Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana K ...
2018-02-20, 09:57 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana Kolka

Violetta Porowska o tym, że reorganizacja szpitali nie oznacza ich likwidacji
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
– Samorządowcy w roku wyborczym krzyczą o niesprawiedliwym algorytmie, nie pamiętając, że powstał w roku 2009, za czasów rządów PO i PSL. A kiedy im się mówi, że powinni się zająć reorganizacją swoich szpitali, nabierają wody w usta – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda Violetta Porowska, dodając jednak, że reorganizacja nie oznacza likwidacji. – Skoro obłożenie na oddziale wewnętrznym to 30 procent, a mamy takie szpitale, to czas pomyśleć o łóżkach długoterminowych czy zolowskich, bo mamy do czynienia z marnowaniem publicznych pieniędzy – przekonuje Porowska. Z mamy potrzeb zdrowotnych wynika, że z podobna sytuacją mamy do czynienia w czterech specjalnościach: internie, chirurgii, pediatrii i położnictwie.
Porowska przypomina też, że w 2017 roku opolski NFZ zapłacił za wszystkie nadwykonania, znalazł też dodatkowe pieniądze na endoprotezy i operacje zaćmy, czyli tam, gdzie kolejki były najdłuższe.
Roman Kolek o tym, że algorytm NFZ jest dla naszego regionu niesprawiedliwy
Roman Kolek, wicemarszałek regionu
– Nie mam sobie nic do zarzucenia. Niezależnie od tego, kto rządził, głośno mówiłem o tym, że algorytm jest dla nas niesprawiedliwy, bo wspiera duże regionu z ośrodkami klinicznymi. Ponieważ tam leczą się nasi pacjenci, ma to wpływ na naliczanie algorytmy. Co więcej, gdy w grę wchodzą świadczenia wysokosztowe, nasz NFZ musi za nie ościennym oddziałom zapłacić – mówił w „Poglądach i osądach” Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia. Problemem, jak mówi są także ci pacjenci, którzy są ubezpieczeni z racji tego, że ich współmałżonek pracuje za granicą i jest tam ubezpieczony. Gdy korzystają z opolskiej służby zdrowia, zagraniczny ubezpieczyciel za nich płaci, ale pieniądze trafiają do centrali NFZ. Zdaniem Kolka, wyliczenia samorządowców, że w regionie brakuje co roku na służbę zdrowia od 100 do 140 mln zł, są prawidłowe.

Zobacz także

2018-03-24, godz. 08:30 Rozmowa z Aleksandrą Czechowską z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - Tygodniowo odbieramy od 3 do 4 zwierząt. Najczęściej zgłoszenia otrzymujemy z miejscowości znajdujących się wokół Opola - tak powiedziała w porannej rozmowi ... » więcej 2018-03-23, godz. 10:47 Rozmowa z Ireneuszem Jakim i komentarz prof. Arkadiusza Nowaka Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – Obchody Światowego Dnia Wody to dla nas nie tylko okazja do pokazania opolanom, jak działamy, a ... » więcej 2018-03-22, godz. 09:46 Rozmowa ze Stanisławem Barem i komentarz Rafała Bartka Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Zamknięcie śledztwa oznacza, że prokurator wykonał już wszystkie zaplanowane czynności. Teraz zebrany ma ... » więcej 2018-03-21, godz. 09:17 Rozmowy z Maciejem Wujcem i Marcinem Gambcem Maciej Wujec, wiceprezydent Opola – W tej sprawie wszystko od początku do końca odbywa się lege artis, a te transakcje są bardzo korzystne dla miasta. Przypom ... » więcej 2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »