Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-26, 14:40 Autor: PAP

K. Gawkowski: Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie

Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie, przez ostatnie tygodnie liczba ataków cybernetycznych na nasz kraj rosną z dnia na dzień - powiedział w niedziele w Bydgoszczy wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapewnił, że polska tarcza cybernetyczna jest mocna.

Gawkowski, który wziął udział w konferencji prasowej z udziałem kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu kujawsko-pomorskiego, zaznaczył też, że rośnie zasięg działania obcych służb, zwłaszcza związanych z Federacją Rosyjską.


"Polska jest na cybernetycznej zimnej wojnie, gdzie liczy się szybkie przeciwdziałanie, prewencja umiejętność sprawdzania. (...) Rosja chce zdestabilizować sytuację na polach cybernetycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Robi to z pełną świadomością, chce wpływać dezinformując społeczeństwo, ale również wprowadzając panikę. Na odcinku dwóch najbliższych tygodni ważne jest żebyśmy wiedzieli, że cyberataki będą się zdarzały, incydenty będą się podwajały" - mówił wicepremier.


Dodał, że państwo powinno mocno przeciwdziałać cyberatakom i nie dopuścić do sytuacji, w której obywatele będą zagrożeni.


Gawkowski podkreślił, że ostatnie dwa tygodnie to wzmożone taki na infrastrukturę krytyczną, jak i wzmożenie działań na polach aktywności dezinformacyjnej, a Polska stała się dziś głównym aktorem frontu cybernetycznej wojny. Zaznaczył, że te działania są adresowane przez zwierzchników Kremla, chcących żeby sytuacja przed eurowyborami destabilizowała się, pragną wzmacniać ruchy, które chcą Europę od środka rozbijać, a jednocześnie osłabiać te, które chcą ją integrować.


Wicepremier podał, że cyberataków na Polskę jest coraz więcej, w 2022 r. było ich 40 tys., w 2023 r. - 80 tys., a wszystko wskazuje na to pod koniec drugiego kwartału 2024 r. będzie ich 100 proc. więcej niż takim okresie zeszłego roku.


Gawkowski zaapelował do wszystkich obywateli, żeby zachowali czujność i cyfrową higienę, bo służby państwowe wszystkiego nie załatwią.


"Cyfrowe bezpieczeństwo musi być też udziałem wszystkich państw Europy, musi być wspólna europejska tarcza cybernetyczna. (...) Powinniśmy na cyberbezpieczeństwo i cyfrową przyszłość jeszcze więcej przeznaczać pieniędzy z UE. Powinniśmy dostrzegać konieczność wyeliminowania miękkiego podbrzusza, czyli tych wszystkich sektorów, które jeszcze nie są odpowiednio zabezpieczone" - mówił wicepremier.


Lider kujawsko-pomorskiej listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Miasta Włocławek Piotr Kowal powiedział, że trzeba mieć świadomość, że Rosja przez cyberataki będzie próbowała integrować w wyników do PE. Zaznaczył, że w obszarze odpierania cyberataków potrzebna jest głęboka integracja europejska.


Kowal zwrócił uwagę, że kwestie cyberbezpieczeństwa dotyczą nie tylko instytucji rządowych i samorządowych, ale również obywateli, którzy też są narażeni na ataki. Dodał, że dlatego tak ważne jest żeby zapewnić w tej sferze europejskie standardy, odpowiednio skonstruowane prawa żeby wszyscy mogli chronić się przed tymi atakami.


Kandydat do PE przestrzegał, że chociażby najdrobniejszy atak na infrastrukturę samorządową może zagrozić dostępowi do wody, ciepła czy innej infrastruktury krytycznej, wywołać panikę czy jeszcze poważniejsze konsekwencje. (PAP)


autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski


rau/ twi/ mark/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 16:40 Rzadki kolekcjonerski winyl Johna Lennona i Yoko Ono będzie wystawiony w Strawberry Field Niegdysiejszy sierociniec, Strawberry Field, stanowił ważną część życia Johna Lennona. To tam przyszły Beatles często przychodził się bawić, to tam… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Dobrzyński o incydencie z cudzoziemcami: niemiecka policja zadziałała wbrew procedurom Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński potwierdził w poniedziałek, że niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, których przewiozła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Opole/ Minister Wieczorek: chcemy usłyszeć opinie środowiska W poniedziałek minister nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z władzami opolskich uczelni oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. Jak… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Rzeszów/ Bezpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży Miasto inwestuje w pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Władze Rzeszowa na ten cel przeznaczyło prawie 90 tys. zł. » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 W Otwocku powstaje centrum szkoleniowe dla lekarzy w trakcie kształcenia podyplomowego Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku powstaje nowoczesne i jedyne w Polsce centrum, w którym szkolić… » więcej 2024-06-17, godz. 16:30 Warszawa/ Można już zgłaszać kandydatki na Warszawiankę Roku Można już zgłaszać kandydatki do tytułu Warszawianki Roku 2024. Wyróżniona zostanie kobieta, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w… » więcej 2024-06-17, godz. 16:20 Warszawa/ W poniedziałek i wtorek odbywają się ćwiczenia Sokrates-24 W poniedziałek i wtorek stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, podczas których sprawdzają skuteczność… » więcej 2024-06-17, godz. 16:20 Francja/ Przed wyborami lewica chce zerwać z reformami Macrona, rząd składa obietnice Przed wyborami parlamentarnymi rząd Francji zapowiedział kroki mające złagodzić wzrost kosztów utrzymania. Całkowite lub częściowe zerwanie z niepopularnymi… » więcej 2024-06-17, godz. 16:20 ME 2024 - Rumunia - Ukraina 2:0 (bramka) Grupa E: Rumunia - Ukraina 2:0 w 53. min. Bramki: 1:0 Nicolae Stanciu (29), 2:0 Razvan Marin (53). Sędzia: Glenn Nyberg (Szwecja).(PAP) mm/ km/ krys/ » więcej 2024-06-17, godz. 16:20 Centrum Rekrutacji: powoływanie rezerwistów na ćwiczenia to naturalne działanie Powoływanie żołnierzy rezerwy na szkolenia to naturalne działanie związane z utrzymywaniem ich gotowości bojowej - przypomina Centralne Wojskowe Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »