Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herbert ...
2018-06-07, 09:36 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Adrianem Czubakiem i komentarz Herberta Czai

Adrian Czubak o tym, jakie formy pomocy oferuje rząd tym, którzy stali się ofiarami ostatnich nawałnic
Adrian Czubak, wojewoda opolski
- Trwa liczenie strat po ostatnich nawałnicach, na razie żadna z gmin nie złożyła wniosków o odszkodowania, na to musimy jeszcze poczekać. Na razie mamy bilans zdarzeń: było 157 interwencji, w których brało odział około 1 200 strażaków z 240 zastępców straży państwowej i ochotniczej. Ulewy najbardziej dotknęły trzy powiaty: było 60 interwencji w powiecie nyskim i po około 40 w kluczborskim i opolskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda Adrian Czubak.

Nasz gość poinformował, że zaraz po weekendzie zorganizował wideokonferencję z władzami najbardziej poszkodowanych powiatów, przypomniał także, że już w maju zorganizował spotkanie z przedstawicielami służb kryzysowych z powiatów, by się upewnić, czy są gotowe do interwencji i usuwania szkód. Czubak przypomniał także, że w zeszłym roku odszkodowania dla rolników dotkniętych kaprysami aury zostały wypłacone w ciągu jednego dnia.

Zapytany o radar meteo na Górze św. Anny, stwierdził, że pomysł narodził się 10 lat temu, ale poprzednia ekipa nie dopilnowała jego realizacji. - My doprowadziliśmy do uchwalenia specustawy, która pozwoli na budowę tego radaru. Legislację mamy za sobą, teraz musimy zając się kwestiami technicznymi, administracyjnymi i finansowymi - stwierdził Czubak.
Herbert Czaja o tym, jak kaprysy pogody szkodzą opolskim rolnikom
Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Kiedyś mieliśmy cztery pory roku, teraz pogoda zwariowała, albo mamy suszę, albo podtopienia. Czy ostatnie opady zaszkodzą uprawom? Efekty będą tragiczne, na przykład grad w powiecie prudnickim poszatkował buraki - mówił w "Poglądach i osądach" Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Czaja stwierdził także, że wielu rolników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń i woli podjąć ryzyko. - Z doświadczenia wiedzą, jakie problemy robi ubezpieczyciel z wypłatą odszkodowań - tłumaczy.

Pytany o spółki wodne, prezes Izby Rolniczej stwierdził, że dobrze działają te, które skutecznie ściągają składki od wszystkich rolników, bo wtedy mogą sięgać po dodatkowe dotacje na prace melioracyjne. Przyznał przy tym, że z powodu częstych susz i wyjątkowo niskiego poziomu wód gruntowych wielu gospodarzy nie ma przekonania, że o rowy melioracyjne warto się troszczyć choćby na wszelki wypadek.

Zobacz także

2018-11-21, godz. 10:45 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Michałem Nowakiem Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego w opolskiej Radzie Miasta – Myślę, że to będzie spokojna i merytoryczna kadencja, a jeśli ... » więcej 2018-11-20, godz. 09:32 Piotr Regeńczuk i Leszek Patrzek w porannych rozmowach Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - Mniej więcej połowa opolskich samorządów z sobie znanych przyczyn z nami nie współpracuje. Nie wiem ... » więcej 2018-11-19, godz. 09:49 Rozmowa z podkom Grzegorzem Filipkiem i dr. Bartoszem Maziarzem o cyberprzestępczości Podkom. Grzegorz Filipek z KWP w Opolu - W polskim kodeksie karnym nie ma jednej definicji cyberprzestępczości, raczej tworzone są doraźne definicje. Mamy tu ... » więcej 2018-11-18, godz. 08:00 Rozmowa z Agnieszką Mikucką, zastępcą dyrektora opolskiej delegatury KBW - 20 stycznia odbędą się wybory uzupełniające w dwóch okręgach w gminie Turawa - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca d ... » więcej 2018-11-17, godz. 09:10 Rozmowa z Pawłem Kampą, dyrektorem III Biegu Tarnowskiego "Leśna draka" Gościem rozmowy był Paweł Kampa, który opowiadał o III Biegu Tarnowskim o Puchar Wójta Gminy Tarnów Opolski i Nadleśnictwa Opole. Bieg odbędzie się w najbliżs ... » więcej 2018-11-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Tomkowem, prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej - E-recepta będzie ułatwieniem dla wszystkich. Kończy się era recept papierowych. Apteki muszą być na e-recepty gotowe do końca tego roku. Lekarze mają czas j ... » więcej 2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »