość, jest nastawienie na komercjalizację oferty – produkt turystyczny ma po prostu przynosić zyski.

Jak dodaje Wieczorek, Opolszczyzna nadal jest miejscem turystyki weekendowej dla mieszkańców ościennych województw, którzy chętnie wybierają Opole (hitem jest Muzeum Polskiej Piosenki i ZOO, które odwiedza ponad 200 tysięcy osób rocznie). Turystów przyciąga też JuraPark, zamek w Mosznej (blisko 250 tysięcy gości) czy okolice Góry św. Anny (nawet pól miliona turystów i pielgrzymów).
Józef Kotyś o tym, dlaczego postawił na rozwój turystyki, gdy był burmistrzem Kolonowskiego
Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego
– Lata 90-te to był czas gospodarczej zapaści. Upadł węzeł kolejowy w Fosowskiem, zaczęły się zwolnienia w hutach w Zawadzkiem i Ozimku. Szukaliśmy jakiegoś nowego pomysłu i pod wpływem doświadczeń po wizytach w partnerskiej gminie pod Hanowerem postanowiliśmy postawić na turystykę. Zostałem swego rodzaju liderem projektu, w którym wzięło udział siedem samorządów. Wytyczyliśmy o oznaczyliśmy trasy rowerowe od rogatek Opola po granice powiatów lublinieckiego i gliwickiego. W sumie 370 km leśnych duktów – mówił w „Poglądach i osądach” Józef Kotyś, były burmistrz Kolonowskiego. Kolejnym pomysłem były spływy kajakowe. – Co roku takie spływy organizowała u nas grupa zapaleńców z Gliwic, od nich dowiedzieliśmy się, że Mała Panew jest jedną z trzech nizinnych rzek w Polsce, która ma charakterystykę rzeki górskiej – wspomina nasz gość.

Kajakarstwo wpisano do strategii rozwoju gminy i dziś, dzięki prywatnym podmiotom, na terenie gminy jest około 700 miejsc kajakowych. By wypożyczyć kajak na weekend, trzeba się zgłosić z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Kotyś był także jednym z pomysłodawców i wiceprezesem OROT-u a potem, jako wicemarszałek odpowiedzialny za unijne dotacje, przekonał Komisje Europejską, by pozwoliła samorządowi regionu na organizowanie konkursów adresowanych do podmiotów zainteresowanych rozbudową branży turystycznej. – Bruksela nie chciała się zgodzić, bo uważała, że turystyka jest mało innowacyjna, ale ostatecznie udało mi się unijnych urzędników przekonać – dodaje nasz gość.
Z Józefem Kotysiem rozmawia Marek Świercz
Z Michałem Wieczorkiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »