Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Mark ...
2018-03-28, 09:33 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa ze Bartoszem Raniowskim i komentarz Marka Bocianowskiego

Bartosz Raniowski o wracającym co roku problemie wypalania traw
Bartosz Raniowski st. kapt. z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- Na terenie powiatu opolskiego odnotowaliśmy do tej pory 41 przypadków pożarów traw, w zeszłym roku było ich w sumie 171. Na terenie całej Opolszczyzny było takich pożarów rok temu prawie 1 200 a w tym roku, do dziś, 230. Na szczęście 95 procent z nich to małe pożary, które łatwo opanować - mówił w rozmowie "W cztery oczy" starszy kapitan Bartosz Raniowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Nasz gość przypomniał, że wypalanie traw jest zakazane, można dostać karę pieniężną do 5 tysięcy złotych a w przypadku spowodowania naprawdę groźnego pożaru karę do 10 lat więzienia.

W 2015 roku odnotowano w Polsce 82 tysiące pożarów, które objęły 42 tysiące hektarów. W efekcie śmierć poniosło 7 osób, rannych zostało 141. Rok później ruszyła wielka kampania informacyjna mająca przeciwdziałać procederowi wypalania traw. - To zakorzeniony zwyczaj, tymczasem nie jest prawdą, że wypalanie traw użyźnia glebę - przekonuje Raniowski.
Marek Bocianowski o zagrożeniach pożarowych w lasach
Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa
- Wypalanie traw jest dla lasów bardzo niebezpieczne, bo gros pożarów lasów to efekt, jak my to nazywamy, przerzutów ognia z gruntów sąsiadujących. I to nie jest tak, że groźnie jest tylko w lipcu czy sierpniu, gdy mamy upały. Także po takiej suchej zimie łatwo w lesie zaprószyć pożar. Z naszego punktu widzenia najlepsza byłaby zima z nie za niskimi temperaturami i dużą ilością mokrego śniegu - mówił w "Poglądach i osądach" Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa.

Nasz gość dodaje, że skutkiem ubocznym wyjątkowo suchych lat 2015 i 2016 są wymuszone wycinki osłabionych drzewostanów. W grę wchodzą świerki (na przykład na zboczach Biskupiej Kopy) i stare sosny. - Bo stare sosny wyrosły w czasach, gdy poziom wód gruntowych był o metr czy półtora wyższy. Nie musiały zapuszczać głęboko korzeni a teraz, gdy poziom wód gruntowych się obniżył, są skazane na wody opadowe, których nie ma. Byliśmy świadkami usychania drzew, których nie zaatakowały żadne szkodniki ani grzyby - mówił Bocianowski.

Zobacz także

2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej 2019-03-13, godz. 10:30 Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola – Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument ... » więcej 2019-03-12, godz. 10:24 Rozmowy z Aleksandrą Zwarycz i Tomaszem Kosmalą Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. – To gremium specjalistów, ekspertów, gremium opiniodawczo-doradcze prezydenta – powiedziała o p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »