Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Szymonem Ogłazą i Dorotą Piechowicz…
2017-06-01, 10:23 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. BW)

Rozmowy z Szymonem Ogłazą i Dorotą Piechowicz-Witoń

Szymon Ogłaza o Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego
Do ogłoszenia wyników w konkursie na Marszałkowski Budżet Obywatelski został jeszcze miesiąc. O tym, jak pracuje jury, ile napłynęło wniosków, czego dotyczą i przez kogo zostały zgłoszone oraz ile pieniędzy można wygrać opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Szymon Ogłaza. Ujawnił on, że na projekty w budżecie obywatelskim na Opolszczyźnie zagłosowało aż 110 tysięcy osób, czyli o 40 tysięcy więcej niż w Małopolskiem, które jest przecież dużo większym województwem. Świadczy to o dużym społecznym zaangażowaniu i mobilizacji obywatelskiej Opolan.
Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Dużego Opola
Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu
W "Poglądach i osądach" poprosiliśmy Dorotę Piechowicz-Witoń, naczelniczkę Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu o ocenę zjawiska: budżety obywatelskie. Czy ich oddolne spontaniczne tworzenie to przejaw autentycznej troski i zaangażowania obywatelskiego czy może przyświeca im jakiś inny cel? Okazało się, że najczęściej to efekt społecznej, zbiorowej troski, choć czasem tym celem bywa też zarobek, ktoś np. chce założyć szkołę tańca, bo ma nadzieję, że sam będzie w niej uczył i sobie płacił. Nasz rozmówczyni powiedziała, że po raz pierwszy budżet obywatelski pojawił się w Brazylii i był efektem kryzysu: władza nie wiedziała, na co ma wydać okrojone mocno pieniądze, więc zapytała o to obywateli.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »