Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Rolandem Wrzeciono i komentarz Józefa…
2017-06-05, 09:16 Autor: Marek Świercz (oprac. BW)

Rozmowa z Rolandem Wrzeciono i komentarz Józefa Kotysia

Roland Wrzeciono o pierwszej dekadzie działalności OCRG
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- W ciągu 10 lat Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przekazało ponad 700 opolskim firmom 1 miliard 88 milionów złotych unijnych dotacji i pożyczek. Wsparliśmy w sumie 925 projektów, co znaczy, że niektórzy beneficjenci z powodzeniem kilkakrotnie aplikowali o unijne wsparcie - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. Nasz gość przypomniał, że 96-osobowy dziś zespół centrum zajmuje się także obsługą inwestorów i opolskich eksporterów. - W tym czasie 64 inwestorów zadeklarowało, że uruchomi u nas swoje zakłady, tworząc około 9 tysięcy miejsc pracy. Łączna wartość tych inwestycji to 1,6 miliarda euro.
Józef Kotyś o trudnościach towarzyszących tworzeniu OCRG
Józef Kotyś, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego
- Gdy przyszedłem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, jednym z moich zadań było dokończenie likwidacji Agencji Rozwoju Opolszczyzny, która kompletnie sobie nie radziła. Postanowiłem jednak zostawić jedną komórkę: Centrum Obsługo Inwestora. A wzorem dla Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki była podobna instytucja działająca na rzecz gospodarki w Nadrenii-Palatynacie - wspominał w "Poglądach i osądach" Józef Kotyś, który jako wicemarszałek odpowiedzialny za unijne pieniądze stał na czele zespołu, który wypracował koncepcje OCRG. Nasz gość przyznał, że początki były trudne, bo brakowało wykwalifikowanych kadr, a niektóre decyzje personalne były - jak to określił - "motywowane politycznie". Kotyś przypomniał też, że OCRG startowało w trudnych warunkach, w czasie zabiegów o pozyskanie dodatkowych pieniędzy z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania. - Było warto podjąć to wyzwanie, bo dzięki temu dostaliśmy dodatkowe 100 mln euro - podkreślił.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »