Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana K ...
2018-02-20, 09:57 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana Kolka

Violetta Porowska o tym, że reorganizacja szpitali nie oznacza ich likwidacji
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Samorządowcy w roku wyborczym krzyczą o niesprawiedliwym algorytmie, nie pamiętając, że powstał w roku 2009, za czasów rządów PO i PSL. A kiedy im się mówi, że powinni się zająć reorganizacją swoich szpitali, nabierają wody w usta – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda Violetta Porowska, dodając jednak, że reorganizacja nie oznacza likwidacji. – Skoro obłożenie na oddziale wewnętrznym to 30 procent, a mamy takie szpitale, to czas pomyśleć o łóżkach długoterminowych czy zolowskich, bo mamy do czynienia z marnowaniem publicznych pieniędzy – przekonuje Porowska. Z mamy potrzeb zdrowotnych wynika, że z podobna sytuacją mamy do czynienia w czterech specjalnościach: internie, chirurgii, pediatrii i położnictwie.
Porowska przypomina też, że w 2017 roku opolski NFZ zapłacił za wszystkie nadwykonania, znalazł też dodatkowe pieniądze na endoprotezy i operacje zaćmy, czyli tam, gdzie kolejki były najdłuższe.
Roman Kolek o tym, że algorytm NFZ jest dla naszego regionu niesprawiedliwy
Roman Kolek, wicemarszałek regionu
– Nie mam sobie nic do zarzucenia. Niezależnie od tego, kto rządził, głośno mówiłem o tym, że algorytm jest dla nas niesprawiedliwy, bo wspiera duże regionu z ośrodkami klinicznymi. Ponieważ tam leczą się nasi pacjenci, ma to wpływ na naliczanie algorytmy. Co więcej, gdy w grę wchodzą świadczenia wysokosztowe, nasz NFZ musi za nie ościennym oddziałom zapłacić – mówił w „Poglądach i osądach” Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia. Problemem, jak mówi są także ci pacjenci, którzy są ubezpieczeni z racji tego, że ich współmałżonek pracuje za granicą i jest tam ubezpieczony. Gdy korzystają z opolskiej służby zdrowia, zagraniczny ubezpieczyciel za nich płaci, ale pieniądze trafiają do centrali NFZ. Zdaniem Kolka, wyliczenia samorządowców, że w regionie brakuje co roku na służbę zdrowia od 100 do 140 mln zł, są prawidłowe.

Zobacz także

2018-06-20, godz. 10:00 Rozmowy z Krzysztofem Wysdakiem oraz Agnieszką Mikucką o podziale okręgów wyborczych po powiększeniu Opola Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego - Skoro po zmianie granic Opola radni mogli dokonać nowego podziału okręgów wyborczych, to uważamy, że ra ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:39 Rozmowa z Agnieszką Kamińską i komentarz Tadeusza Chrobaka Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim - Najważniejszym punktem IX Opolskich Dni Kresowych będzie pro ... » więcej 2018-06-18, godz. 09:48 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Łukasza Sowady Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miasta Opola - Skoro najpierw wojewódzki a potem naczelny sąd administracyjny przyznały rację rad ... » więcej 2018-06-17, godz. 09:02 Rozmowa z ks. Pawłem Landwójtowiczem, dyrektorem Diecezjalnej Poradni Rodzinnej Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia obchodzi 25-lecie istnienia. W jej strukturach działa poradnia rodzinna, a przez wszystkie lata istnienia odwiedziło ją pon ... » więcej 2018-06-17, godz. 08:30 Rozmowa z ks. Jerzym Kostorzem o piłce nożnej, kibicowaniu i wierze w cuda Gdy trwa mundial, w grze jest nie tylko piłka, ale i wielkie emocje. W oczekiwaniu na mecze polskiej reprezentacji, duszpasterza opolskich sportowców, ks. Jer ... » więcej 2018-06-16, godz. 09:02 Rozmowa z Eweliną Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Możliwość zwiedzania szkoły, wspólne czytanie bajek, koncerty chóralne - to niektóre atrakcje odbywającego się w sobotę na festynie, na który zaprasza Diecezj ... » więcej 2018-06-16, godz. 08:30 Rozmowa z Tomaszem Hormańskim o tym, że w zapobieganiu uzależnieniom najważniejsza jest bliskość Niemal w każdym tygodniu media informują o kolejnych zatruciach dopalaczami. Na Opolszczyźnie, w Brzegu, odnotowano przypadek hospitalizacji po spożyciu tward ... » więcej 2018-06-15, godz. 09:30 Rozmowy na temat rozpoczynającego się Mundialu z Antonim Piechniczkiem oraz Józefem Żymańczykiem Antoni Piechniczek, były selekcjoner reprezentacji Polski Kto wygra moskiewski Mundial? Jak wysoko zajdzie polska reprezentacja? Co by doradził Adamowi Nawałc ... » więcej 2018-06-14, godz. 10:35 Rozmowy z Elżbietą Kampą i Tadeuszem Chrobakiem W piątek 15 czerwca startuje 3 Festiwal Książki w Opolu organizowany przez Fabrykę Inspiracji i jedną z najbardziej prestiżowych drukarni w Polsce, czyli Opol ... » więcej 2018-06-13, godz. 09:45 Rozmowa z Manfredem Grabelusem i komentarz Marka Lei Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWO Na terenie gminy Dąbrowa zatrzymano nielegalny transport niemieckich śmieci, który miał wylądo ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »