Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Klasyka nie tylko w teatrze, ale też w Radiu Opo ...
2018-03-16, 16:03 Autor: Źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu/ Radio Opole (oprac. Wanda Kownacka)

Klasyka nie tylko w teatrze, ale też w Radiu Opole - "Historia" Witolda Gombrowicza

Bezpłatne wejściówki na Klasykę Czytaną można otrzymać, pisząc na kultura@radio.opole.pl albo odebrać w kasie teatru
Bezpłatne wejściówki na Klasykę Czytaną można otrzymać, pisząc na kultura@radio.opole.pl albo odebrać w kasie teatru
Radio Opole i Teatr Kochanowskiego w Opolu zapraszają na Klasykę Czytaną – jedno z wydarzeń towarzyszących Opolskim Konfrontacjom Teatralnym. Tym razem w Studiu M Radia Opole będzie można usłyszeć „Historię” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza (27.03).

Czytania klasyki polskiego dramatu w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego można wysłuchać "na żywo" w Studiu M naszej rozgłośni.

Bezpłatne wejściówki prosimy rezerwować, pisząc na adres kultura@radio.opole.pl. Można je też odebrać w kasie teatru.

Słuchowiska będą transmitowane w audycji Rewiry kultury.

27.03.18. godz. 20:00

Witold Gombrowicz „Historia”
reżyseria: Michał Buszewicz


Czytanie performatywne w ramach cyklu KLASYKA CZYTANA.
Zapraszamy na kolejną odsłonę czytania klasyki polskiego dramatu. Tym razem to „Historia” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza zainspiruje nas do przemyśleń i dyskusji. „Historia” nie jest dramatem pełnowymiarowym. To szkice scen przedstawiających wątki autobiograficzne autora: dom rodzinny Gombrowiczów, komisja egzaminacyjna i poborowa, epizody z dworu cara Rosji Mikołaja II oraz sztabu wojskowego cesarza niemieckiego Wilhelma II. W tle Polska i świat pogrążone w wojnie. Autor, dobrze znanego opolskiej publiczności „Ślubu”, w żadnym innym tekście nie zawarł tak wiele intymnych szczegółów dotyczących swojego życia. Jednocześnie, redakcja „Historii”, którą dziś możemy czytać pozostaje etapem procesu twórczego. Nieskończonego, lecz tym bardziej fascynującego.


Przypomnijmy, 20 marca aktorzy związani z Teatrem im. Jana Kochanowskiego zaprezentowali debiutancki tekst Sławomira Mrożka „Policja” (reż. Agata Puszcz).

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym policja traci rację bytu? Świat tak podporządkowany władzy, że służby bezpieczeństwa, by uzasadnić swoje istnienie, prowokują fikcyjne ekscesy na ulicach miasta? Tekst Mrożka to gorzka satyra z drwiną rozprawiająca się z totalitaryzmem i kryzysem instytucji państwa. Autor przenosi widza w rzeczywistość równoległą, gdzie bunt rodzi się nie w zmanipulowanym społeczeństwie, a w strukturach mających potencjalnemu buntowi zapobiegać. Absurd odsłania realne zagrożenia współczesnych dramatopisarzowi, ale i nam, problemów. Od obojętności wobec poczynań władzy po egoizm jednostki.

Źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu/ Radio Opole

Zobacz także

2018-12-31, godz. 10:10 Jeszcze więcej kultury i dobrego grania. Zobacz, co szykujemy od stycznia 2019 roku w Radiu Opole! Filmy, płyty, książki, spektakle, koncerty i wystawy - jak się nie pogubić w gąszczu propozycji, które codziennie serwuje nam świat? Słuchając Radio Opole 2 K ... » więcej 2018-12-27, godz. 14:47 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie masz pomysłu na sylwestrową zabawę? A może bawisz się na prywatce i potrzebujesz dobrej muzyki? Koniecznie włącz w Sylwestra Radio Opole! Największe hity ... » więcej 2018-09-28, godz. 16:39 Radio Opole na Rawa Blues Festival Ponad 20 zespołów na czterech scenach - dziś (28.09) rusza Rawa Blues Festival. Dla fanów bluesa to... wydarzenie roku. Od 38 lat dyrektorem festiwalu jest Ir ... » więcej 2018-08-02, godz. 12:43 Praca w Radiu Opole! Zatrudnimy dyrektora do spraw technicznych Radio Opole zatrudni pracownika na stanowisko Dyrektora ds. technicznych. » więcej 2018-06-22, godz. 14:23 Poznaj Radio Opole od kuchni! Zapisz się na zwiedzanie w Noc Kultury! Codziennie docieramy do każdego zakątka naszego regionu, informujemy, edukujemy, kształtujemy opinie i oczywiście dostarczamy kulturalnej rozrywki. Towarzyszy ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:12 Radio Opole - opolskim tropem Jana Pawła II [FILM, ZDJĘCIA] 35 lat temu – 21 czerwca 1983 roku na Górę Św. Anny przyjechał papież Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy oddajemy czwartkową antenę wspomnieniom i refleksjom ... » więcej 2018-01-28, godz. 12:42 Facebook zmienia swoją politykę. Kliknij, żeby widzieć posty Radia Opole! Facebook zmienia swoją politykę – posty mediów, w tym Radia Opole, znacznie rzadziej będą wyświetlały się użytkownikom Fb. Zobacz filmik, w którym pokazujemy, ... » więcej 2018-01-08, godz. 17:50 Radio Opole na stokach w Zieleńcu. Spędź ferie aktywnie! Moc atrakcji i świetna zabawa czekają na wszystkich, którzy odwiedzą wkrótce Ski Arena w Zieleńcu. W kolejne soboty: 13, 20 i 27 stycznia od 7:00 do 17:00, a ... » więcej 2017-12-27, godz. 17:05 Pięć znanych piosenkarek, ulubiony autor Kresowian oraz dwie festiwalowe piątki, czyli atrakcje Radia Opole w 2018 r. ... Pięć fascynujących, intrygujących piosenkarek zasili zespół Radia Opole w 2018 roku i poprowadzi na naszej antenie swoje autorskie pogramy. Sabina SAGO, MEG K ... » więcej 2017-12-27, godz. 18:18 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie wł ... » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »