Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana K ...
2018-02-20, 09:57 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana Kolka

Violetta Porowska o tym, że reorganizacja szpitali nie oznacza ich likwidacji
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Samorządowcy w roku wyborczym krzyczą o niesprawiedliwym algorytmie, nie pamiętając, że powstał w roku 2009, za czasów rządów PO i PSL. A kiedy im się mówi, że powinni się zająć reorganizacją swoich szpitali, nabierają wody w usta – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda Violetta Porowska, dodając jednak, że reorganizacja nie oznacza likwidacji. – Skoro obłożenie na oddziale wewnętrznym to 30 procent, a mamy takie szpitale, to czas pomyśleć o łóżkach długoterminowych czy zolowskich, bo mamy do czynienia z marnowaniem publicznych pieniędzy – przekonuje Porowska. Z mamy potrzeb zdrowotnych wynika, że z podobna sytuacją mamy do czynienia w czterech specjalnościach: internie, chirurgii, pediatrii i położnictwie.
Porowska przypomina też, że w 2017 roku opolski NFZ zapłacił za wszystkie nadwykonania, znalazł też dodatkowe pieniądze na endoprotezy i operacje zaćmy, czyli tam, gdzie kolejki były najdłuższe.
Roman Kolek o tym, że algorytm NFZ jest dla naszego regionu niesprawiedliwy
Roman Kolek, wicemarszałek regionu
– Nie mam sobie nic do zarzucenia. Niezależnie od tego, kto rządził, głośno mówiłem o tym, że algorytm jest dla nas niesprawiedliwy, bo wspiera duże regionu z ośrodkami klinicznymi. Ponieważ tam leczą się nasi pacjenci, ma to wpływ na naliczanie algorytmy. Co więcej, gdy w grę wchodzą świadczenia wysokosztowe, nasz NFZ musi za nie ościennym oddziałom zapłacić – mówił w „Poglądach i osądach” Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia. Problemem, jak mówi są także ci pacjenci, którzy są ubezpieczeni z racji tego, że ich współmałżonek pracuje za granicą i jest tam ubezpieczony. Gdy korzystają z opolskiej służby zdrowia, zagraniczny ubezpieczyciel za nich płaci, ale pieniądze trafiają do centrali NFZ. Zdaniem Kolka, wyliczenia samorządowców, że w regionie brakuje co roku na służbę zdrowia od 100 do 140 mln zł, są prawidłowe.

Zobacz także

2018-09-25, godz. 09:42 Rozmowa z Pawłem Grabowskim i Krzysztofem Dryndą o listach kandydatów do sejmiku i opolskiej Rady Miasta Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz '15 i kandydat tej formacji na prezydenta Opola - Czas skończyć z partiokracją, z kastą samorządowców, z krzyżowym zatrudni ... » więcej 2018-09-24, godz. 09:30 Rozmowy z Arkadiuszem Szymańskim o decyzji o kandydowaniu do Rady Miasta Opola oraz Zbigniewem Kubalańcą o wyborczym s ... Arkadiusz Szymański, wojewódzki radny PiS - Rozczarował mnie marazm panujący w sejmiku. W Sejmie na 27 komisji 12 oddaliśmy opozycji, w opolskim sejmiku opozy ... » więcej 2018-09-23, godz. 09:00 Rozmowa z Adrianem Zandbergiem o tym, że Partia Razem jest zmianą, także pokoleniową - Razem zarejestrowało listy w całym kraju do sejmików wojewódzkich. Idziemy w tych wyborach z hasłem "Polska wygodny dom dla wszystkich". Jest wiele miejscow ... » więcej 2018-09-23, godz. 08:30 Rozmowa z Maciejem Kruszką o tym, że w sejmiku województwa potrzeba świeżej energii - Administracja publiczna nie radzi sobie z problemem smogu, wynika z raportu NIK. Programy ochrony powietrza przyjęte przez samorządy trzeba urealnić. Powinn ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Rozmowa z Kamilą Gasiuk-Pihowicz o tym, co w programie dla samorządu Koalicji Obywatelskiej jest pomysłem Nowoczesnej - Nowoczesna i jej kandydaci na listach Koalicji Obywatelskiej to gwarancja świeżej krwi w samorządzie oraz gwarancja przywiązania do wolnościowych kwestii, p ... » więcej 2018-09-22, godz. 08:30 Rozmowa z Borysem Budką, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej o kandydatach Koalicji Obywatelskiej - Kandydaci Koalicji Obywatelskiej, to fajna dobra ekipa, która ma kwalifikacje i kompetencje - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Borys Budka, wi ... » więcej 2018-09-21, godz. 09:45 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Piotrem Woźniakiem o kandydatach KWW Arkadiusza Wiśniewskiego i KW SLD LEWICA RAZE ... Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola - Idea jaka przyświecała przy konstruowaniu list to działanie na rzecz miasta. Tu nie ma osób z partii polityczny ... » więcej 2018-09-20, godz. 10:10 Rozmowy z Katarzyną Czocharą i Andrzejem Bułą Katarzyna Czochara, przewodnicząca PiS na Opolszczyźnie – Wiele osób na naszych listach sejmikowych kandydowało już w poprzednich wyborach samorządowych, aczk ... » więcej 2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »