Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-26, 14:40 Autor: PAP

Białystok/ Po modernizacji otwarto skwer im. Pawła Bogdana Adamowicza

Po modernizacji, m.in. zamontowaniu nowej fontanny, dodatkowych nasadzeniach zieleni, ustawieniu nowych ławek, w niedzielę w Białymstoku otwarto skwer imienia zmarłego w 2019 r, prezydenta Gdańska Pawła Bogdana Adamowicza.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy z Białegostoku i Gdańska, brat Pawła Adamowicza poseł Piotr Adamowicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, parlamentarzyści, mieszkańcy Białegostoku.


Na skwerze, obok pomnika Ludwika Zamenhofa, na czas uroczystości, na sztaludze ustawiono zdjęcie Pawła Adamowicza i bukiet białych róż, skwer udekorowano flagami: Polski, Białegostoku, UE.


Podczas uroczystości przypomniano, że nazwę temu skwerowi białostoccy radni nadali w 2020 r. z inicjatywy prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. W ostatnim czasie skwer był przebudowywany, odnawiany. Prace zrealizował samorząd Białegostoku. Jak informował wcześniej urząd miasta, prace kosztowały 2,7 mln zł.


Pawłowi Adamowiczowi w 2019 r. białostocka Rada Miasta nadała pośmiertnie tytuł honorowego obywatela Białegostoku.


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jest jednocześnie prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza podkreślił w niedzielę, że dzięki osobowości Pawła Adamowicza, Białystok i Gdańsk blisko ze sobą współpracowały. Przypomniał, że wartości, które wyznawał Adamowicz to m.in.: budowa szczęśliwego społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego, które nikogo nie odrzuca, jest oparte na demokracji, praworządności, sprawiedliwości, wolności wypowiedzi, wyznania, równości.


"Muszę powiedzieć, że za te wartości, w które tak Paweł wierzył i które promował, za te wartości oddał życie" - powiedział Truskolaski. Dodał, że to przesłanie może być inspiracją dla każdego samorządowca.


"Ludzie rodzą się, tworzą i umierają, czasem niestety giną w tragiczny sposób, tak jak Paweł Adamowicz. Ideały i wartości jednak nie przemijają. Pamięć o Pawle Adamowiczu pozostaje z nami, wspominamy jego życie, oddanie wolności i samorządności, jego tragiczną śmierć, która przeobraziła to życie w legendę. Tę legendę umacnia między innymi nasz skwer" - powiedział prezydent Białegostoku.


Na skwerze Adamowicza od wielu lat stoi pomnik twórcy języka esperanto, białostoczanina Ludwika Zamenhofa. Prezydent Truskolaski powiedział, że Zamenhof jest drugim, nieformalnym patronem tego miejsca, a idee Adamowicza na pewno byłyby bliskie Zamenhofowi.


"Obaj próbowali poprawiać świat, starali się uczynić go sprawiedliwszym i lepszym do mieszkania. Troszczyli się o porozumienie między ludźmi, o wspólne dobro" - dodał Truskolaski.


Skwer otwarto w przeddzień święta samorządu terytorialnego, które jest obchodzone 27 maja. Z tej okazji jedną z ławek na skwerze nazwano "Ławką samorządności". Będą ogłaszane konkursy na nazwy innych ławek.


"Prezydent Gdańska ciągle jest nam wszystkim bliski (...) Był jednym z najwybitniejszych polskich samorządowców po 1989 r. Również dlatego prezydenci największych polskich miast powierzyli mu stanowisko prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich. Pełnił je od 2007 do 2015 r." - powiedziała prowadząca uroczystość rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej. Dodała, że pomysły Pawła Adamowicza na współpracę miast są inspiracją do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce, bo samorządność jest jednym z największych sukcesów Polski po 1989 r. "Niepodważalny wkład w ten sukces miał właśnie Paweł Adamowicz" - dodała.


Brat Pawła Adamowicza, poseł Piotr Adamowicz powiedział, że być może w Polsce jest teraz dobry czas na powrót do dyskusji o tym, ile powinno być samorządu, a ile państwowości. "Na ile samorządność ma być samorządnością - czyli to mieszkańcy lokalnych wspólnot decydują o pewnych różnych, wielu istotnych rzeczach - a na ile to samorządy sprowadzone są do roli - przepraszam za brzydkie słowo - redystrybutora pieniędzy państwa, jeżeli to państwo uzna, że należy je dać samorządom. Do dyskusji należy bezwzględnie powrócić, bo czas jest ku temu sprzyjający" - powiedział Piotr Adamowicz.


Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 r. po tym, jak został zaatakowany nożem w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ mow/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 17 czerwca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: W pierwszym poniedziałkowym meczu piłkarskich mistrzostw Europy Rumunia pokonała w Monachium Ukrainę 3:0 (1:0)… » więcej 2024-06-17, godz. 17:10 Farmakolog: monitorowanie preskrypcji leków psychotropowych i narkotycznych nie zagraża pacjentom System monitorowania preskrypcji leków psychotropowych i narkotycznych (w tym opioidów), uruchomiony w poniedziałek przez resort zdrowia, to bardzo dobry ruch… » więcej 2024-06-17, godz. 17:00 Dobrzyński: zależy nam, by skazani sabotażyści odbyli karę w Polsce Zależy nam, by skazane w Polsce osoby odbywały karę w naszym kraju - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński po publikacji… » więcej 2024-06-17, godz. 17:00 Niemcy/ dpa: znowu więcej migrantów na "szlaku białoruskim" Po spadku w okresie zimowym liczba nielegalnych wjazdów z Rosji i Białorusi przez Polskę do Niemiec ponownie rośnie, pisze agencja dpa w tekście pt. 'Szlak… » więcej 2024-06-17, godz. 17:00 ME 2024 - Rumunia - Ukraina 3:0 (wynik) Grupa E: Rumunia - Ukraina 3:0 (1:0). Bramki: 1:0 Nicolae Stanciu (29), 2:0 Razvan Marin (53), 3:0 Denis Dragus (57). Żółta kartka - Rumunia: Razvan Marin… » więcej 2024-06-17, godz. 17:00 Kielce/ Barwny korowód, jarmark, naukobus i koncerty podczas święta miasta Barwny korowód, tradycyjny jarmark z regionalnymi potrawami, naukobus dla najmłodszych, koncerty i liczne występy artystyczne - to tylko niektóre atrakcje… » więcej 2024-06-17, godz. 16:50 Zimbabwe/ Co tydzień RPA odsyła przez granicę sto zwłok zimbabweńskich imigrantów Co tydzień przez przejście graniczne z RPA w Beitbridge na rzece Limpopo wwożonych jest co najmniej sto ciał zmarłych w sąsiednim kraju mieszkańców Zimbabwe… » więcej 2024-06-17, godz. 16:50 Ukraina/ W ostrzale infrastruktury cywilnej w obwodzie połtawskim 9 osób rannych Dziewięć osób zostało rannych w wyniku ostrzału infrastruktury cywilnej w obwodzie połtawskim, według wstępnych informacji nie ma ofiar śmiertelnych -… » więcej 2024-06-17, godz. 16:50 Zachodniopomorskie/ Konferencja na temat 900-lecia chrztu Pomorza Historycy i archeolodzy spotkali się w poniedziałek w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) na konferencji poświęconej 900-leciu chrystianizacji Pomorza. W 2024… » więcej 2024-06-17, godz. 16:40 Rzadki kolekcjonerski winyl Johna Lennona i Yoko Ono będzie wystawiony w Strawberry Field Niegdysiejszy sierociniec, Strawberry Field, stanowił ważną część życia Johna Lennona. To tam przyszły Beatles często przychodził się bawić, to tam… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »