Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa ze Zbigniewem Bahryjem, dyr. Wojewódzkiego…
2016-05-31, 09:37 Autor: Justyna Krzyżanowska

Rozmowa ze Zbigniewem Bahryjem, dyr. Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych i komentarz dra Jerzego Dobosza, eksperta ds. hydrologii

Zobacz rozmowę ze Zbigniewem Bahryjem [W cztery oczy]
Zbigniew Bahryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych
– Zbiornik we Włodzieninie, choć nie pełni funkcji retencyjnej, zwrócił nam się ze trzy razy. W czasie weekendowych opadów był zapełniony w jednej trzeciej. Gdyby ta fala spadła na Kietrz, sytuacja byłaby niewesoła – mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Bahryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Bahryj twierdzi, że za skalę podtopień odpowiadają przede wszystkim niewłaściwe uprawy. – Jeśli orze się z góry na dół, sadzi kukurydzę, to nic wody nie zatrzyma – tłumaczy, dodając, że problemem są także niedrożne rowy melioracyjne. Ten ostatni problem, zdaniem naszego gościa, może załatwić nowe prawo wodne, które ma obciążyć odpowiedzialnością za meliorację gminy. – Gdyby rolnicy płacili na utrzymanie rowów po 30 zł od hektara, to – biorąc pod uwagę wysokość unijnych dopłat – nie będzie to duże obciążenie – mówi nasz gość.
Zobacz rozmowę z Jerzym Doboszem [Poglądy i osądy]
Dr Jerzy Dobosz, ekspert ds. hydrologii
W "Poglądach i osądach" dr Jerzy Dobosz, specjalista do spraw hydrologii, przekonywał, że za kłopoty z podtopieniami odpowiadamy sami. – Rolnicy, którzy zapominają o rowach na swoich działkach, wójtowie, którzy nie myślą o przepustach czy burmistrzowie, którzy zapominają, że mają kanalizację deszczową – wylicza Dobosz. Zdaniem naszego gościa, należy wrócić do starych przyzwyczajeń. – Kiedyś w każdej wsi był zbiornik przeciwpożarowy, który był naprawdę przydatny i poprawiał mikroklimat. Dziś niektórzy wracają do tamtych wzorów, przykładem jest Wawelno, gdzie śmierdzące bajoro zamieniono w staw – tłumaczy. Dobosz dodaje, że wielkie zbiorniki retencyjne chronią duże miasta przed falami powodziowymi i mają znaczenie dla transportu wodnego, ale przed opadami lepiej chroni nas mikroretencja.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »