Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Urszulą Zajączkowską i komentarz Joanny…
2017-02-16, 09:38 Autor: Barbara Więcek

Rozmowa z Urszulą Zajączkowską i komentarz Joanny Filipczyk

Urszula Zajączkowska o Roku Jana Cybisa
Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
- Znane powiedzonko mówi "cudze chwalicie, swego nie znacie" i myślę, że tak jest na Opolszczyźnie z Janem Cybisem. Edukacja szkolna jest jaka jest, jesteśmy przyzwyczajeni do realistycznych przedstawień zdarzeń historycznych i malarstwo Cybisa może się nam wydawać trudne. A to malarz światowego formatu, laureat nagrody Guggenheima, najwybitniejszy polski kolorysta - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Urszula Zajączkowska, dyrektor MŚO. Dziś w galerii muzeum przy ul. Ozimskiej inauguracja obchodów Roku Jana Cybisa. Będzie można obejrzeć film Władysława Jurkowa "Widok z okna" i porozmawiać z twórcą. Dodajmy, że opolskie muzeum ma największy w Polsce zbiór prac Cybisa: to 90 obrazów olejnych i ponad 800 szkiców na papierze. Wybrane dzieła można oglądać na co dzień w galerii przy ul. Ozimskiej. Muzeum stara się także prezentować prace laureatów nagrody imienia Cybisa - najbardziej prestiżowej polskiej nagrody w dziedzinie sztuk plastycznych.
Joanna Filipczyk o znaczeniu twórczości Jana Cybisa
Joanna Filipczyk, kierownik działu sztuki w Muzeum Śląska Opolskiego
- Cybis pozostawał po wpływem francuskiego impresjonizmu i niemieckiego ekspresjonizmu, co nadało jego malarstwu bardzo oryginalny rys. Mawiał, że obraz powinien być rozstrzygnięty po malarsku, nie interesowała go anegdota, historia, opowiadanie, tak typowe dla XIX-wiecznego malarstwa. Malował martwe natury, pejzaże, czasem portrety, bardzo jednak dalekie od realizmu - powiedziała w "Poglądach i osądach" Joanna Filipczyk, kustosz MŚO. Cybis należał do Klubu Paryskiego, czyli grupy studentów, którzy w latach 20. XX wieku uznali, że malarstwo warto studiować tylko w Paryżu, a po powrocie do kraju opanowali po wojnie artystyczne uczelnie i jako wykładowcy uczynili koloryzm najważniejszym nurtem malarskim w Polsce.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »