Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z prof. Markiem Tukiendorfem i komentarz…
2016-06-14, 09:34 Autor: Justyna Krzyżanowska

Rozmowa z prof. Markiem Tukiendorfem i komentarz prof. Jarosława Mamali

Zobacz rozmowę z prof. Markiem Tukiendorfem [W cztery oczy]
Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej i wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych
W rozmowie „W cztery oczy” rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf, przybliżył słuchaczom zadania, jakie postawiono przed nim, wybierając go na wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. To organizacja zrzeszająca 21 politechnik i 6 innych uczelni technicznych, głównie wojskowych. – Dbamy o ich jak najszerzej pojęte interesy tych uczelni – powiedział prof. Tukiendorf. – O ich rozwój naukowy, do którego potrzebne są pieniądze, a także o współpracę z ośrodkami za granicą – wymieniał rektor. Zapytany o wynalazki, jakie powstają na Politechnice Opolskiej, odpowiedział, że jest ich wiele, choć nie brzmią tak spektakularnie jak wynalezienie koła. Podał przykłady kilku szczegółowych patentów, którymi zainteresował się polski przemysł, a które powstały w kierowanej przez niego uczelni. – Ponadto, aż 14 nowoczesnych inwestycji w Opolu powstało przy współudziale naszych naukowców – dodał prof. Tukiendorf.
Zobacz rozmowę z prof. Jarosławem Mamalą [Poglądy i osądy]
Prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu
W „Poglądach i osądach” prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, rozwinął temat wynalazków, jakie powstają na polskich uczelniach. – Są takie wynalazki, które służą wyłącznie nauce, ale i takie, które są wykorzystywane w biznesie. Nie każde rozwiązanie da się od razu zastosować w przemyśle, dlatego niektóre wynalazki służą wyłącznie postępowi nauki – powiedział profesor. Od wynalazku do zastosowania go droga jest daleka, ale gdy już to nastąpi, można mówić o innowacji. I dopiero tylko wtedy.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »