Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza…
2018-06-19, 09:39 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka

Agnieszka Kamińska o IX Wojewódzkich Dniach Kultury Kresowej
Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim
- Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie promocja tomiku "Kresowianie piszą wierszem...", w którym zebraliśmy twórczość opolskich poetów z kresowymi korzeniami. Czworo z nich będzie czytało swoje wiersze. A całość, jak zawsze, będzie miało formę kresowej biesiady - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Naszego gościa pytaliśmy także, w kontekście dzisiejszej sesji absolutoryjnej, o kondycję wojewódzkich instytucji kultury. Przypomnijmy: jeszcze kilka lat temu miały one poważne problemy finansowe a szukający oszczędności samorząd województwa mocno obciął im dotacje. - Te czasy już na szczęście minęły. Wszystkie nasze placówki są dziś na plusie - zapewnił nasz gość.
Tadeusz Chrobak o początkach kresowian na Opolszczyźnie
Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
- Trzeba pamiętać o nie zawsze łatwej przeszłości, ale patrzeć w przyszłość. To, jak Kresowianie poradzili sobie na Opolszczyźnie, jest czymś niesamowitym. Musieli opuścić rodzinne strony, przyjechali tu z niczym i musieli odbudować swoje życie. Musiało minąć wiele lat, zanim poczuli, że są tu u siebie, choć cały czas wspominali swój raj utracony - mówił w "Poglądach i osądach" Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, który urodził się we Lwowie i przyjechał do Opola z rodzicami po wojnie.

Dodajmy, że Opolskie Dni Kresowe zaczynają się o 14:00 właśnie na błoniach WBP. - Kresowianie sami wybrali sobie taką lokalizację - mówi nasz gość.
Chrobak zgadza się z tezą, że na Śląsku Opolskim ludność rodzimą i tę przesiedloną z Kresów łączyła "polityka historycznej niepamięci" - obie społeczności musiały milczeć o swoich doświadczeniach, bo krzywo patrzyła na nie komunistyczna władza.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »