Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę'…
2024-08-26, 09:04 Autor: Daniel Klimczak

"Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę" - Józef Wilczek w Radiu Opole

"Sołtysi otrzymują jałmużnę za swoją pracę" - Józef Wilczek w Radiu Opole
Niewystarczające finansowanie, spadające zaangażowanie społeczeństwa oraz skomplikowane procedury i brak jednomyślności z władzami gminy - to najważniejsze problemy, z którymi zmagają się dziś polscy sołtysi. Dużym zagrożeniem dla lokalnych społeczności może być także coraz większy problem związany z zastępowaniem wiejskich liderów, którzy ze względu na wiek nie mogą już pełnić swoich dotychczasowych funkcji. W poniedziałkowy poranek na te kwestie zwracał uwagę Józef Wilczek, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Opolskiego.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o finansowaniu sołectw. W tym roku do opolskich gmin trafi 11 milionów złotych, które pozwolą pokryć część wydatków związanych z funduszem sołeckim.

- Każda złotówka, która się pojawi na każdej jednej wsi, to jest zbawienie dla tej wioski - wskazywał.

Nasz gość negatywnie ocenił jednak sposób, w jaki dziś finansowane są potrzeby sołectw. Jego zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby stworzenie systemu niezależnego na przykład od władz gmin.

Skąd my mamy pozyskiwać środki? My jako sołtysi możemy pisać sobie projekty, granty zdobywać. Ale, żeby na co dzień były pieniądze, to nie. Tak jak kiedyś, w dobrych czasach, jeszcze w latach 80. było tzw. konto dla wsi. I ten sołtys miał dostęp do niego. Była też rada sołecka. I umieliśmy wtedy z tego korzystać - przekonywał.

Zdaniem Józefa Wilczka, bycie sołtysem to przede wszystkim powołanie, jednak od osób pełniących te funkcje nie powinno się wymagać, by ponosiły z własnej kieszeni koszty działalności na rzecz społeczności. Z tym problemem borykają się także opolskie wsie.

- W Głubczycach to jest 170 złotych. Za co ten człowiek ma przyjechać do urzędu? Za 170 złotych? To jest jałmużna - przekonywał.
Z Józefem Wilczkiem rozmawia Daniel Klimczak (26.08.2024)

Zobacz także

2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej 2024-09-12, godz. 08:49 "Zachowajmy czujność, służby w gotowości". Marszałek Szymon Ogłaza o alertach pogodowych, bezpieczeństwie i priorytetach… - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. To jest niestety pokłosie zmian klimatycznych. W niedzielę dożynki w upale i rozmowa o suszy, dziś radykalna… » więcej 2024-09-11, godz. 08:37 Dominik Pikos: to był dobry sezon turystyczny dla gminy Turawa - Rozmawiałem z przedsiębiorcami, którzy mają restauracje i różne działalności gospodarcze nad jeziorem i nie tylko, rekordowe ilości turystów i rowerzystów… » więcej 2024-09-10, godz. 10:16 Łukasz Denys: nie brak chętnych do szkół zawodowych, choć NIK je krytykuje Reforma szkolnictwa zawodowego nie przyniosła oczekiwanych efektów. Jedna trzecia absolwentów szkół branżowych I stopnia nie pracowała ani nie kontynuowała… » więcej 2024-09-09, godz. 08:40 Alicja Gawinek: "Mam nadzieję, że uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów. Sprawa zasługuje na to" Do 24 września potrwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, przygotowanym przez organizacje pozarządowe. Projekt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »