Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Violettą Rezler-Wasielewską i komentarz…
2016-06-07, 09:01 Autor: Adam Szostok

Rozmowa z Violettą Rezler-Wasielewską i komentarz Marka Białokura

Zobacz rozmowę z Violettą Rezler-Wasielewską
- Muzeum pokazuje dzieje tego miejsca z całym tragicznym bagażem. Trzy wojny, w tym dwie wojny światowe, po drugiej wojnie obóz dla miejscowej ludności, konsekwencja zmiany granic - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Rezler Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Dziś w muzeum finał ogólnopolskiego konkursu "Póki nie jest za późno", adresowanego do uczniów zainteresowanych poszukiwaniem zapomnianych miejsc pamięci.
Zobacz rozmowę z Markiem Białokurem
Dodajmy, że CMJW ma szansę wrócić po prawie 20 latach na garnuszek resortu kultury: od stycznia 2018 roku ministerstwo będzie współprowadziło muzeum, potem zapadnie ostateczna decyzja. - To byłaby dla nas dobra zmiana, muzeum przede wszystkim potrzebuje stabilizacji finansowej - mówi nam dyrektor CMJW.

- Pomysł stworzenia listy miejsc pamięci, które powinien odwiedzić każdy polski uczeń, to był znakomity pomysł - stwierdził w "Poglądach i osądach" dr Marek Białokur, historyk z UO i wicedyrektor III LO w Opolu. Zdaniem Białokura, na Opolszczyźnie na takiej liście powinny się znaleźć: nekropolia w Łambinowiccah, Góra św. Anny, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu a także Wieża Piastowska, katedra i kościół franciszkanów w Opolu. Zdaniem naszego gościa, taka edukacja oparta na miejscach pamięci jest tym bardziej pożądana, że po wprowadzeniu egzaminów zewnętrznych z programów praktycznie zniknęła historia regionalna. - Gdy pytania były układane na poziomie kuratoriów, wątki regionalne zawsze w nich były - dodaje Białokur.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »