Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-23, 19:00 Autor: PAP

Tusk w liście do von der Leyen: UE potrzebuje tarczy obrony powietrznej (opis)

Premier Donald Tusk wspólnie z szefem greckiego rządu Kyriakosem Mitsotakisem wysłał w czwartek list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym zaapelował o utworzenie tarczy obrony powietrznej - ustaliła PAP. Obaj przywódcy zaapelowali o dyskusję na ten temat na szczycie w czerwcu.

"Europa będzie bezpieczna tak długo, jak długo bezpieczne jest niebo nad nią" - piszą Tusk i Mitsotakis w liście, do którego dotarła PAP. Dlatego też - jak przekonują - Europa potrzebuje nowego flagowego programu europejskiej tarczy obrony powietrznej. W jego ramach UE zbudowałaby kompleksowy system obrony powietrznej chroniący Unię przed "wszystkimi nadchodzącymi zagrożeniami", takimi jak samoloty, rakiety i drony.


Jednocześnie obaj szefowie rządów oczekują na szybkie postępy w pracach nad zaproponowanymi niedawno przez KE inicjatywami: strategii na rzecz europejskiego przemysłu obronnego i wcielającego ją w życie programu (przewiduje on m.in. przeznaczenie 1,5 mld euro na projekty obronne z budżetu Unii). Czekają również na przygotowywany przez KE raport na temat możliwych opcji dalszego finansowania projektów obronnych.


W liście czytamy, że rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że ci, którzy przyjmowali pokój w Europie za rzecz oczywistą, byli w błędzie. Ale nie tylko wojna w Ukrainie. Tusk i Mitsotakis wskazali także na "tragiczne wydarzenia" na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata, np. w Sahelu czy Rogu Afryki. "Nasiliła się rywalizacja geopolityczna, a fundamentalne zasady prawa międzynarodowego są poddawane w wątpliwość przez niepokojąco rosnącą liczbę rewizjonistycznych aktorów na świecie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej stało się jasne, że UE i kraje członkowskie muszą w zakresie bezpieczeństwa i obronności robić więcej i lepiej" - podkreślili.


Jak napisali w liście do szefowej KE premierzy Polski i Grecji, tarcza wzmocni europejską zdolność odstraszania i ogólne zdolności obronne Wspólnoty. Program, zdaniem Tuska i Mitsotakisa, zachęci także europejski przemysł obronny do opracowania najnowocześniejszych technologii i stania się światowym liderem w tej dziedzinie. "To będzie katalizator, który pozwoli Europie na dalszą modernizację jej przemysłu obronnego i bezpieczeństwa" – czytamy w dokumencie.


Jak dodali, "opracowanie i sfinansowanie na poziomie europejskim takiego wspólnego europejskiego projektu obronnego wyśle wyraźny sygnał, że Europa jest zjednoczona i zdeterminowana, żeby się bronić i chronić". Według autorów listu, Unia postrzegana będzie jako siła globalna, której potęga gospodarcza zostanie wzmocniona przez militarną.


"Naszej unii gospodarczej i monetarnej musi towarzyszyć silna unia obronna" – przekonywali przywódcy.


O potrzebie tarczy von der Leyen mówiła dwukrotnie w tym tygodniu w trakcie debat przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Szefowa KE podkreśla jednak, że takie projekty zostaną sfinansowane albo ze składek krajowych, albo z zasobów własnych Unii (są nimi np. wspólne unijne podatki). Ona sama jest zwolenniczką tej drugiej opcji.


Obecna przewodnicząca, ubiegająca się o drugą kadencję, należy do tej samej grupy politycznej co Tusk i Mitsotakis - Europejskiej Partii Ludowej, która zgodnie z sondażami wygra wybory i z dużym prawdopodobieństwem obsadzi stanowisko szefowej lub szefa KE.


Po raz pierwszy o budowie "kopuły nad Europą" Tusk powiedział w trakcie wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym 7 maja, w którym udział wzięła także von der Leyen. W kontekście potencjalnego finansowania mówił o minimum 100 mld euro, zaproponował też ewentualnie wykorzystanie pieniędzy, których kraje członkowskie nie wykorzystają w ramach funduszu odbudowy powołanego po pandemii (w Polsce znanego jako KPO).


Z Brukseli Magdalena Cedro i Jowita Kiwnik Pargana (PAP)


mce/ jowi/ mms/ lm/


Kraj i świat

2024-06-21, godz. 06:00 ME 2024 – mecz z Austrią, najważniejszy moment turnieju dla polskich piłkarzy 'Mecz o wszystko', 'finał', 'najważniejszy moment turnieju' - takie określenia padają w piłkarskiej reprezentacji Polski przed piątkowym spotkaniem z Austrią… » więcej 2024-06-21, godz. 05:50 "Rzeczpospolita": 7 proc polskich firm traktuje ochronę IT priorytetowo; w krajach UE - 32 proc. Zaledwie 7 proc. polskich firm traktuje ochronę IT priorytetowo, gdy w krajach UE ten odsetek wynosi średnio 32 proc. - wynika z danych Agencji Unii Europejskiej… » więcej 2024-06-21, godz. 05:50 W piątek kończy się rok szkolny 2023/2024 W piątek kończy się rok szkolny 2023/2024, w którym było trzech ministrów edukacji, uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymali laptopy, zmieniono kuratorów… » więcej 2024-06-21, godz. 05:40 USA/ Rząd zabronił korzystania z rosyjskiego oprogramowania do cyberbezpieczeństwa Kaspersky’ego Administracja prezydenta Joe Bidena wydała zakaz korzystania w Ameryce z rosyjskiego oprogramowania do cyberbezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab. Departament Handlu… » więcej 2024-06-21, godz. 05:30 Odwołano premierę filmu ze scenariuszem w całości napisanym przez ChatGPT Zaplanowana w Londynie premiera filmu „The Last Screenwriter” („Ostatni scenarzysta”) nie dojdzie do skutku. Powodem protesty przeciwko tej produkcji… » więcej 2024-06-21, godz. 05:20 Prognoza pogody na 21 i 22 czerwca Jak informuje IMiGW południowo-zachodnia Europa jest pod wpływem wyżu. Również od Skandynawii po środkowo-wschodnią Europę rozciąga się obszar podwyższonego… » więcej 2024-06-21, godz. 05:10 Przedstawiciel UE ds. wdrażania sankcji dla "DGP": Rosja nie odczuje sankcji najpewniej do przyszłego roku Trzeba mieć realistyczne oczekiwania i rozumieć, że sankcje to stosunkowo wolno działające narzędzie. Rosja nie odczuje ich w pełni najpewniej do przyszłego… » więcej 2024-06-21, godz. 04:50 Sondaż: Tusk jest najlepiej ocenianą i najbardziej rozpoznawalną postacią rządu Premier Donald Tusk jest najlepiej ocenianą i najbardziej rozpoznawalną postacią rządu. Na kolejnych miejscach są: Radosław Sikorski i Adam Bodnar - wynika… » więcej 2024-06-21, godz. 04:10 Bałkany/ Władze regionu wzywają do niewychodzenia z domów podczas bardzo wysokich temperatur Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie… » więcej 2024-06-21, godz. 03:20 Namibia/ Od lipca połowa mieszkańców kraju doświadczy głodu Połowa mieszkańców Namibii, liczącej 2,8 mln ludności, stanie w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego w okresie od lipca do września tego roku, wynika… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »