Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz asp…
2017-04-12, 09:49 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz asp. Karola Brandysa

Kpt. Łukasz Olejnik o zagrożeniu, jakie niesie wypalanie traw
Kapitan Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu
– Pokutuje przekonanie, że wypalanie traw użyźnia glebę, choć to całkowita nieprawda, bo szkodzi faunie i florze. Od lat prowadzimy kampanię informacyjną, która ma przekonać ludzi, by zrezygnowali z tego procederu. Skutek jest umiarkowany, bo mamy tu duże wahania, na przykład ten rok nie jest dobry – mówił w rozmowie „W cztery oczy” kapitan Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu. Jak wylicza nasz gość, w pierwszym kwartale ubiegłego roku odnotowano 200 pożarów traw, tymczasem w pierwszym kwartale tego roku już 620. – Mamy nadzieję, że pomoże pogoda. Gdy łąki się zazielenią, pożary się skończą – zapewnia Olejnik.
Asp. Karol Brandys o karach grożących za wypalanie traw
Aspirant Karol Brandys z Zespołu Prasowego KWP w Opolu
– Wypalanie traw jest wykroczeniem zagrożonym karą nagany, ograniczenia wolności lub grzywny. Jeśli taki pożar spowoduje zagrożenie ludzkiego życia, czyn taki staje się przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat więzienia. Takie ryzyko zawsze istnieje, wystarczy, że wiatr powieje w inną stronę i ogień może dotrzeć do lasu lub zabudowań – mówił w „Poglądach i osądach” aspirant Karol Brandys z Zespołu Prasowego KWP w Opolu. Nasz gość dodał, że w tym sezonie opolska policja wszczęła 15 postępowań z pierwszego z tych paragrafów. – Należy też pamiętać, że taki pożar może spowodować poważne zagrożenie komunikacyjne, jeśli droga jest zadymiona, łatwo o wypadek – dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »