Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Klasyka nie tylko w teatrze, ale też w Radiu Opole…
2018-03-16, 16:03 Autor: Źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu/ Radio Opole (oprac. Wanda Kownacka)

Klasyka nie tylko w teatrze, ale też w Radiu Opole - "Historia" Witolda Gombrowicza

Bezpłatne wejściówki na Klasykę Czytaną można otrzymać, pisząc na kultura@radio.opole.pl albo odebrać w kasie teatru
Bezpłatne wejściówki na Klasykę Czytaną można otrzymać, pisząc na kultura@radio.opole.pl albo odebrać w kasie teatru
Radio Opole i Teatr Kochanowskiego w Opolu zapraszają na Klasykę Czytaną – jedno z wydarzeń towarzyszących Opolskim Konfrontacjom Teatralnym. Tym razem w Studiu M Radia Opole będzie można usłyszeć „Historię” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza (27.03).

Czytania klasyki polskiego dramatu w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego można wysłuchać "na żywo" w Studiu M naszej rozgłośni.

Bezpłatne wejściówki prosimy rezerwować, pisząc na adres kultura@radio.opole.pl. Można je też odebrać w kasie teatru.

Słuchowiska będą transmitowane w audycji Rewiry kultury.

27.03.18. godz. 20:00

Witold Gombrowicz „Historia”
reżyseria: Michał Buszewicz


Czytanie performatywne w ramach cyklu KLASYKA CZYTANA.
Zapraszamy na kolejną odsłonę czytania klasyki polskiego dramatu. Tym razem to „Historia” Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Buszewicza zainspiruje nas do przemyśleń i dyskusji. „Historia” nie jest dramatem pełnowymiarowym. To szkice scen przedstawiających wątki autobiograficzne autora: dom rodzinny Gombrowiczów, komisja egzaminacyjna i poborowa, epizody z dworu cara Rosji Mikołaja II oraz sztabu wojskowego cesarza niemieckiego Wilhelma II. W tle Polska i świat pogrążone w wojnie. Autor, dobrze znanego opolskiej publiczności „Ślubu”, w żadnym innym tekście nie zawarł tak wiele intymnych szczegółów dotyczących swojego życia. Jednocześnie, redakcja „Historii”, którą dziś możemy czytać pozostaje etapem procesu twórczego. Nieskończonego, lecz tym bardziej fascynującego.


Przypomnijmy, 20 marca aktorzy związani z Teatrem im. Jana Kochanowskiego zaprezentowali debiutancki tekst Sławomira Mrożka „Policja” (reż. Agata Puszcz).

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym policja traci rację bytu? Świat tak podporządkowany władzy, że służby bezpieczeństwa, by uzasadnić swoje istnienie, prowokują fikcyjne ekscesy na ulicach miasta? Tekst Mrożka to gorzka satyra z drwiną rozprawiająca się z totalitaryzmem i kryzysem instytucji państwa. Autor przenosi widza w rzeczywistość równoległą, gdzie bunt rodzi się nie w zmanipulowanym społeczeństwie, a w strukturach mających potencjalnemu buntowi zapobiegać. Absurd odsłania realne zagrożenia współczesnych dramatopisarzowi, ale i nam, problemów. Od obojętności wobec poczynań władzy po egoizm jednostki.

Źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu/ Radio Opole

Zobacz także

2019-11-26, godz. 15:00 Mikołaj Radia Opole – weź udział w świątecznym konkursie! Ho Ho Ho! Tu Mikołaj Radia Opole! Drogi Słuchaczu, zapraszam Cię do wzięcia udziału w moim świątecznym radiowym konkursie! Specjalnie dla Ciebie przygotowałem… » więcej 2019-11-18, godz. 11:15 Audiobook na podstawie książki Jerzego Kurcyusza na antenie Radia Opole Jesienią na antenie Radia Opole jest szczególnie dużo literatury. Mamy kolejną propozycję - audiobook na podstawie książki „Na przedpolu Jałty: wspomnienia z tajnej… » więcej 2019-10-29, godz. 15:21 "Jak cień własnego cienia" – posłuchaj nowego słuchowiska Radia Opole! To opowieść dziejąca się na granicy dwóch światów: żywych i umarłych. W wypadku samochodowym ginie Mateusz, a jego żona Olga zapada w śpiączkę. A jednak oboje… » więcej 2019-09-03, godz. 13:39 1 września minęło 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej. Zobacz i posłuchaj relacji z uroczystości [ZDJĘCIA] 1 września minęło 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalny program poranny, który rozpoczęliśmy już o godzinie 4:… » więcej 2019-07-31, godz. 15:19 Prześledź Powstanie Warszawskie dzień po dniu – nowy cykl w Radiu Opole! Zapis najważniejszych wydarzeń związanych z heroicznym zrywem warszawiaków w sierpniu 1944 roku w formie zwartej literackiej opowieści zagości na falach Radia… » więcej 2019-07-09, godz. 12:30 Prog in Park powraca w wielkim stylu! Przed nami trzecia edycja imprezy, która przyprawia fanów rocka progresywnego o szybsze bicie serca. Wydarzenia rozpocznie się 12.07 i po raz pierwszy w historii… » więcej 2019-07-05, godz. 17:00 Festiwal Colours of Ostrava już wkrótce. Radio Opole będzie na miejscu! To jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. W tym roku odbywa się po raz osiemnasty, ściągając fanów dobrej muzyki z całego świata. Coloursl of Ostrava!… » więcej 2019-06-27, godz. 13:20 "Łowy Krzysztofa Mikundy", czyli nowy cykl przyrodniczy od lipca na antenie Radia Opole 3 minuty wystarczą, aby dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. W tym czasie możemy się też wiele nauczyć. Tyle też będzie trwał nowy cykl przyrodniczo-fotograficzny… » więcej 2019-06-19, godz. 14:07 Plenerowe Radio Opole przez całe wakacje! Wszystkie wakacyjne soboty dziennikarze Radia Opole spędzą ze słuchaczami. Odwiedzą z mikrofonami i kamerami ulubione miejsca wypoczynku – plaże, pałace, zamki… » więcej 2019-06-19, godz. 13:54 Wakacyjne konkursy w Radiu Opole – do zdobycia atrakcyjne nagrody! Przez całe wakacje podczas codziennej audycji „Ona i On” do zdobycia atrakcyjne nagrody. Aby o nie zawalczyć, wystarczyć uważnie słuchać naszego pasma przedpołudniowego… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »